Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Katowice i woj. śląskie

Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Katowice i woj. śląskie

Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Katowice i woj. śląskie

Studia jednolite w Katowicach i woj. śląskim

kierunek lekarski

Odkryj kierunek lekarski w Katowicach i woj. śląskim i i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku lekarskim w Katowicach to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (lekarza).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek kierunek lekarski

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Jednostka prowadząca

Kierunek lekarski stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Jednostka prowadząca

Kierunek lekarski +

Wydział Nauk Medycznych stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek lekarski w Katowicach?

Aby zostać studentem kierunku lekarskiego w Katowicach będziesz musiał zdać egzamin maturalny z języka polskiego, języka obcego, matematyki, a także z biologii oraz dodatkowo z chemii lub fizyki.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • matematyka

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kierunek lekarski w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Jak wyglądają studia na kierunku lekarskim w Katowicach?

Zwiększająca się świadomość zdrowotna oraz lepszy dostęp do nowoczesnej medycyny to czynniki, które wpłynęły na coraz większe zapotrzebowanie na lekarzy różnych specjalizacji medycznych. Choć zawód lekarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością wieloletniej nauki, to jego wykonywanie przynosi także dużo satysfakcji i spełnienia. Dlatego też, z roku na rok przybywa chętnych na związanie swojej przyszłości zawodowej z medycyną. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek lekarski w Katowicach.

Oosby, które zdecydują się aplikować na studia medyczne powinny interesować się naukami ścisłymi, biologicznymi, chemicznymi oraz naukami o zdrowiu. Dodatkową wartością będą określone cechy charakterologiczne, takie jak: empatia, odpowiedzialność czy umiejętność pracy z ludźmi. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to koniecznie aplikuj na kierunek lekarski w Katowicach.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Katowicach realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy aplikują na kierunek lekarski w Katowicach będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk morfologicznych, klinicznych, społecznych oraz przedklinicznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele insertujących i rozwijających przedmiotów, takich jak:

 • anatomia człowieka
 • biochemia
 • biofizyka
 • genetyka
 • patologia choroby wewnętrzne

Na dalszym etapie edukacji będziesz miał możliwość poznania różnorodnych specjalizacji medycznych, między innymi chirurgii, pediatrii czy ginekologii. Jednak najwięcej czasu poświęcisz doskonaleniu umiejętności praktycznych. W czasie studiów nauczysz się przeprowadzania wywiadu medycznego, odpowiedniej diagnostyki oraz udzielania pomocy medycznej i przeprowadzania wybranych zabiegów.

Wszystkie zajęcia będą odbywać się w nowoczesnych salach symulacyjnych, dzięki czemu poznasz specyfikę pracy lekarzy i całego personelu medycznego. Po zakończeniu każdego roku studiów będziesz zobowiązany do odbycia obowiązkowych praktyk zawodowych w wybranych szpitalach.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku lekarskim w Katowicach trwają 6 lat (studia jednolite magisterskie).

Kierunek lekarski można realizować jedynie w formie jednolitych studiów magisterskich. W praktyce oznacza to, że na naukę będziesz musiał poświęcić sześć lat, czyli dwanaście semestrów. Po upływie tego czasu będziesz mógł pochwalić się tytułem lekarza, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

Jaka praca po studiach?

Absolwenci studiów medycznych, ze względu na wszechstronną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, mogą liczyć na wiele interesujących ofert pracy, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Po zakończeniu kierunku lekarskiego w Katowicach, idealnie odnajdziesz się jako pracownik publicznych i niepublicznych zakładach opieki medycznej, między innymi szpitali czy gabinetów lekarskich. Równie ciekawą opcją może być praca w poradni podstawowej opieki zdrowotnej lub w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Absolwenci często znajdują zatrudnienie w hospicjach, domach opieki czy w pogotowiu ratunkowym.

Co więcej, doskonale sprawdzisz się na stanowisku przedstawiciela medycznego lub pracownika firm farmaceutycznych. Po ukończeniu studiów magisterskich możesz rozpocząć staż, po którym zdasz Lekarski Egzamin Końcowy i tym samym uzyskasz dodatkowe kwalifikacje zawodowe.

Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Katowicach?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek lekarski w Katowicach:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Kierunki medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)