Gospodarka i przemysł w Częstochowie

Gospodarka i przemysł w Częstochowie

18.06.2021

Gospodarka i przemysł w Częstochowie

Częstochowa to centralne miasto aglomeracji częstochowskiej i główny ośrodek gospodarczy, administracyjny i kulturalny na północy województwa śląskiego. To także miasto na trasie przelotowej północ-południe kraju, główny ośrodek kultu maryjnego i cel pielgrzymek do klasztoru na Jasnej Górze, i obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jak to ma się jednak do gospodarki miasta? Zaraz się temu przyjrzymy.

Gospodarka w Częstochowie w dużej mierze opiera się na Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz Częstochowskim Parku Przemysłowym. Na terenie miasta działa dwadzieścia sześć tysięcy przedsiębiorstw oraz trzy klastry przemysłowe: Częstochowski Klaster Komunalny Aglomeracja, Klaster Przetwórstwa Polimerów Plastosfera oraz Regionalny Częstochowski Klaster Budownictwa i Infrastruktury Budosfera.

Poza gospodarką, Częstochowa jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym i głównym miastem Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego. Jest to jednocześnie trzeci największy ośrodek w całym województwie śląskim. Stanowi on przedłużenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, jeśli chodzi o zaopatrzenie w energię, surowce, paliwa oraz rynki zbytu. Najważniejszymi zakładami przemysłowymi na terenie Częstochowy są zakłady skupione na przemyśle metalurgicznym, metalowym, motoryzacyjnym i celulozowo-papierniczym: ISD Huta Częstochowa (huta stali), TRW Automotive (producent systemów bezpieczeństwa do samochodów), Brembo Poland (elementy układów hamulcowych), CSF Poland z grupy Cooper Standard (producent m. in. przewodów, systemów antywibracyjnych i uszczelek do samochodów), CGR Polska (podzespoły motoryzacyjne), Koksownia Częstochowa Nowa, Odlewnia Żeliwa Wulkan, Guardian Industries Poland oraz Stölzle-Częstochowa (huty szkła), Metalplast-Częstochowa, Bud-Trans czy ViperPrint.


 

Komentarze (0)