Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale z czegoś żyć trzeba, dlatego pewnie zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja w Warszawie pod względem zarobków. I nic dziwnego, raport preferencji licealistów przygotowany przez Uniwersytet Jagielloński wskazuje, że wynagrodzenie to jedno z kryteriów, które brane jest pod uwagę przez przyszłych studentów.
O czynnikach, jakie powinieneś rozważyć przy planowaniu swojej zawodowej przyszłości, pisaliśmy już sporo. Do tej pory jednak nie poruszyliśmy drażliwej dla wielu kwestii pieniędzy. Pracownicy nie lubią o niej rozmawiać i dzielić się z innymi informacjami o swoich zarobkach. Skąd w takim razie czerpać wiedzę na ten temat?
Sięgnijmy do twardych danych. Urzędy statystyczne oraz specjalistyczne firmy każdego roku przygotowują raporty, w których wskazują przeciętne zarobki w skali kraju, dla poszczególnych województw a nawet miast.
Warszawa plasuje się w tym zestawieniu na samej górze stawki. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mazowieckie zajmowało pozycję drugą na szesnaście województw z przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 9156 złotych brutto, które było o około 1500 złotych wyższe niż średnia krajowa. Jeszcze większą kwotę można zaś przypisać samej Warszawie, gdzie przeciętna pensja to 9673 złotych.
Spójrzmy jeszcze w takim razie, jak wyglądają pensje w okolicach Warszawy. I tak np. w Wyszkowie, Sochaczewie i Nowym Dworze Mazowieckim, czyli miejscowościach położonych stosunkowo najdalej od stolicy województwa, zarabia się najmniej, średnio około 3800 złotych, nieco lepiej sytuacja kształtuje się w Wołominie, Mińsku Mazowieckim czy Otwocku – tu pracownicy mogą liczyć na 4000 złotych miesięcznie. Zdecydowanie najwięcej zarabiają zaś mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna i Ożarowa Mazowieckiego – odpowiednio 4675 złotych, 5660 złote i wreszcie 6413 złotych.
Przyjrzymy się jeszcze najwyższym zarobkom z podziałem na poszczególne branże. Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, na najwyższe pensje, oscylujące w granicach 7000-9000 złotych, mogą liczyć osoby pracujące w sektorze informacji i komunikacji (w szczególności przedstawiciele branży IT czy telekomunikacji) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (np. prawniczej, rachunkowo-księgowej czy inżynieryjnej).
Wysokie wynagrodzenie, w granicach 7930 złotych, otrzymują także specjaliści z zakresu wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną czy gorącą wodę.
Oczywiście wszystkie te dane to wyniki wypośrodkowane i w przypadku każdych z nich można wskazać odchylenia w górę lub w dół.
Badania pokazują również, że dobre wykształcenie popłaca. Okazuje się bowiem, że najwyższe zarobki notowane są wśród osób z wykształceniem wyższym inżynierskim i wyższym magisterskim. Mogą one liczyć na mniej więcej 8000 złotych brutto miesięcznie. Dla porównania, o ponad połowę niższe wynagrodzenie otrzymują absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych a także osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
Większe zarobki przynosi również praca w dużych firmach, zatrudniających ponad 1000 osób (8900 złotych). Przedsiębiorstwa zaś, w których pracuje maksymalnie 999 osób, mogą sobie pozwolić na wypłacanie pensji średnio na poziomie 7083 złotych. Cały czas również obserwuje się dysproporcje w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.
Nietrudno się domyślić, że najwyższe pensje otrzymują osoby zajmujące kierownicze stanowiska, ale o jakich dokładnie kwotach możemy tutaj mówić? Przeciętne wynagrodzenie dyrektora lub członka zarządu w Warszawie to około 19 000 złotych, kierownik zarabia już 7000 złotych mniej, specjalista może liczyć na 6200 złotych, zaś pracownik szeregowy tylko na 4840 złotych. Opłaca się więc wspinać po szczebelkach kariery zawodowej i ciągle rozwijać swoje umiejętności, do czego gorąco cię zachęcamy.
A w jaki sposób staż pracy wpływa na poziom wynagrodzenia? Dane z Warszawy jednoznacznie wskazują, że jest to bardzo istotny współczynnik. Zaczynając swoją drogę zawodową, będziesz mógł liczyć na mniej więcej 5500 złotych. Mając na koncie już 4-5 lat pracy, dostaniesz niespełna 2000 złotych więcej i z każdym rokiem twoja pensja będzie rosnąć.
Przy 6-8 latach stażu otrzymasz 7500 złotych, 10 – 8000 złotych, 11-15 – 10000 złotych. Co ciekawe jednak, powyżej tego przedziału wynagrodzenie nieco maleje i utrzymuje się na poziomie 7600 złotych, przy czym aż 25% badanych z tej grupy zarabia znacznie więcej – średnio aż 13 100 złotych i jest to najlepszy wynik spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu. Duże doświadczenie jest bowiem szczególnie cenne na kierowniczych stanowiskach, a tam – jak zdążyłeś się już zorientować – pensje uchodzą za najwyższe.
W województwie mazowieckim notuje się także najniższy poziom bezrobocia rejestrowanego, czyli zgłoszonego w urzędach pracy. W końcu czerwca tego roku wynosiło ono 9%, przy 10,3% w skali kraju. Warszawa wygląda pod tym względem jeszcze lepiej, bez pracy pozostaje tutaj najmniej osób w całym regionie – około 3,9% i jest to o 0,7% mniej niż w roku ubiegłym. Tendencje malejące obserwuje się także w poziomie bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych – tutaj jest to spadek zdecydowanie większy, bo oscylujący w granicach 2,3%.
Jakie wnioski płyną z analizy tych danych? Przede wszystkim opłaca się stawiać na duże miasta, bo to w nich gromadzi się największe zaplecze kapitałowe, tym samym pensje są nieco wyższe aniżeli w mniejszych ośrodkach. Warszawa już od dłuższego czasu uchodzi za miasto najbardziej perspektywiczne i oferujące najlepsze zarobki, co widać również w wynikach badań.
Nie wystarczy jednak wybrać dla siebie korzystną lokalizację. Zdecydowanie warto również zdobyć dobre wykształcenie, cały czas poszerzać horyzonty i spróbować sił w dużych przedsiębiorstwach. Wówczas zwiększysz swoje szanse na otrzymywanie wynagrodzenia na bardzo dobrym poziomie. Musisz również wykazać się cierpliwością.
Nie oczekuj, że w trakcie trwania studiów lub tuż po ich zakończeniu dostaniesz wymarzoną propozycję pracy, na odpowiedzialnym, kierowniczym stanowisku i z wysokim wynagrodzeniem. Nic nie zrobi twojemu CV tak dobrze jak mozolnie zdobywane lata praktyki, które zapiszą na twoim koncie kolejne doświadczenia. Dzięki nim staniesz się bogatszy nie tylko w przenośni, ale i dosłownie.
Paulina Czarnek