1. Poziom i forma studiów:
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Forma:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku psychologia we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelni siatka zajęć i założenia programowe mogą się nieco różnić. Program kształcenia na kierunku psychologia tworzony jest w interdyscyplinarny sposób, dzięki czemu studenci mają okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie, jednocześnie dopasowują swoje oczekiwania i predyspozycje do wymagań rynku pracy.
Studenci mają szansę wybrać specjalizację, która będzie miała znaczenia dla dalszej ścieżki kariery. Mogą zajmować się między innymi psychologią sądową, kliniczną, psychopatologią dzieci i młodzieży. Oferta specjalnościowa jest zmienna, dlatego warto ją śledzić na stronach internetowych wybranych placówek akademickich.
Program kształcenia to połączenie nauk społecznych, psychologicznych i humanistycznych. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych i komputerowych.
W programie studiów na kierunku Psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
emocje i motywacja
-
metodologia badań psychologicznych i statystyka
-
biologiczne podstawy zachowań
-
psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia
-
diagnoza psychologiczna: podstawowe kompetencje
-
filozofia z elementami logiki
-
wprowadzenie do psychologii i historii myśli psychologicznej
-
psychologia społeczna
-
psychologia różnic indywidualnych
-
psychopatologia
3. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kierunek psychologia we Wrocławiu jest przeznaczony dla osób, które w przyszłości myślą o pracy w charakterze psychologa oraz chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę i kompetencje do wykonywania właśnie tego zawodu. Studia w tym zakresie ułatwią zgłębianie mechanizmów, które rządzą ludzką psychiką i jego zachowaniem.
Odnajdą się tutaj osoby komunikatywne, lubiące pracę z drugim człowiekiem. Powinieneś/powinnaś odznaczać się empatią i otwartością. Bardzo ważna jest także umiejętność słuchania innych ludzi. Kierunek jest idealną opcją dla przyszłych menedżerów, projektantów, nauczycieli, trenerów, szkoleniowców, specjalistów od marketingu i PR.
4. Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studia we Wrocławiu na kierunku psychologia umożliwiają studentom zdobycie wszechstronnego wykształcenia. Pogłębiają oni wiedzę o źródłach i miejscu psychologii w systemie nauk. Zgłębiają kierunki rozwoju psychologii, jej nurty i systemy psychologiczne, a także rozumieją historyczne i społeczno-kulturowe uwarunkowania tego rozwoju.
Studia umożliwią Ci zgłębianie wiedzy o różnych środowiskach psychospołecznych, ich specyfice i procesach w nich zachodzących. Zapoznają się z rozwojem człowieka w cyklu życia w aspekcie biologicznym, psychologicznym oraz społecznym.
Absolwenci mają rozszerzoną wiedzę odnoszącą się do różnych rodzajów struktur społecznych i instytucji życia społecznego, a także do zachodzących między nimi relacji istotnych z punktu widzenia procesów psychospołecznych. Mają pogłębioną wiedzę temat biologicznych, psychologicznych, społecznych, filozoficznych podstaw rozwoju, wychowania, edukacji.
Umiejętności
W trakcie realizowanych zajęć wykształcisz umiejętność obserwowania, interpretowania i wyjaśniania zjawisk społecznych, sytuacji psychospołecznych oraz motywów i wzorów ludzkich zachowań. Studenci uczą się analizować i diagnozować złożone problemy psychologiczne, a także projektować działania psychoprofilaktyczne. Potrafią przeprowadzić badania empiryczne, dokonać analizy wyników oraz ocenić ich trafność, wiarygodność.
Studenci rozróżniają orientacje w metodologii badań psychologicznych, formułują problemy badawcze, dobierają odpowiednie metody, techniki i konstruują narzędzia badawcze. Absolwenci psychologii potrafią wybrać i zastosować właściwy dla danej działalności psychologicznej sposób postępowania. Opanowują język obcy na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Kompetencje społeczne
Absolwenci psychologii zdają sobie sprawę z tego, że wykształcenie należy nieustannie poszerzać, dlatego kierunek ten wymaga dokształcania się. Poza tym odznaczają się odpowiedzialnością w odniesieniu do przygotowania do pracy, podejmowania decyzji oraz prowadzenia działań zawodowych.
Będziesz przygotowany do podejmowania wyzwań zawodowych i osobistych. Wykażesz aktywność oraz podejmiesz trud, by w profesjonalny sposób działać w ramach psychologii, angażując się jednocześnie we współpracę ze specjalistami z innych dziedzin.
Absolwenci odznaczają się rozwagą, dojrzałością i zaangażowaniem w projektowaniu, planowaniu i realizowaniu działań w różnych obszarach psychologii. Stają się wrażliwi na problemy społeczne i psychologiczne pojawiające się w otoczeniu. Potrafią współpracować w zespole. Przestrzegają zasad etyki zawodowej oraz reguł prawnych.