Piękny i zadbany krajobraz już od najdawniejszych czasów budził niekłamany podziw, a ludzie na wszelkie sposoby starali się go udoskonalić i dostosować do własnych upodobań. Właśnie to pośrednio dało początek prężnie działającej dyscyplinie, jaką jest architektura krajobrazu. Dziedzina ta łączy w sobie założenia architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego, które są wykorzystywane w celu kształtowania krajobrazu dla potrzeb człowieka. Kształceniem specjalistów z tego obszaru zajmuje się kierunek architektura krajobrazu w Sopocie.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia architektoniczne powinny interesować się naukami ścisłymi i technicznymi. W przypadku tego kierunku, warto posiadać wiedzę z obszaru biologii i geografii. Jeżeli dodatkowo jesteś osobą posiadającą duże poczucie estetyki i masz rozwinięte zdolności manualne i plastyczne, to studia na kierunku architektura krajobrazu będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura krajobrazu możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku architektura krajobrazu w Trójmieście realizowane są w ramach pierwszego stopnia Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie niestacjonarnym. Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia architektoniczne zyskują coraz większą popularność wśród studentów, dlatego też uczelnie w Sopocie decydują się na wprowadzenie ich do swojej oferty kształcenia. Obecnie architekturę krajobrazu możesz realizować w uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.
Program nauczania na kierunku architektura krajobrazu został w pełni dostosowany do potrzeb współczesnego rynku pracy. Tematyka zajęć oscyluje głównie wokół nauk artystycznych, ścisłych, przyrodniczych czy technicznych, dzięki czemu studenci mogą rozwijać się na kilku polach jednocześnie i zdobyć wszechstronne wykształcenie. W planie przewidziano wiele ciekawych przedmiotów, takich jak:
-
biologia roślin
-
podstawy historii sztuki
-
geometria wykreślana
-
gleboznawstwo
-
prawo budowlane
Oprócz wiedzy teoretycznej, studenci zdobędą także cenne umiejętności praktyczne związane z projektowaniem, rysunkiem technicznym oraz zastosowaniem nowych technologi w pracy architekta. W trakcie studiów będziesz miał także możliwość korzystania z interesujących warsztatów oraz kursów uzupełniających, które rozwiną twoje kompetencje zawodowe.