Podręczniki szkolne – jak się z nich skutecznie uczyć?

Podręczniki szkolne – jak się z nich skutecznie uczyć?

Podręczniki szkolne – jak się z nich skutecznie uczyć?

26.01.2024

Podręczniki szkolne – jak się z nich skutecznie uczyć?

Chyba każdy uczeń chciałby poznać tajniki szybkiej i skutecznej nauki. To ogromna oszczędność czasu, szansa na dobre wyniki w szkole, możliwość dobrego zdania egzaminów i dostania się do wymarzonej szkoły średniej lub na studia, a także – po prostu spokój ducha i błoga świadomość, że wiemy wszystko, co powinniśmy wiedzieć i żaden sprawdzian ani kartkówka nie mogą nas zaskoczyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać podręczniki szkolne do skutecznej nauki i dlaczego lepiej uczyć się właśnie z książek niż z internetu.

Współczesny świat i jego technologie pozostawiają nam mnóstwo możliwości nauki. Możemy uczyć się nie tylko z własnych notatek i podręczników szkolnych, ale także z internetu – przydatne strony, filmiki edukacyjne, a nawet aplikacje na smartfony mają nam ułatwiać przyswajanie wiedzy. Jednak czy zawsze są tak skuteczne, jak byśmy chcieli? Okazuje się, że nauka z podręcznika wciąż doskonale zdaje egzamin, a pod niektórymi względami jest nawet lepsza niż komputer czy smartfon – zwłaszcza jeśli masz trudności z koncentracją.

 

Dlaczego lepiej uczyć się z podręczników niż z internetu?

Oczywiście, oba źródła mają swoje zalety, a internet niesamowicie ułatwia naukę uczniom i studentom, daje dostęp do ogromu źródeł wiedzy i umożliwia kontakt z nauczycielami lub korepetytorami. Jeśli jednak czeka Cię kartkówka, sprawdzian, egzamin ósmoklasisty czy matura, podręczniki szkolne w zupełności wystarczą do efektywnej nauki. Dlaczego warto uczyć się właśnie z nich i ograniczyć naukę z internetu?

 

  • Sprawdzone źródło i bezpieczeństwo informacyjne. Kiedy sięgamy po podręczniki, z których korzystamy w szkole, mamy pewność, że zawarte w nich informacje są zgodne z aktualną wiedzą i rzetelne. W internecie możemy trafić na strony dezinformujące lub zawierające przestarzałe, nieprawidłowe dane lub na znacznie szersze omówienie tematu, niż jest nam potrzebne. 

  • Brak rozproszeń. Komputer lub telefon stwarzają ogromną pokusę, by przerwać na chwilę naukę i odpisać znajomym, sprawdzić co nowego w social mediach lub zareagować na powiadomienie migające na ekranie. Sama obecność ekranów działa na nas dekoncentrująco. To sprawia, że podręczniki szkolne mogą okazać się lepszym sposobem na naukę, zwłaszcza w przypadku osób, które mają trudności z koncentracją.

  • Nauka zamiast poszukiwań. Wystarczy otworzyć podręcznik na dziale, którego musimy się nauczyć i gotowe – cały materiał mamy przed oczami! Aby uczyć się z internetu, najpierw musimy znaleźć odpowiednie (rzetelne) strony, na nich – cały potrzebny materiał, a potem jeszcze pilnować, by nie pominąć żadnego ważnego tematu. To sprawia, że samo zorganizowanie nauki trwa znacznie dłużej.

  • Dobre uporządkowanie materiału. W podręcznikach wiedza jest ułożona w przemyślany sposób, tak, by uczeń stopniowo przechodził od prostszych tematów do trudniejszych i zdążył nabyć wiedzę, której potrzebuje, by przyswoić informacje z kolejnych działów. Dzięki temu, ucząc się z podręcznika, jesteśmy niejako prowadzeni przez cały proces nauki danego przedmiotu. To znacznie ułatwia zadanie i ogranicza ryzyko, że stworzymy w swojej wiedzy lukę przez pominięcie istotnego zagadnienia.

  • Materiały zgodne z programem nauczania. Mówiąc najprościej: w podręcznikach znajduje się dokładnie to, co uczeń na danym etapie nauki powinien wiedzieć. Oczywiście, warto tę wiedzę poszerzać i poszukiwać wiadomości spoza podstawowego programu, jeśli jednak przygotowujesz się do sprawdzianu lub egzaminu, warto najpierw dobrze opanować materiał z podręcznika. Będziesz mieć pewność, że wiesz dokładnie to, czego nauczyciel będzie od Ciebie wymagał.

  • Zadania i przykłady. W podręcznikach znajdziemy zadania do wykonania, dzięki którym przetestujemy swoją wiedzę w praktyce. Są w nich również zawarte praktyczne przykłady ułatwiające rozumienie różnych zjawisk, faktów i zasad. Obie te rzeczy bardzo ułatwiają naukę i zwykle pojawiają się w każdym dziale – nie musimy ich dodatkowo poszukiwać, a w przypadku nauki z internetu często musimy wyszukać inne strony, by uzupełnić wiedzę.

 

Nauka z podręcznika – sposoby na szybkie przyswajanie wiedzy

Przygotuj podręczniki szkolne, zeszyty szkolne ze swoimi notatkami oraz dodatkowy zeszyt lub kartki do zapisywania ważnych informacji podczas nauki. Przyda się coś do pisania oraz zakreślacz. Odłóż telefon, wyłącz komputer i, jeśli chcesz, włącz minutnik ustawiony na 25 minut. Po tym czasie zrób 5-minutową przerwę, a następnie wróć do nauki. Po trzech takich blokach nauki zrób dłuższą przerwę. To technika Pomodoro, stosowana przez wiele osób na całym świecie – świetnie sprawdza się podczas nauki oraz pracy w skupieniu i znacząco poprawia naszą wydajność.

Otwórz podręcznik i zaznacz (np. zakładkami) dział, który musisz przyswoić do danego sprawdzianu. Dzięki temu wiesz, jaki masz cel i łatwiej będzie Ci kontrolować, ile materiału jeszcze przed Tobą. Następnie zacznij czytać wiadomości z podręcznika (jeśli chcesz, możesz je czytać na głos). Staraj się zrozumieć każde słowo, zasady działania, skutki danych zjawisk. Zakreślaj najważniejsze informacje w tekście, by móc łatwo je odszukać i notuj. Dobrym sposobem nauki na pamięć (np. dat lub definicji) jest zapisanie ich kilka, a nawet kilkanaście razy z rzędu oraz głośne powtarzanie. Gotowe? W takim razie idź dalej. Pod koniec każdego tematu wykonaj zadania, spróbuj streścić zagadnienie własnymi słowami, jakbyś tłumaczył temat innej osobie, wypisz najważniejsze pojęcia, które są z nim związane. Możesz nawet zastanowić się, jakie pytania i zadania można wymyślić do danego tematu, a następnie spróbuj udzielić na nie odpowiedzi.

Pamiętaj, że najskuteczniejszym sposobem na naukę jest systematyczność. Zamiast próbować przyswoić cały materiał dzień przed sprawdzianem, ucz się codziennie po trochu, wracaj do tematów, które już znasz (wówczas bardzo przydają się zakreślone fragmenty!), powtarzaj te definicje, które sprawiały Ci trudność. Jeśli wiesz, że brakuje Ci czasu na naukę, możesz nagrać ważne informacje na dyktafon i odsłuchiwać je np. w drodze do szkoły.

Podręczniki szkolne (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) sprawiają, że nauka jest prostsza i może przebiegać całkiem sprawnie! Wystarczy, by poświęcić trochę czasu i próbować uczyć się w pełnym skupieniu. Trening czyni mistrza – już po kilku sesjach nauki zauważysz, które sposoby sprawdzają się w Twoim przypadku najlepiej. Wykorzystaj te informacje na swoją korzyść i ucz się coraz skuteczniej!

 

 

Komentarze (0)