Diagnostyka w zawodzie kosmetologa — WSIiZ w Warszawie

Diagnostyka w zawodzie kosmetologa — WSIiZ w Warszawie

Studia Warszawa - Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

11.07.2023

Diagnostyka w zawodzie kosmetologa — WSIiZ w Warszawie

Kosmetologia należy do grona najprężniej rozwijających się dziedzin XXI wieku. Tematyką związaną z kondycją skóry i pielęgnacją cery, we własnym zakresie, interesuje się coraz więcej osób, w związku z czym zapotrzebowanie na specjalistów — kosmetologów — rośnie. Corocznie, studiami na tym kierunku kosmetologia w Wyższej Szkole Inżynierii Zdrowia w Warszawie interesuje się kilkaset maturzystów. Zastanawiasz się, jak wyglądają studia kosmetologii na WSiIZ? Mgr Patrycja Marciniak, wykładowca i koordynator kierunku kosmetologia, opowiada o procedurach zabiegowych, z jakimi zapoznają studenci owego kierunku podczas studiów na WSIiZ.
 

Zawód kosmetolog

Kosmetologia jest profesją dla osób, które lubią pracować z ludźmi. Każdy dzień w pracy wygląda nieco inaczej. Każdy przypadek jest inny, co stanowi swojego rodzaju wyzwanie dla kosmetologa, niezależnie od tego, jak długi jest jego staż w zawodzie. Profesja ta momentami bywa trudna, ponieważ kosmetolog musi posiadać obszerną wiedzę, aby prawidłowo i bezbłędnie ocenić stan skóry swojego klienta i znaleźć rozwiązanie na problem. 
Pamiętaj, dobry kosmetolog to specjalista, który posiada wiedzę i umiejętności, które zdobywa podczas lat nauki na studiach, oraz rozwija na drodze dalszego dokształcania, na studiach podyplomowych i profesjonalnych szkoleniach — mówi mgr Patrycja Marciniak.
Gabinety kosmetologiczne w 2023 roku są miejscem, do którego przychodzą osoby, poszukujące prawidłowego rozpoznania problemów, z jakimi się borykają. Klienci oczekują prawidłowego przeprowadzenia diagnostyki, bo tylko dzięki niej wzrośnie skuteczność terapii. Jak podkreśla mgr Patrycja Marciniak, nie ma możliwości poprowadzenia prawidłowej, skutecznej, a przede wszystkim bezpiecznej terapii kosmetologicznej bez prawidłowo przeprowadzonego wywiadu kosmetologicznego oraz zaawansowanej diagnostyki. 
 

Jak wygląda prawidłowo przeprowadzona terapia kosmetologiczna?

Prawidłowo poprowadzona terapia kosmetologiczna opiera się na wiedzy, rozwadze, pokorze, ale przede wszystkim na odpowiednim zdiagnozowaniu problemu klienta. Studenci kierunku kosmetologia, już na pierwszym roku studiów, w swoim planie zajęciowym znajdą kluczowe przedmioty takie jak: aparaturowa diagnostyka skóry, włosów i paznokci, oraz dermokonsultacja i poradnictwo kosmetyczne. 
Kosmetologia przeszła znaczną modernizację, bowiem jeszcze dwadzieścia lat temu diagnostyka kosmetologiczna opierała się jedynie na badaniu palpacyjnym i obejrzeniu skóry tzw. gołym okiem. W dzisiejszych czasach kosmetolog ma możliwość korzystania z zaawansowanych narzędzi diagnostycznych w swojej codziennej pracy. To właśnie dzięki nim specjaliści mogą wychodzić naprzeciw potrzebom wymagających i świadomym potrzeb swojej skóry klientom. 
 

Diagnostyka kosmetologiczna krok po kroku

Pierwszym krokiem na drodze do prawidłowej diagnostyki jest przeprowadzenie wywiadu kosmetologicznego, który ma formę szczerej rozmowy z klientem. Podczas niej specjalista powinien dowiedzieć się o: stosowanej pielęgnacji domowej, dotychczasowych zabiegów kosmetologicznych, przebytych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i leczniczej, nawykach żywieniowych klientach, prowadzonych terapiach farmakologicznych oraz wynikach ostatnich badań diagnostycznych. Wszystkie te czynniki, mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry, ponadto ułatwiają zlokalizowanie problemu przy niektórych przypadłościach skórnych. 
Następnym krokiem jest diagnostyka palpacyjna i dotykowa, czyli rodzaj subiektywnej oceny stanu skóry. Kosmetolog dokonuje naocznej oceny skóry pod lampą lupą, za pomocą bezcieniowego światła i szkła powiększającego bada strukturę skóry, jej gładkość i sprężystość oraz wszelkie zmiany w jej zabarwieniu.
Kolejno, specjalista sięga po profesjonalną aparaturę diagnostyczną. Jej użycie wymaga wiedzy z zakresu obsługi oraz umiejętność odczytania zaobserwowanych obrazów i parametrów, zaznacza mgr Patrycja Marciniak. Lampa Wooda to pierwsze urządzenie, jakiego obsługi uczą się studenci kierunku kosmetologia w WSIiZ w Warszawie. Narzędzie to było pionierem w diagnostyce kosmetologicznej, zarówno dermatologowie, jak i kosmetolodzy stosują je od wielu lat. Uczelnia kładzie ogromny nacisk na naukę pracy z Lampą Wooda, ponieważ pomimo powszechności urządzenia wielu specjalistów wciąż nie potrafi prawidłowo się nim obsługiwać. Narzędzie to jest niezbędne do wykonania prawidłowej oceny intensywności i głębokości zmian pigmentacyjnych na skórze. 
Dermatoskop jest drugim urządzeniem, z jakim zapoznają się studenci kosmetologii w WSIiZ. Dermatoskop umożliwi studentom ocenę ewentualnego zagrożenia wynikające z odstępstw w obrazie skóry i skierować swojego klienta do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę i ewentualne leczenie. Kolejnymi urządzeniami, jakiej obsługi nauczą się studenci kosmetologii na WSIiZ to korneometr do badania stopnia nawilżenia skóry, sebumetr służący do badania stopnia natłuszczenia, kutometr odpowiedzialny za mierzenie stopnia elastyczności skóry, co ma szczególne znaczenie w zabiegach mających na celu spowolnić procesy starzenia oraz zniwelować ich skutki na skórze. 
 

Studia na kierunku kosmetologia — WSIiZ w Warszawie

Wymienione powyżej sposoby diagnostyki skóry to tylko niektóre z narzędzi, jakimi posługuje się kosmetolog w swojej pracy. Bez wiedzy na temat ich działania i umiejętności posługiwania się nimi, kosmetolog nie ma możliwości być doskonałym w swojej profesji terapeutą, nie osiągnie sukcesów w pracy ze swoimi klientami, a tym samym nie zdobędzie ich zaufania i zadowolenia z dobrze wykonywanego zabiegu — mówi mgr Patrycja Marciniak.
Studenci kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie od pierwszego semestru rozpoczną naukę, dotyczącą prawidłowego przeprowadzenia wywiadu kosmetologicznego — poznają pytania, jakie należy zadać klientowi. Już na początku swojej akademickiej kariery student będzie w stanie ocenić, po jakie narzędzia diagnostyczne powinien sięgnąć w konkretnych przypadkach. Wszystkie te wyżej wymienione zagadnienia stanowią podstawę do dalszej nauki skutecznej i bezpiecznej terapii. 
 
Kandydacie — pamietaj — studia na Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie są gwarancją najwyższej jakości kształcenia!

Komentarze (0)