Kariera w Toruniu

Kariera w Toruniu

Kariera w Toruniu

Toruń, jedno z najstarszych miast w Polsce, położone jest w województwie kujawsko-pomorskim nad dwoma rzekami: Wisłą i Drwęcą. Jest również ważnym węzłem komunikacyjnym w związku z położeniem przy autostradzie A1. To znany ośrodek biznesowy i gospodarczy. W Toruniu działają: Toruńska Agencja Rozwoju regionalnego S.A., Orbita Business Park Toruń, Loża Toruńska Business Centre Club, Regionalne Centrum Eksportu przy IPH, Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora, Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji, Business Link Toruń, oraz Regionalne Biuro Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Toruń należy do Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na jego terenie znajduje się Toruński Park Technologiczny i Exea Data Center. Toruń jest też zaliczany do miast, w których znajduje się najwięcej przedsiębiorstw w województwie. Co jednak jest najważniejsze, Toruń jest jednocześnie miastem z najwyższym wynagrodzeniem w regionie oraz najniższą stopą bezrobocia. W Toruniu wynosi ona tylko 6%, w porównaniu w powiecie bezrobocie wynosi 14%, a w województwie kujawsko-pomorskim 13%. Może mieć na to wpływ fakt, iż Toruń radzi sobie bardzo dobrze w pozyskiwaniu środków unijnych, dzięki czemu w mieście powstają duże inwestycje infrastrukturalne. Posiada także klasę A, co oznacza, że Toruń ma najwyższą atrakcyjność inwestycyjną dla wszystkich analizowanych sekcji gospodarki narodowej.

Największymi przedsiębiorstwami w Toruniu są: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, GK Neuca (obie branża farmaceutyczna), Cereal Partners Poland Toruń-Pacific (m.in. Nesquik, Chocapic, Cini Minis, Cheerios itd.), Krajowa Spółka Cukrowa i Janus (z branży spożywczej) ThyssenKrupp Energostal (branża metalowa), Rywal-RHC i GK Apator (branża elektrotechniczna), Nova Trading (branża metalowa), RUG Riello Urządzenia Grzewcze (branża budowlana), Geofizyka Toruń (branża górnicza) Telmon, Grupa Allegro, Cyfrowy Polsat, Manpower i Randstad (z sektorów IT, HR i Call Center).

Toruń jest też znany z produkcji kultowych już toruńskich pierników, produkowanych przez Fabrykę Cukierniczą „Kopernik”. Ta sama firma produkuje także Wafle Teatralne i Katarzynki.

Z Toruniem związana jest także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz należący do niej założony w 2006 roku „Crystal Park”. Z CP związane są lub były takie formy jak Sharp, Matsushita Chemicals, NYK Logistics, Orion, Kimoto Poland czy U-Tec Poland. W 2014 do „Crystal park” wprowadziły się także firmy Apator, Boryszew Tensho Poland, For Nature Solutions, , Kreis Pack, PKP Cargo, Poland TokaiOkaya Manufacturing, SohbiCraft Poland i Tioman. Dodatkowo, w Toruniu działa Toruński Park Technologiczny. Na jego terenie działa kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych zatrudniających około tysiąca pracowników. Przede wszystkim działają tam firmy z branży technologii informacyjno-komunikacyjnej i elektronicznej. Został dwukrotnie wybrany do grona finalistów prestiżowego konkursu Komisji Europejskiej RegioStars. Działa tam również inkubator nowych technologii Exea Smart Space.


 

 

Komentarze (0)