Komunikacja we Wrocławiu

Komunikacja we Wrocławiu

Komunikacja we Wrocławiu

Komunikacja miejska we Wrocławiu

We Wrocławiu kursuje ponad 20 linii tramwajowych i 60 autobusowych oraz kilkanaście autobusów nocnych. Linie normalne autobusowe oznaczone są numerami od 100 do 149. Linie, które zaczynają się od liczby 4 oznaczają autobusy pośpieszne. Autobusy, których oznaczenie rozpoczyna się od liczby 6 kursują również na trasach podmiejskich a kursy pospieszne oznaczone są wyłącznie literami. Nocne autobusy to linie od 240 do 259. Tramwaje to numeracja dwucyfrowa. Jeżeli oznaczenie tramwaju ma żółte tło oznacza to, ze trasa została zmieniona.

 

Bilety komunikacji miejskiej kupisz zarówno w kioskach, punktach usługowych jak i w specjalnych biletomatach, których należy szukać w pobliżu przystanków lub w pojazdach. Bilety długoterminowe najlepiej zakodować na Wrocławskiej Karcie Miejskiej URBANCARD (żeby ją mieć należy złożyć elektroniczny wniosek i poczekać. Warto też pamiętać, że z początkiem roku akademickiego wniosków jest dużo więcej a okres czekania wydłuża się nawet do dwóch tygodni).

 

Ceny biletów MPK (z uwzględnioną ulgą studencką):

  • Bilet jednorazowy — 1,50 zł lub 1,60 zł (linie nocne i pośpieszne)
  • Bilet 30-minutowy — 1,50 zł
  • Bilet 24-godzinny — 5,50 zł
  • Bilet 48-godzinny — 10,00 zł
  • Bilet 7-dniowy — od 15,00 zł do 23,00 zł
  • Bilet 30-dniowy — 49,00 zł
  • Bilet 90-dniowy — 120,00 zł
  • Bilet semestralny 4-miesięczny — od 97,00 zł do 150,00 zł
  • Bilet semestralny 5-miesięczny — od 125,00 zł do 185,00 zł

Z ważnym biletem MPK można poruszać się również pociągami, pomiędzy stacjami w obrębie Wrocławia.

 

Samochodem po Wrocławiu

Podczas podróży w mieście własnym samochodem trzeba liczyć się z możliwymi problemami. Jak każde większe Wrocław bywa zakorkowany, a w ścisłym centrum wiele ulic bywa jednokierunkowych albo wyłączonych z ruchu. Na większości parkingów obowiązuje także strefa płatnego parkowania (ceny wahają się od 1 zł do 3 zł za godzinę parkowania). Płacić w automacie można gotówką, karta płatniczą albo telefonem komórkowym. Warto jednak pamiętać, że parkomaty nie wydają reszty.

 

Taksówki we Wrocławiu

Nawet studenci, pomimo legendarnych oszczędności czasami korzystają z usług taksówkarzy. Jeżeli szukamy taxi na postoju warto rozejrzeć się za odpowiednio oznaczonymi: powinny mieć kogut z napisem „TAXI”, na bocznych drzwiach naklejkę „Wrocław” i numer pojazdu oraz informację o cenie za kilometr naklejoną na szybę. W mieście funkcjonuje ponad 20 korporacji a większość z nich można zamówić wygodniej, telefonicznie.

 

Stawki maksymalne uchwalone przez Radę Miejską:

1. Opłata początkowa - obejmująca zajęcie miejsca w taksówce i należność za pierwszy odcinek drogi (1 km) - 6,00 zł.
2. Stawka za 1 km na taryfie pierwszej (miejska, dzienna; w dni powszednie od 6 do 23) - 3,00 zł.
3. Stawka za 1 km na taryfie drugiej (miejska, nocna od 23 do 6 oraz w niedziele i święta) - 4,50 zł.
4. Stawka za 1 h postoju na każdej z taryf - 25,00 zł.

Rowerem po Wrocławiu

Od 2011 roku w mieście działa system wypożyczania rowerów. Wrocławski Rower Miejski to ponad trzydzieści stacji i około dwustu owerów do użycia. Wystarczy zarejestrować się w systemie Nextbike i dokonać stosownych opłat. Pierwsze 20 minut jazdy jest całkowicie darmowa.

Ponadto wypożyczać pojazdy w ramach rejestracji w tej aplikacji można także z innych miejsc w Polsce: ta sama firma obsługuje także wypożyczalnie w Poznaniu, Warszawie i w paru miastach europejskich. 

 

 

(Domika Chachuła)

Komentarze (0)