Jakie wymagania podczas rekrutacji na Kierunek Lekarski w Warszawie?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim w Warszawie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka.
Jak wygląda rekrutacja na kierunek lekarski w Warszawie? Aby ubiegać się o miejsce w gronie studentów należy wziąć udział w konkursie świadectw, a w nim pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z biologii i chemii oraz fizyki, bądź matematyki.
Warto sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni. Listy przedmiotów do zaliczenia w toku nauka bywają nie najkrótsze, a widnieją na nich, między innymi, takie zagadnienia jak: etyka lekarska, histologia z embriologią, genetyka, psychologia lekarska, immunologia, farmakologia i toksykologia, radiologia.
Kierunek lekarski Uniwersytet Warszawski (UW) - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia 2023/2024 na kierunku lekarkim w Uniwersytecie Warszawskim muszą wykazać się następującymi przedmiotami, które wymagane podczas rekrutacji: język polski, język angielski, matematyka oraz jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, fiazyka lub fizyka i astronomia dowiedz się więcej
Kierunek lekarski Uniwersytet Kardynała Stefna Wyszyńskiego (UKSW) - przedmioty maturalne
W procesie rekrutacji 2023/2024 na kierunek lekarski w UKSW wymagane są 3 przedmioty: biologia, chemia i matematyka dowiedz się więcej
Kierunek lekarski Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - przedmioty maturalne
W w procesie rekrutacji 2023/2024 na kierunek lekarski Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wyróżniono 3 przedmioty obowiązkowe, wśród których znajdują się: biologia, chemia i matematyka albo fyzka/fizyka i astronomia. dowiedz się więcej
Rekrutacja na kierunek lekarski w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Opis kierunku
Program nauczania na kierunku lekarskim w Warszawie będzie oscylował wokół nauk biologicznych, ścisłych i medycznych. Ponadto studenci rozwiną szereg umiejętności praktycznych i tym samym nauczą się diagnostyki i analizowania badań laboratoryjnych czy ultrasonograficznych. Poznają dowiedzą się także, w jaki sposób wdrażać odpowednią terapię z zakresu określonej dziedziny medycznej.
Kierunek lekarski należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrany był przez ponad 21 tys. kandydatów (o 603 mniej niż rok wcześniej).
Wśród warszawskich uczelni publicznych kierunek lekarski znałazł się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (ponad 1,4 tys. zgłoszeń - 12 osób na miejsce).
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów, odbyciu stażu podyplomowego oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci mogą ubiegać się o uzyskanie prawa do wykonywania zawodu lekarza oraz o zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki medycznej. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z instytutami badawczo-naukowymi, firmami farmaceutycznymi czy z prywatnymi klinikami medycznymi.
Program studiów i przedmioty
Studia w Warszawie na kierunku lekraskim rozpoczniesz od szybkiego przypomnienia zagadnień biologicznych i chemicznych, obejmujących budowę poszczególnych narządów człowieka, ich wzajemnych powiązań oraz szczegółowych zasad funkcjonowania. Za pomocą prostych krzyżówek genetycznych, tworzonych póki co na papierze, nauczysz się analizowania zależności między cechami organizmów macierzystych oraz potomnych.
Wykłady z toksykologii dadzą ci szerszy obraz na różnorakie substancje chemiczne, stosowane przy produkcji leków oraz na ich wpływ na poszczególne funkcje ludzkiego organizmu. Laboratoria, do których dostęp będziesz miał na późniejszych etapach nauki, dzięki szerokiemu wyposażeniu w medyczne rekwizyty pozwolą ci na naukę anatomii w skali 1:1 bez konieczności udawania się na sekcję zwłok.
Chociaż i to nieco przykre dla początkujących widowisko być może będzie miało miejsce w toku twojej edukacji na Kierunku Lekarskim w Warszawie. Studenci będą zobligowani do odbycia stażu w wybranych placówkach medycznych, a jeśli twój wybór padnie na jakikolwiek szpital, być może staniesz przed koniecznością wzięcia udziału w sekcji.
Jak sam widzisz, przedmioty składające się na całość nauki na Kierunku Lekarskim w Warszawie, są dość skomplikowane, ale dla najbardziej zdeterminowanych nie będą niczym strasznym!
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Zawód lekarza wymaga odpowiedzialności oraz dokładnego przygotowania. Studenci kierunku lekarskiego w trakcie nauki zdobywają kompleksową wiedzę na temat m.in.: biologii, chemii, fizyki czy medycyny. W programie tych studiów znajdują się przedmioty poświęcone np.: anatomii, genetyce, mikrobiologii, immunologii, biochemii czy fizjologii.
Kierunek lekarski pozwala studentom poznać także m.in.: podstawy psychologii i komunikacji medycznej, zasady etyki lekarskiej, historię medycyny czy prawne i organizacyjne aspekty współczesnej medycyny.
W trakcie studiów przyszli lekarze mogą rozwijać swoje kompetencje w zakresie poszczególnych specjalizacji medycznych. Dzięki temu absolwenci kierunku, po spełnieniu określonych warunków, lekarskiego mogą kontynuować swoją karierę zawodową np. z: pediatrią, medycyną rodzinną, chirurgią, ginekologią i położnictwem, medycyną nuklearną, onkologią, okulistyką, laryngologią, psychiatrią, dermatologią czy wenerologią.
Osoby, które ukończyły kierunek lekarski, są przygotowane do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, od którego zależeć będzie to, czy absolwent będzie mógł wykonywać zawód lekarza. Uzyskanie pozytywnego wyniku to jednak tylko jedno z kryteriów w procesie kwalifikacji do szkolenia specjalizacyjnego.
Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Warszawie?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
W rekrutacji na studia jednolite na kierunku lekarskim, w roku akademickim 2023/2024, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oferują bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na WUM, UKSW oraz uczelni niepublicznej. Ceny wahają się od 46600 zł do 64000 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek lekarski - uczelnie w Warszawie
Limity miejsc
Liczba miejsc na określonych kierunkach studiów jest ograniczona, a uczelnie przyjmują kandydatów w oparciu o utworzoną w trakcie postępowania kwalifikacyjnego listę rankingową. Zakwalifikowani zostają ci kandydaci, którzy zdobyli największą liczbę punktów w procesie rekrutacji.
Limity miejsc na kierunku lekarskim w Warszawie:
-
Uniwersytet Warszawski: 60
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia na kierunku lekarskim w Warszawie
Bezpłatną naukę w szkole wyższej można podjąć tylko w uczelni publicznej w ramach studiów stacjonarnych. Oznacza to, że studenci niestacjonarni publicznych szkół wyższych oraz studenci uczelni prywatnych za możliwość nauki muszą zazwyczaj zapłacić.
-
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – 64000 zł
-
Warszawski Uniwersytet Medyczny – 46600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie indywidualnie publikują informacje o przyjęciu lub odrzuceniu kandydatów na poszczególne kierunki - robią to za pomocą systemu IRK lub ERK. Wyniki rekrutacji zostają umieszczone w prywatnym profilu kandydata w określonym przez uczelnię terminie. W ten sposób kandydaci poznają liczbę zdobytych przez nich punktów oraz zajęte miejsce na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 20.07.2023
-
Uniwersytet Warszawski - 20.07.2023
-
Warszawski Uniwersytet Medyczny – 14.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne można najczęściej dostarczać osobiście, bezpośrednio do siedziby danej uczelni. Niektóre szkoły wyższe pozwalają kandydatom doręczyć kompletny zestaw dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji oraz opublikowaniu informacji dotyczących listy rankingowej na określone kierunki studiów, zakwalifikowani kandydaci mogą dostarczać dokumenty rekrutacyjne do wybranych uczelni. Zazwyczaj mają oni na to kilka dni – należy doręczyć kompletny zestaw dokumentów w określonym przez uczelnię terminie, gdyż spóźnienie może skutkować skreśleniem z listy osób, które zostały przyjęte na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – lipiec 2023
-
Uniwersytet Warszawski - od 21.07.2023 do 25.07.2023
-
Warszawski Uniwersytet Medyczny – od 17.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Kierunku lekarskim?
Studia na Kierunku lekarskim to pierwszy, poważny krok w stronę jednego z najważniejszych zawodów. Pamiętać należy jednak o tym, że droga do bycia lekarzem jest dość długa, a same studia, realizowane w ramach jednolitych magisterskich, obejmują sześć lat intensywnej nauki. Ponadto, co równie warto zaznaczyć, zarobki uzależnione są od co najmniej kilku czynników, między innymi specjalizacji oraz zawodowego doświadczenia. Ile zatem zarabiają absolwenci studiów na Kierunku lekarskim?
Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarskiego w 2023 roku:
-
lekarz rezydent – 5700 złotych
-
lekarz rodzinny – 9000 złotych
-
lekarz specjalista I stopnia – 5200 złotych
-
lekarz specjalista II stopnia – 7200 złotych
Czy warto iść na Kierunek lekarski?
Kierunek lekarski należy do grona najbardziej wymagających kierunków, choćby dlatego, że program nauczania zakłada sześć lat nauki. Ale każdy zdaje sobie sprawę z tego, że studia te muszą być wymagające, ponieważ kształcą tych, którzy będą leczyć i ratować życie. Kierunek ten to propozycja dla osób pracowitych, odpowiedzialnych, szanujących normy etyczne, gotowych do nieustannego pogłębiania wiedzy, jak również poświęcenia w ochronie zdrowia ludzkiego.
Gdzie warto studiować Kierunek lekarski?
Kandydaci na studia w Warszawie, którzy rozglądają się za ofertą w ramach Kierunku lekarskiego otrzymują dość duży wybór uczelni. Kierunek ten występuje w katalogach dydaktycznych zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych.
Kierunek lekarski studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie:
-
Uniwersytet Warszawski
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
-
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Kierunek lekarski oferowany jest także przez uczelnie niepubliczne, na dodatek niekoniecznie o medycznym profilu kształcenia.
Kierunek lekarski studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie:
Program studiów i przedmioty
Program nauczania na Kierunku lekarskim koncentruje się na nauczaniu podstaw teoretycznych medycyny oraz zasad praktyki medycznej, w tym zasad komunikacji i współpracy z pacjentem oraz pracy w zespole. W toku kształcenia studenci realizują między innymi takie przedmioty jak:
-
anatomia prawidłowa
-
fizjologia z patofizjologią
-
farmakologia z toksykologią
-
zdrowie publiczne
-
immunologia kliniczna
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności