Koszty utrzymania na studiach w Warszawie

Koszty utrzymania na studiach w Warszawie

Koszty utrzymania na studiach w Warszawie

Koszty utrzymania na studiach w Warszawie

Koszty utrzymania na studiach w Warszawie należą do najwyższych w kraju. Planując swój studencki budżet, powinieneś to wziąć pod uwagę. Jednym z elementów, który obciąża go najmocniej, jest opłata za mieszkanie. Jeśli masz szansę mieszkać z rodziną, to znajdujesz się w dość komfortowej sytuacji, ale jeśli na taki luksus pozwolić sobie nie możesz, to pozostaje ci wynająć pokój od prywatnego właściciela albo skorzystać z oferty jednego z warszawskich akademików.

 

I jeśli o domy studenckie chodzi, to o możliwość zamieszkania w nich ubiegać może się każdy student, niekiedy również ten z innej uczelni, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Pierwszeństwo otrzymania pozytywnej decyzji mają osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, pochodzące z odległych miejscowości czy np. samotnie wychowujące dziecko.

 

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski dysponuje sześcioma domami studenckimi położonymi w różnych dzielnicach miasta m.in. w Śródmieściu, na Ochocie, Mokotowie oraz na Pradze. W sumie studenci mogą skorzystać z ponad 2500 miejsc w pokojach wyposażonych w podstawowe meble, telefon, lodówkę, pościel, a niekiedy również kuchenkę mikrofalową czy czajnik elektryczny. W akademikach znajdują się także pralnie, pokoje do nauki, sale telewizyjne i komputerowe, łazienki i kuchnie, przy czym te dwie ostatnie ulokowane są bądź to na piętrze, bądź w segmencie, z przeznaczeniem dla kilku pokoi. Swobodnie korzystać można również z sieci Wi-Fi. A jeśli chodzi o odpłatność za miejsce w domu studenckim, to stawka ta wynosi od 315 do 670 zł miesięcznie, w zależności od pokoju.

 

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska dysponuje około 5200 miejscami w 10 domach studenckich, o które można się ubiegać przez cały rok. Miejsce w pokoju jednoosobowym to koszt od 435 do 760 zł, dwuosobowym – 405-575 zł, trzyosobowym – 365-450 zł a czteroosobowym – około 350 zł. W akademikach do dyspozycji studentów znajduje się pełne, standardowe wyposażenie, poza tym również siłownie, sale do ćwiczeń, tenisa, piłkarzyków i sportów zespołowych, rowerownie oraz biblioteki.

 

AWF

Akademia Wychowania Fizycznego proponuje swoim studentom zakwaterowanie w jednym z trzech akademików, w których znajdują się pokoje jedno- i dwuosobowe. W sumie jest to 497 miejsc w pokojach w różnym standardzie – z kuchnią i łazienką w segmencie, z łazienką i aneksem kuchennym w pokoju lub z łazienką w pokoju i kuchnią na piętrze. Niektóre z nich wyposażone są również w telewizory. Za takie warunki trzeba zapłacić od 500 do 600 złotych za miejsce.

 

SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie dysponuje 3800 miejscami w siedmiu zespołach domów studenckich, z których pięć zlokalizowanych jest na Ursynowie (3460 miejsc), jeden na Mokotowie (190 miejsc) i jeden na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie (150 miejsc). Wszystkie akademiki są po kapitalnych remontach, wyposażone w nowe meble, posiadają doprowadzoną do każdego pokoju sieć komputerową z bezpłatnym dostępem do internetu oraz antenę zbiorczą, umożliwiającą odbiór cyfrowych programów telewizji naziemnej. Domy studenckie dysponują miejscami w pokojach 1, 2 i 3-osobowych. Pokoje pogrupowane są w 2, 3 lub 4-pokojowe segmenty, w każdym segmencie jest przestronna łazienka z wc i prysznicem (w niektórych akademikach również aneks kuchenny). Za miejsce w pokoju jednoosobowym trzeba zapłacić od 330 do 400 zł, dwuosobowym – od 300 do 350 zł, a trzyosobowym – od 280 do 310 zł.

 

SGH

Szkoła Główna Handlowa dysponuje dwoma domami studenta. DS nr 1 „Sabinki” to 565 miejsc dla studentów i doktorantów oraz 10 miejsc w 5 pokojach gościnnych do dyspozycji wszystkich osób zainteresowanych. DS nr 3 „Grosik” oferuje zaś 159​ miejsc dla studentów i doktorantów, w tym miejsca ​w 3 pokojach małżeńskich. W obu akademikach znajdują się pokoje jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowe, za miejsce w których przyjdzie ci zapłacić od niespełna 400 do prawie 500 zł, oczywiście w zależności od pokoju. W akademikach SGH masz również możliwość uiszczenia opłaty semestralnej, wówczas będzie to stawka miesięczna pomnożona przez 4,5 miesiąca. Musisz także pamiętać o kaucji za wynajmowany pokój oraz wykupieniu karty mieszkańca.

 

UKSW, APS, ASP i CHAT

Nowe i nieco starsze akademiki znajdują się w ofercie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Zlokalizowane są one na Osiedlu Akademickim „Przyjaźń”, które stanowi swego rodzaju dobro wspólne studentów różnych warszawskich uczelni, mieszkają tam zresztą również pracownicy naukowi ze swoimi rodzinami. Studenci mają do dyspozycji pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe, w tym pokoje dla małżeństw oraz osób niepełnosprawnych. Koszty wynajmu jednego miejsca w nowym domu studenckim to od około 480-490 zł (pokój dwuosobowy) do 510-520 zł w przypadku małżeństw i osób niepełnosprawnych (niższe stawki obowiązują studentów APS, wyższe zaś UKSW). W starych obiektach można zaś liczyć na nieco niższe kwoty – od 290-300 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym, przez 360-375 zł w przypadku lokum dwuosobowego, na 400-415 zł skończywszy (mowa tu o tzw. jedynkach). Studenci przed zakwaterowaniem wpłacają kaucję zwrotną w wysokości pełnej opłaty miesięcznej plus opłatę w wysokości 40 (stara zabudowa) i 50 zł (nowe akademiki), która pozostaje w domu studenckim na pokrycie wzrostu ceny mediów. Na Osiedlu „Przyjaźń” kwaterowani są także studenci Akademii Sztuk Pięknych i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

 

Uniwersytet Muzyczny i AT

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zapewnia swoim studentom miejsca w domu studenckim „Dziekanka” mieszczącym się przy Krakowskim Przedmieściu 58/60, w urokliwej części miasta, oddalonym od uczelni o zaledwie 1200 metrów. Można tam nie tylko mieszkać, ale i ćwiczyć w kilkunastu salach dostosowanych do potrzeb kształcących się muzyków. Cena za miesiąc pobytu w akademiku oscyluje w granicach 430 zł. O zakwaterowanie w „Dziekance” ubiegać się mogą również studenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

 

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Studenci i doktoranci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego starający się o przyznanie miejsca w domu studenckim mogą być zakwaterowani w dwóch akademikach WUM znajdujących się na Woli – DS 1 z 238 miejscami w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych oraz DS 2 i DS 2-BIS, w których może mieszkać ponad setka studentów więcej, do dyspozycji mają oni jednak tylko pokoje dwu- i trzyosobowe. WUM oferuje również miejsca w domach studenckich na Osiedlu Akademickim „Przyjaźń”. Stawki za wynajem są zbliżone do tych w innych uczelniach i wynoszą od 385 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym do 570 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym o podwyższonym standardzie w DS 2-BIS.

 

ASZWOJ

Dom studencki Akademii Sztuki Wojennej położony jest na terenie kampusu uczelni i zapewnia miejsca dla 196 osób. Mogą one zostać zakwaterowane w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych, za które zapłacić trzeba odpowiednio 380, 330 i 280 zł miesięcznie. Dodatkowo obowiązuje też kaucja w wysokości 300 zł. Studenci studiów niestacjonarnych mogą korzystać także z miejsc w internacie zlokalizowanym na terenie kampusu ASZWOJ.

 

SGSP

Szkoła Główna Służby Pożarniczej oferuje swoim studentom mundurowym bezpłatne zakwaterowanie na terenie uczelni, studenci cywilni zaś nie mają możliwości skorzystania z tej formy wsparcia.

 

WAT

Wojskowa Akademia Techniczna zapewnia swoim adeptom mieszkania w czterech domach studenta zlokalizowanych na terenie kampusu uczelni. A jest to niemalże 1400 miejsc w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych. Ponadto studenci studiów niestacjonarnych mają możliwość zakwaterowania w Domu Asystenta WAT. Miesięczna opłata za pobyt w akademiku wynosi od 270 zł w pokoju trzyosobowym w DS 4 do 460 zł za pokój jednoosobowy w DS 3.

A jeśli mieszkanie w akademiku ci nie odpowiada i wolisz wynająć lokum samodzielnie lub wspólnie np. ze znajomymi, co jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, to musisz się liczyć z dość sporym wydatkiem. Jak podają agencje nieruchomości, w ostatnim roku ceny wzrosły średnio o 140 zł, co przekłada się na 1560 zł miesięcznie w przypadku wynajęcia kawalerki, 2060 zł – mieszkania dwupokojowego i około 3000 zł – lokum trzypokojowego. Oczywiście ceny te są w znacznej mierze uzależnione od lokalizacji oraz standardu pomieszczeń, więc może uda ci się znaleźć coś tańszego, ale i powinieneś się liczyć z wyższymi stawkami. Dlatego im szybciej zaczniesz szukać dla siebie dogodnego lokum, tym lepiej. Pod koniec sierpnia i we wrześniu ceny mogą jeszcze bardziej pójść w górę. Do najdroższych dzielnic w Warszawie należą: Śródmieście, Żoliborz, Ochota i Mokotów, ale również dobrze skomunikowane z centrum Ursynów i Bielany. Nieco taniej będzie zaś na Wawrze czy w Białołęce. Przy wynajmowaniu mieszkania musisz również liczyć się z koniecznością wpłacenia kaucji, która zostanie ci zwrócona przy okazji jego opuszczenia. Jej wysokość bywa zróżnicowana, ale zazwyczaj wynosi równowartość miesięcznej opłaty za mieszkanie. Przeglądając oferty, zwróć także uwagę, czy w podanej cenie mieści się tylko koszt wynajmu, czy może również czynsz i rachunki za media. Im dokładniej im się przyjrzysz, tym bardziej prawdopodobne, że znajdziesz coś w sam raz dla siebie.

 

Paulina Czarnek

Komentarze (0)