Medycyna, stomatologia oraz fizjoterapia najbardziej obleganymi kierunkami PUM

Medycyna, stomatologia oraz fizjoterapia najbardziej obleganymi kierunkami PUM

Studia Szczecin - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

08.08.2023

Medycyna, stomatologia oraz fizjoterapia najbardziej obleganymi kierunkami PUM

Rekrutacja 2023/2024 na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie zakończyła się 18 lipca 2023 r. Kandydaci mogli dokonać wyboru spośród 14 kierunków studiów oferowanych przez uczelnię. Najbardziej obleganymi kierunkami tegorocznej rekrutacji na PUM były: kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny oraz fizjoterapia. 
 

Najpopularniejsze kierunki rekrutacji 2023/2024 w PUM 

Absolwenci szkół średnich w rekrutacji 2023/2024 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na stacjonarne kierunki pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie najchętniej wybierali kierunek lekarski, to właśnie na nim liczba chętnych przekroczyła 4 tysiące. Niemalże 1,7 tysięcy kandydatów zdecydowało się wziąć udział w naborze na kierunek lekarsko-dentystyczny. Swoich sił w rekrutacji na fizjoterapię spróbowało ponad 500 kandydatów. Dużą popularnością cieszyły się również kierunki takie jak: pielęgniarstwo i psychologia zdrowia, na które aplikowało ponad 400 kandydatów, oraz kosmetologia z ponad 350-osobową frekwencją.
Niezmiennie od kilku wśród kandydatów najbardziej zacięta walka toczy się o miejsca na kierunku lekarsko-dentystycznym. W tym roku na jedno miejsce zostały złożone 24 aplikacje. Duży ścisk panował również na kierunku lekarskim, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 16 kandydatów. Absolwenci szkół średnich licznie aplikowali również na kosmetologię i psychologię zdrowia, gdzie liczba zgłoszeń na jedno miejsce wyniosła 5, oraz na analitykę medyczną, biotechnologię medyczną, farmację, dietetykę kliniczną, fizjoterapię i położnictwo, na które o jedno miejsce walczyło 4 kandydatów. 
 

Dodatkowy nabór 

Druga tura rekrutacji zostaje ogłoszona w momencie, w którym nie został wyczerpany limit miejsc na poszczególne kierunki. W rekrutacji 2023/2024 Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna Wydziału Nauk o Zdrowiu ogłosiła drugi nabór na kierunek ratownictwo morskie z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore. Kandydaci pragnący wziąć udział w tej turze byli zobowiązani do dokonania elektronicznej rejestracji, uiszczenia opłaty rekrutacyjnej oraz złożenia wymaganych dokumentów w terminie od 27.07.2023 do 08.08.2023 r. 
Egzamin sprawnościowy dla kandydatów na kierunek ratownictwo morskie z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore odbędzie się 10 sierpnia 2023 r. Całość rozpocznie się o godzinie 8:00 próbą sprawności na basenie sportowym. Następnie o godzinie 10:30 odbędzie się próba sprawności na hali sportowej. Na koniec, o godzinie 12:00 rozpocznie się próba sprawności na bieżni lekkoatletycznej. 

Komentarze (0)