Zawody przyszłości: kim jest architekt krajobrazu?

Zawody przyszłości: kim jest architekt krajobrazu?

Studia Gdańsk | Gdynia | Sopot - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

24.06.2022

Architektura krajobrazu łączy w sobie sztukę i naukę. Jest to zawód, który zajmuje się projektowaniem, planowaniem i zarządzaniem zielenią; tworzą przestrzenie zewnętrzne, z których korzysta wiele osób. Architektura krajobrazu ma silne korzenie w Stanach Zjednoczonych, a jej wczesne przykłady, takie jak Monticello, są nadal podziwiane.

– Kandydaci na studia czasami pytają mnie czym różni się architekt krajobrazu od ogrodnika. To cenne pytanie! – przyznaje Aleksandra Machaj, rekruterka Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych i dodaje – Warto tu sięgnąć do historii samego zawodu. Najbardziej znaną realizacją jest nowojorski Central Park. Mówiąc krótko: obecnie architekci krajobrazu zajmują się coraz bardziej złożonymi relacjami między środowiskiem zabudowanym a naturalnym.

Studia na kierunku architektura krajobrazu w SANS SOPOT
Forma studiów niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Dziś architekci nie tylko planują i projektują tradycyjne miejsca, takie jak parki, osiedla mieszkaniowe, kampusy, ogrody, cmentarze, centra handlowe, ośrodki wypoczynkowe, obiekty transportowe, centra korporacyjne i instytucjonalne oraz nabrzeża.

Nasi studenci pod okiem wykładowców – praktyków pracują również nad rewaloryzacją obszarów zdegradowanych, takich jak tereny podmokłe, obszary cieków wodnych, tereny poprzemysłowe czy powyrobiskowe. Kierując się szacunkiem dla spuścizny historycznej przyszli architekci krajobrazu uczestniczą w projektach przekształceń przestrzeni z uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego – mówi dr inż. arch. Grzegorz Pęczek, Dziekan Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Profesjonaliści muszą spełnić określone wymagania, zanim będą mogli aktywnie tworzyć estetyczne projekty na zewnątrz. Współpracując z architektami, urbanistami, inżynierami budownictwa i innymi specjalistami, architekci krajobrazu odgrywają ważną rolę w ochronie środowiska poprzez projektowanie i wdrażanie projektów, które respektują zarówno potrzeby ludzi, jak i naszego środowiska.
– Zaspokajanie ludzkich potrzeb poprzez mądre wykorzystywanie naszych zasobów środowiskowych to praca, na którą jest dziś zapotrzebowanie i która będzie potrzebna także w przyszłości. – podsumowuje Helena Chmielewska, specjalistka ds. marketingu i promocji w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

Komentarze (0)