Studia Warszawa - Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie

11.07.2023

Ratownik medyczny – zawód dla odważnych

Ratownictwo medyczne to coraz popularniejszy kierunek studiów, który każdego roku przyciąga większe rzesze kandydatów. Gdzie warto studiować? Jakie kompetencje można pozyskać? Jak wygląda praca ratownika medycznego? 
Ratownik medyczny to zawód, który cieszy się rosnącym zaufaniem społecznym. To zawód niełatwy i wymagający, a przez to ciekawy i na pewno nie nudny, który każdego dnia dostarcza emocji i sporą dawkę adrenaliny. Co zrozumiałe, aby zostać ratownikiem medycznym należy ukończyć jasno określone studia, pozwalające na pozyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Takie studia oferuje Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka. 
Studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Warszawskiej Uczelni Medycznej trwają 3 lata i posiadają praktyczny charakter, gwarantujący przygotowanie do wykonywania zawodu. A czym wyróżnia się WUMed na tle innych szkół wyższych? Przede wszystkim tym, że studenci odbywają praktyki nie tylko wakacyjne, ale również śródsemestralne, zarówno w pogotowiu ratunkowym, szpitalnych oddziałach ratunkowych, jak i w wielu innych oddziałach szpitalnych. Ponadto, uczelnia – jako jedna z nielicznych w Polsce – dysponuje innowacyjnym oprogramowaniem wykorzystującym technologię VR do nauki anatomii oraz procedur ratownictwa medycznego: BLS i ALS u dorosłych i dzieci. Daje to nieograniczone możliwości realizacji scenariuszy sytuacji medycznych w różnych środowiskach symulacyjnych z wirtualnymi pacjentami.
 
Program studiów
Ratownictwo medyczne to dyscyplina, w której nie ma miejsca na błędy oraz czasu na długie podejmowanie decyzji. To praca wymagająca szybkiego podejmowania decyzji, szybkich reakcji oraz przede wszystkim pewności w działaniu. Aby rozwinąć w sobie taką pewność potrzebna jest solidna wiedza, a pozyskanie jej gwarantuje realizowany program kształcenia. Z jakimi zagadnieniami spotykają się studenci w toku studiów? Program podzielony jest na kilka modułów, w tym między innymi: nauki podstawowe, nauki behawioralne i społeczne czy nauki kliniczne. W ich ramach znajdują się takie przedmioty jak: anatomia, fizjologia z elementami patofizjologii, psychologia w ratownictwie medycznym, anestezjologia i intensywna terapia, farmakologia i toksykologia kliniczna, medycyna ratunkowa i katastrof. 
A jakie umiejętności można rozwinąć na studiach? Ich lista jest bardzo długa. Przede wszystkim studenci Ratownictwa medycznego nabywają umiejętności w zakresie rozpoznawania stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, a także współdziałania z innymi osobami w rozmaitych zdarzeniach. Uczą się podejmowania działań zapobiegających zwiększeniu liczby ofiar i degradacji środowiska, transportowania osób w stanie nagłego zagrożenia życia, komunikowania się z osobą ranną i udzielania wsparcia psychicznego podczas zdarzeń komunikacyjnych i katastrof.
 

Praca po studiach

Praca ratownika medycznego kojarzy nam się głównie z pogotowiem ratunkowym, ale to nie jedyne miejsce, w którym mogą znaleźć zatrudnienie absolwenci tego kierunku. Ratownicy mogą wykonywać obowiązki zawodowe również w SOR, GOPR, WOPR, LPR, w wojsku, straży pożarnej, przychodniach, jako zabezpieczenie imprez masowych, jako transport medyczny, w krwiodawstwie czy Morskiej Służbie Poszukiwawczej.
 

Kierunek (nie) dla każdego?

Ratownictwo medyczne jest kierunkiem szczególnym, przeznaczonym nie tylko dla osób zainteresowanych tą dyscypliną, chcących pozyskać wiedzę w jej zakresie. To kierunek dla osób o konkretnych cechach osobowości, które nie boją się wyzwań, potrafią szybko reagować i znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. To praca, w której każdy dzień wygląda inaczej. Jeśli ktoś marzy o zawodzie, w którym codziennie wykonuje się te same polecenia – ratownictwo medyczne powinno być ostatnie na liście. 
Ratownictwo medyczne to bardzo ciekawa dziedzina. Główne zalety to pomaganie ludziom i ciągły rozwój. W pracy ratownika medycznego każdy dzień jest inny. Tu nie można niczego przewidzieć, ale za to dużo przeoczyć. To praca dla osób, które lubią wyzwania. Nie ma spokoju, tu wciąż coś się dzieje, adrenalina często jest bardzo wysoka. Ale ważne - w tej pracy nie można się bać. Trzeba umieć podejmować wielokrotnie trudne decyzje - szybko. – mówi dr Krzysztof Tota, ratownik medyczny, wykładowca i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Medycznych ds. ratownictwa medycznego w Warszawskiej Uczelni Medycznej.
 

Rekrutacja

Rekrutacja na studia w Warszawskiej Uczelni Medycznej rozpoczęła się 4 maja. Aby zostać studentem Ratownictwa medycznego wystarczy zarejestrować się w internetowym systemie rekrutacyjnym i wykonać kilka prostych poleceń. Szczegółowe informacje dotyczące naboru na studia dostępne są na stronie internetowej uczelni: wumed.edu.pl/pl/rekrutacja/warunki-przyjec-na-studia.html 

Komentarze (0)