Do kiedy i gdzie dostarczyć wyniki z egzaminu ósmoklasisty?

Do kiedy i gdzie dostarczyć wyniki z egzaminu ósmoklasisty?

Do kiedy i gdzie dostarczyć wyniki z egzaminu ósmoklasisty?

17.10.2022

Do kiedy i gdzie dostarczyć wyniki z egzaminu ósmoklasisty?

Gdy uczniowie mają już za sobą najbardziej stresujące wydarzenie, czyli egzamin ósmoklasisty, przychodzi pora na dalsze kroki w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej, a mianowicie dostarczenie do wybranej placówki wymaganych dokumentów, w tym wyników egzaminu ósmoklasisty. Podpowiadamy, do kiedy należy to zrobić.

Decydującą procedurą podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych jest dostarczenie przez uczniów wyników z egzaminu ósmoklasisty do wybranych placówek. To właśnie one, poza punktami ze świadectwa szkolnego, decydują o tym, czy kandydat zostanie przyjęty. Podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej bardzo ważne jest trzymanie się określonych terminów – w przeciwnym razie marzenie o dostaniu się do wybranej placówki może zostać niespełnione.

WAŻNE: Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a wynik z tego egzaminu ma wpływ na przyjęcie kandydata do danej szkoły ponadpodstawowej.

Do kiedy dostarczyć wyniki z egzaminu ósmoklasisty?

Terminy procesu rekrutacji nie są jednakowe dla całego kraju, a więc w poszczególnych województwach uczniowie o dostarczenie do szkół odpowiedniej dokumentacji będą musieli zadbać w nieco innym terminie. Uczeń musi więc zapoznać się ze szczegółowym harmonogramem, który dotyczy jego miasta lub regionu.

Gdy uczniowie poznają już wyniki – muszą wprowadzić je do systemu, a następnie zanieść zaświadczenie oraz oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej do szkoły pierwszego wyboru.

Ósmoklasiści wyniki egzaminu poznali 1 lipca 2022 roku, a z kolei odebrać mogli je 8 lipca.

Poszczególne kuratoria oświaty osobno ustalają konkretny harmonogram dla swojego regionu. Terminy, które obowiązywały w 2022 roku były podane na stronie internetowej kuratorium danego województwa. Podobnie będzie też w 2023 roku.

Zazwyczaj uczniowie mają ponad 10 dni od otrzymania wyników na przekazanie ich do wybranej przez siebie szkoły, razem z innymi dokumentami, czyli świadectwem, zaświadczeniami w kwestii poszczególnych osiągnięć. Warto pamiętać o tym, że większość szkół włączona jest do systemu rekrutacji internetowej, a co za tym idzie - uczniowie wprowadzają dane o swoich wynikach i ocenach bezpośrednio na swoim profilu, drogą internetową.

Czas na uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku obowiązywało od 24 czerwca do 13 lipca. Do 29 lipca dyrektorzy mieli obowiązek opublikowania informacji temat liczby wolnych miejsc w swoich szkołach podstawowych.

Jeżeli uczeń znalazł się na liście kandydatów przyjętych do więcej niż jednej szkoły, powinien donieść tzw. deklarację woli przyjęcia do szkoły, w której chce się uczyć.

Kto ustala harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

Aktualnie harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ustalany jest w poszczególnych województwach przez kuratorów oświaty. W 2020 r. i 2021 r. rekrutacja przeprowadzana była według jednolitego w całym kraju harmonogramu ogłoszonego przez ministra edukacji.

Gdzie wprowadzić wyniki z egzaminu ósmoklasisty?

Jeżeli uczeń bierze udział w rekrutacji za pośrednictwem systemu internetowego – wyniki, które otrzymał musi wprowadzić do systemu po zalogowaniu się na swój profil. System, z pomocą którego uczniowie biorą udział w procesie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej to ZIU – został on stworzony na zlecenie resortu edukacji i pozwala sprawdzić wyniki egzaminów państwowych.

Gdzie można odebrać wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną udostępnione na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – będzie je można tam sprawdzić, logując się na swoje indywidualne konto. Jako login prawdopodobnie posłuży PESEL, natomiast hasło generowane jest automatycznie, a uczeń otrzyma je od dyrektora szkoły, do której chodzi. Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie także do odebrania w szkole, a następnie należy je zanieść do wybranej z siebie placówki (szkoły ponadpodstawowej).

Jaki jest limit szkół, do których można składać podania?

Liczba szkół, do której podanie może składać uczeń również jest ustalona przez daną jednostkę samorządową. W większości szkół w Polsce maksymalny limit dopuszcza rekrutację do trzech placówek, jednak są w Polsce miejsca, gdzie jest on znacznie wyższy, np. maksymalnie pięć szkół.

Co, jeśli nie dostarczy się wyników z egzaminu ósmoklasisty?

Jeżeli uczeń nie dostarczy wyników z egzaminu ósmoklasisty lub z jakiś innych przyczyn nie dostanie się do wymarzonej szkoły, może wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Rekrutacja uzupełniająca do szkoły ponadpodstawowych dotyczy wolnych miejsc, które zostały do danej szkoły i przebiega na takich samych zasadach, jak rekrutacja właściwa.

Jest to drugi etap rekrutacji, który odbywa się pod koniec lipca. Wtedy uczeń ma kolejną szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły O wolnych miejscach w szkołach ponadpodstawowych na swoich stronach internetowych informuje kuratorium oświaty, a także samorządy

Komentarze (2)

Pegasus odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

wyniki egzaminu ośmioklasisty wpisuje szkoła redaktorze.

Pegasus W odpowiedzi do: Pegasus odpowiedz

szkołą 1 wyboru

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
  • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski