Życie poza uczelnią w Poznaniu

Życie poza uczelnią w Poznaniu

Życie poza uczelnią w Poznaniu

18.06.2021

Życie poza uczelnią w Poznaniu

Po ciężkich dniach spędzonych na uczelni warto odpocząć. A miejsc, w których poznańscy studenci spędzają czas jest wiele — można przejść się do jednego z miejskich teatrów, kin albo poszaleć w klubach. Nie samą nauką człowiek żyje, szczególnie w tym mieście!

 

Festiwale i imprezy cykliczne

 

Poznań słynie z różnych imprez kulturalnych i handlowych. Na stałe w miejski kalendarz wpisały się Międzynarodowe Targi Poznańskie, które są organizatorami wielu imprez handlowych. A w jakich innych wydarzeniach można uczestniczyć?

 

Najbardziej znany jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, który swoją nazwę wziął od Jeziora Maltańskiego — niektóre spektakle są grane w jego pobliżu, większość jednak wystawiana jest na Starym Rynku. Celem festiwalu jest osadzenie sztuki w innym kontekście, dlatego na „sceny” aranżowane sa m. in. dawne budynki fabryczne, sztuczne lodowisko (MFT Malta odbywa się w ostatnich dniach czerwca).

 

Ważnym wydarzeniem jest także Festiwal Transatlantyk, który składa się zarówno z pokazów filmów w „tradycyjnych” pomieszczeniach, jak i kina plenerowego. Podczas trwania festiwalu można wziąć także udział w ciekawych panelach dyskusyjnych, koncertach, warsztatach oraz uczestniczyć w kolacji w ramach Kina Kulinarnego (posiłki zainspirowane są różnymi filmami).

 

Jedną z tradycyjnych imprez kulturalno-handlowych, które przypominają o dawnym charakterze miasta jest Jarmark Świętojański, na Starym Rynku. Podczas niego można zdobyć prawdziwe perełki rękodzielnicze, niezwykłe antyki i specjały regionalnej kuchni. W tym samym miejscu, w grudniu, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej.

 

Wiele imprez cyklicznych związanych jest z muzyką: zarówno klasyczną (Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Muzyki Pasyjnej i  Paschalnej), jazzową (Enter Music Festival, Made in Chicago) czy kabaretową (Ogólnopolski Festiwal Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A.). Słynne są również imprezy hip-hopowe. Miłośnicy każdego gatunku znajdą tu coś dla swoich uszu.

 

Dla nowego mieszkańca Poznania niesamowitym przeżyciem będzie spędzenie w mieście 11 listopada, czyli dnia Świętego Marcina. Imieniny Marcina z Tours, patrona najważniejszej ulicy miasta, obchodzi się hucznie. Ulicą podąża barwny korowód, któremu przewodniczy (wybrany podczas castingu) „święty Marcin”. Dzień jest też prawdziwym świętem dobroczynności: organizuje się zabawy i podarki dla biedniejszych rodzin. Poznaniacy nie zapominają także o zwierzętach: powstają budki dla bezdomnych kotów. Prawie każdy lokal przy ulicy Święty Marcin organizuje wieczory tematyczne. Na Starym Rynku odbywa się plenerowa impreza (w tym koncerty wielu sławnych, polskich zespołów) oraz jarmark.

 

 

kino w poznaniu

 

 

Kina

 

W Poznaniu znajdziemy kilkanaście kin, w tym sześć kin studyjnych i multipleksy (z sieci Cinema City, Multikino i jeden IMAX). Kina „lokalne” to, miedzy innymi, najstarsze Kino Muza, obejrzymy tu głównie filmy europejskie i autorskie. Kino organizuje również cykle skierowane do studentów, jak Dyskusyjny Klub Filmowy Kamera, podczas którego w każdy wtorek można nie tylko obejrzeć ciekawy film, ale także wysłuchać prelekcji, a po spektaklu wziąć udział w dyskusji. Kino organizuje również cykl Nieprzyzwoicie Tanie Czwartki (jak sugeruje nazwa, bilet na czwartkowy seans kupimy za symboliczne 8 złotych).

 

Ciekawe zniżki ma przygotowane również Charlie Monroe Kino Malta — w ramach akcji „DYCHA” bilet na każdy seans po godzinie 22:00 kosztuje tylko 10 złotych. Do wyboru mamy szeroki repertuar zarówno polskiego, europejskiego, jak i światowego kina. Często odbywają się tutaj prelekcje i spotkania z twórcami, aktorami oraz pokazy tematyczne. Klasykę kinematografii zobaczysz także w innych studyjnych kinach: Kinie Rialto, Kinie Apollo Kinie Bułgarska 19 oraz w umieszczonym w Zamku Cesarskim Kinie Pałacowym.

 

Natomiast premiery obejrzysz w sieciach multipleksów. Warto wspomnieć, że w Poznaniu znajduje się największe kino w Europie — Cinema City Poznań Kinepolis, które ma aż 18 sal. Ciekawostką jest, że swoją siedzibę ma w kinie Telewizja WTK (Wielkopolskiej Telewizji Kablowej), lokalna stacja informacyjna.

 

 

teatr w poznaniu

 

 

Teatry

 

Miłośników teatru zapewne ucieszy fakt, że Poznań ma nie tylko długą tradycję w wystawianiu sztuk (spektakle w mieście były grane przez wędrowne grupy artystów już w średniowieczu), ale także bogatą ofertę: działa tu kilkanaście teatrów, które grają różnorodny repertuar.

 

Operę można oglądać w Teatrze Wielkim. Dla ciekawskich, w tygodniu organizowane zostaje zwiedzanie kulisy opery (oczywiście, po wcześniejszym umówieniu), podczas którego można na własne oczy zobaczyć, jak wygląda garderoba i gdzie znajduje się budka suflera. Ważną informacją dla studentów jest to, że teatr podejmuje stałą współpracę ze zdolnymi żakami z Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Artystycznego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza (najlepsi mają szansę wystawić swoje prace na scenie). Oprócz Teatru Wielkiego klasyczne formy sztuki teatralnej popularyzuje Filharmonia Poznańska i Teatr Muzyczny (zwany też Operetką Poznańską).

 

Niesamowita placówką w jest Polski Teatr Tańca — przeszedł on drogę od klasycznego baletu do „teatru tańca”, który jest nowoczesny i niezwykły. Widzowie zobaczą widowisko, pełne emocji i pasji, często tańczone do współczesnej muzyki.

 

Kolejnym, niestandardowym teatrem jest Teatr Strefa Ciszy, który specjalizuje się w happeningach i oryginalnych widowiskach. Przykładem może być, grana ostatnio, sztuka „Smacznego”, w której aktorzy wcielili się w kelnerów i obsługiwali siedzącą przy stolikach restauracyjnych publiczność. Teatr ten to wielki eksperyment, a widowisko jest przeniesione do prawdziwej przestrzeni i nie odgradza się sztywną, czerwoną kurtyną.

 

Odpoczynek od trudów studenckiego życia zapewnia śmiech. Poznań może pochwalić się sceną kabaretową O.B.O.R.A. (Ostatni Bastion Obrony Rozumu Artystycznie), która mieści się w Domie Studenckim „Eskulap” należącym do Uniwersytetu Medycznego.

 

Zaangażowani w życie teatralne powinni pomyśleć nad współpracą z teatrami studenckimi — przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza działa Ośrodek Teatralny Maski a przy Instytucie Filologii Rosyjskiej tej samej uczelni powstał Teatr „Szutnik” (czyli „żartowniś”).

 

Kluby

Jeżeli znudzi was kulturalne życie w Poznaniu możecie bawić się bardziej „stereotypowo” — w mieście jest wiele klubów, które zaspokoją potrzeby każdego imprezowicza. Klimat house, electro, r'n'b czy rap zapewnia Klub Czekolada (otwarty od środy do soboty i w poniedziałki). W Czekoladzie organizowane są cykle: OUT OF TUNE, HOUSE YOU! oraz INTERCITY. Podobny klimat muzyczny gwarantuje klub Alcatraz (jego dodatkowym atutem są czwartkowe Student Session, w trakcie których żacy wchodzą do klubu za darmo).
Inne, popularne lokale z muzyką klubową to
8 Bitów i SQ (grają tu najlepsze gwiazdy muzyki elektronicznej).

Fanom muzyki alternatywnej, rockowej i jazzowej spodoba się Blue Note, który zdecydowanie bije rekordy popularności wśród studentów (organizowane są również imprezy hip-hopowe, słynne „Czarne Czwartki”). Chętnie odwiedzany jest również klub-kameleon Pod Minogą, który często zmienia zamysł muzyczny, a od jakiegoś czasu stoi głownie koncertami.

 

Jednak w Poznaniu znajdziecie wiele innych pubów, w których można po prostu posiedzieć jak i klubów z doskonałą muzyką i odpowiednim parkietem. Warto swoją weekendową podróż imprezową zacząć od sprawdzonego miejsca, a później iść na poszukiwanie innego, mniej znanego.

 

 

muzem w poznaniu

 

 

Muzea

 

Najważniejszymi zbiorami w mieście są, oczywiście, te zgromadzone przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. W galeriach można zobaczyć obrazy wybitnych malarzy z Polski (między innymi Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Jana Matejki) oraz zagranicznych (w tym jedyny w kraju obraz Claude’a Moneta). Innym muzeum zbierającym klasyczne eksponaty jest Muzeum Historii Miasta Poznania z siedzibą w dawnym ratuszu — dokumentuje ono dzieje miasta od czasów średniowiecza do współczesnych. Sztukę ludową z terenów wielkopolski można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym a sztukę sakralną w Muzeum Archidiecezjalnym.

 

Muzeum Instrumentów Muzycznych, które mieści się na Starym Rynku to jedyna taka placówka w Polsce! Zwiedzający mogą podziwiać zbiór instrumentów z większości kontynentów: od dętych, lutniczych, nawet po zbiór fortepianów. Przedmioty pochodzą z różnych okresów (najstarsza, ceramiczna grzechotka ma ponad 3 tysiące lat).

Dla zainteresowanych historią, szczególnie XX wieku Poznań ma bogatą ofertę. W mieście otworzono Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VI, które dokumentuje życie ludzi w czasie okupacji hitlerowskiej. W Cytadeli Poznańskiej, w oryginalnym wnętrzu schronu, znajduje się Muzeum Uzbrojenia, którego eksponaty pochodzą z miejskiej twierdzy. Największą atrakcją jest jednak park sprzętu wojskowego. Innym muzeum, którego zbiory przedstawiają historię wojskowości jest Muzeum Armii „Poznań” (ulokowane w Cytadeli Mała Śluza).

 

 

knajpy w poznaniu

 

 

Gdzie zjeść?

 

Po ciężkim egzaminie, imprezie kulturalnej lub szalonej eskapadzie po klubach przychodzi czas na jedzenie. Oczywiście, można przygotować coś samemu, można także otworzyć słoik, ale czasami, z braku czasu albo innych możliwości, zostajemy zmuszeni zjeść na mieście. Jak nie ogołocić portfela?

Domowy obiad szybko i tanio zjemy w barach mlecznych. Popularny jest Bar Euruś, który w ofercie ma m. in. czerninę oraz zrazy z pyzami. Na ulicy Święty Marcin znajdziemy Apetyt, przy Starym Rynku — bar Kuchcik. Studenci odwiedzają również Bar „Caritas” (jego filia znajduje się także na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza).

Jeżeli chodzi o fast food, prym wśród studentów wiedzie pizza: bardziej doświadczeni rekomendują szczególnie pizzerię Millenium oraz Da Grasso. Można zjeść w lokalach naprawdę szybkiej obsługi, takich jak McDonald’s czy KFC, ale wbrew pozorom nie wychodzi to wcale tak tanio. Dla głodnych nocnych marków polecamy budkę Tej, której specjalnością jest knysza (czyli bułka z warzywami). Obok, w Rotti, można zjeść zapiekanki.

 

 

 

(DCH)

Komentarze (0)