Dzień Otwarty Politechniki Częstochowskiej (PCz) 2024

Dzień Otwarty Politechniki Częstochowskiej (PCz) 2024

Studia Częstochowa - Politechnika Częstochowska

15.04.2024

Dzień Otwarty Politechniki Częstochowskiej (PCz) 2024

18 kwietnia 2024 roku o godzinie 10:00 rozpocznie się Dzień Otwarty Politechniki Częstochowskiej. Wydarzenie potrwa do godziny 14:00 i będzie doskonałą okazją dla potencjalnych kandydatów na studia, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz procesem rekrutacyjnym PCz.


Dni otwarte na uczelni są doskonałą okazją dla uczniów szkół średnich, a przede wszystkim maturzystów,  do zapoznania się z uczelnią przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego. Wydarzenie organizowane przez Politechnikę Częstochowską zaopatrzy uczestników we wszystkie niezbędne informacje: kierunki studiów oferowane na uczelni, wymagania rekrutacyjne oraz kulisy studiowania na PCz.
Ponadto, organizatorzy wydarzenia przygotowali liczne atrakcje, które zainspirują uczestników oraz być może pomogą maturzystom w podjęciu decyzji dotyczącej dalszego kształcenia - uczelni oraz kierunku studiów. W harmonogramie znalazły się m.in.: prezentacja Laboratorium Aerodynamiki Środowiska, odwiedziny w Laboratorium mikroskopii cyfrowej i skaningowej czy doświadczenie związane z występowaniem wysokiego napięcia w elementach systemu elektroenergetycznego.


więcej: https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/oferta-rekrutacyjna

 

Politechnika Częstochowska dzień otwarty 2024 - harmonogram i terminy

Głównym punktem wydarzeń tegorocznego Dnia Otwartego Politechniki Częstochowskiej będzie Wydział Zarządzania, w którym znajdą się stoiska wszystkich wydziałów uczelni oraz jednostek PCz tj.:  Biblioteka Główna, Wydawnictwo, Biuro Studentów Zagranicznych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Biuro Osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, uczestnicy będą mogli wziąć udział w prezentacjach i pokazach odbywających się na poszczególnych wydziałach.


Stoiska na AULI Wydziału Zarządzania – punkt główny (stoiska wszystkich wydziałów)
Przykładowe wydarzenia: zobacz sposoby wykorzystania węgla aktywnego,  „Building Information Modeling” czy pomiar koncentracji wzrokowo-ruchowej.


Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

 • Laboratorium Aerodynamiki Środowiska – podczas prezentacji można będzie zaobserwować w jaki sposób realizuje się badania związane ze opływem strugi gazu w tunelu aerodynamicznym, w jaki sposób dokonuje się odczytu parametrów.
 • Laboratorium Mechaniki Płynów – pokaz prezentuje przykładowe badania realizowane w tej dziedzinie techniki, pozwalające na określenie zachowań cieczy roboczych.
 • Laboratorium Sterowania i Diagnostyki Samochodu – pokazy będą obejmowały wykonanie indykowania silnika spalinowego (pomiar ciśnienia spalania w cylindrze silnika) zamontowanego w pojeździe z wykorzystaniem hamowni podwoziowej. Wyniki indykowania będą pokazywane na bieżąco z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, które pozwoli na przedstawienie parametrów użytkowych silnika, takich jak moc, oraz parametrów związanych ze spalaniem w silniku, jak ciśnienie, przebieg wydzielania ciepła itp. Przedstawiona zostanie budowa i sposób wykonania pomiarów na hamowni podwoziowej.
 • (laboratoria zlokalizowane w hali H1 pawilonu WIMiI przy al. Armii Krajowej 21)
 • Laboratorium Obróbki Plastycznej – prezentowane będą przykłady wytwarzania wyrobów technicznych metodami wyciskania i walcowania przy użyciu przemysłowych urządzeń produkcyjnych.
 • Laboratorium Inżynierii Odwrotnej – prezentowane będą przykładowe zastosowania metod szybkiego prototypowania i druku 3D w technice i inżynierii biomedycznej.
 • Laboratorium Spawalnictwa – zaprezentowany zostanie pokaz spawania zrobotyzowanego.
 • (laboratoria zlokalizowane w hali H2 pawilonu WIMiI przy al. Armii Krajowej 21)
 • Laboratorium wytrzymałości materiałów
 • Laboratorium mechatroniki, robotyki przemysłowej i mobilnej


Wydział Infrastruktury i Środowiska

 • Laboratorium Inżynierii Środowiska i Biotechnologii - W ramach wizyty w tym laboratorium przekonasz się, że Biotechnologia jest dla każdego. Będzie można samodzielnie przeprowadzić proces in vitro roślin- kalus, wyhodować bakterie beztlenowe i sprawdzić jak pracuje się w komorze Bactron, dokonać posiewów mikrobiologicznych, dowiedzieć się co to jest i jak pracuje liofilizator, jak przeprowadza się testy biodegradacji materiałów, jak mierzy się DNA w próbkach, na czym polega przebieg procesu PCR i elektroforeza DNA.
 • (laboratorium zlokalizowane przy ul. Brzeźnickiej 60a – lab. L12)
 • Laboratorium Zaawansowanych Technologii Energetycznych - W ramach wizyty w tym laboratorium zobaczysz jak można wykorzystać promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej i ciepła, na czym polega zasada działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, z jakich elementów składa się instalacja solarna. Poznasz systemy magazynowania energii, pracę i budowę pomp ciepła i turbiny wiatrowych.  
 • (laboratorium zlokalizowane przy ul. Dąbrowskiego 73 – lab. PZE L26)
 • Laboratorium Sieci i Instalacji Sanitarnych - W laboratorium zobaczysz ogród wertykalny, ogrody, jakie buduje się na dachach, będziesz mógł pospacerować po ogrodzie sensorycznym obok budynku (laboratorium zlokalizowane przy ul. Brzeźnickiej 60a – Lab. L9 i L24)


Wydział Zarządzania

 • Laboratorium Designu i Komunikacji Wizualnej, w którym uczniowie będą mogli zobaczyć komputery do modelowania 3D, drukarkę 3D, proces wydruku oraz prace studentów kierunku Design i zarządzanie projektami.
 • Laboratorium Poszerzonej Rzeczywistości, w którym uczniowie będą mogli zobaczyć nowoczesne metody projektowania 2D z wykorzystaniem tabletów graficznych i wirtualnej rzeczywistości.
 • Laboratorium Opakowań, gdzie uczniowie poznają właściwości opakowań, w tym także pomocniczych środków stosowanych do zabezpieczania produktów.
 • Laboratorium Preinkubacji, uczestnicy wezmą udział w warsztatach praktycznych, podczas których będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z różnymi narzędziami do transmisji online i streamingu. W czasie warsztatów zostaną zaprezentowane urządzenia do akwizycji obrazu i dźwięku, ponadto uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnej pracy ze sprzętem i narzędziami pod nadzorem ekspertów, prowadząc testowe transmisje, eksperymentując z różnymi ustawieniami i efektami (laboratoria zlokalizowane przy ul. Armii Krajowej 19B).


Wydział Budownictwa

 • Laboratorium Drogownictwa – uczestnicy zapoznają się z zasadami oceny podstawowych parametrów techniczno-eksploatacyjnych nawierzchni drogowych oraz wybranych cech fizycznych mieszanek mineralno–asfaltowych.
 • Laboratorium Fizyki Budowli – uczniowie będą mieli możliwość zaobserwowania rozkładu temperatur na powierzchni ciała człowieka lub na powierzchni ściany w budynku. Zostanie przedstawione sposób wykrycia miejsca utraty ciepła.
 • Laboratorium Geotechniki – uczestnicy zapoznają się z metodą badań podstawowych cech fizycznych i mechanicznych gruntów oraz sposobem przeprowadzania badań w terenie.
 • Laboratorium Konstrukcji Metalowych II - uczniowie będą mogli zapoznać się z badaniami wykonywanymi w ramach laboratorium: próbą rozciągania, badaniami mikroskopowymi, badaniami spoin blach kolorowych (laboratoria zlokalizowane przy ul. al. Akademickiej 3).


Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

 • Laboratorium Optometrii -„Wzrok na piątkę ” – chętni poznają podstawy optometrii. Zapoznają się ze sprzętem oraz metodami badań przeprowadzanych w gabinetach okulistycznych i optometrystycznych. - będą mogli zbadać swój wzrok.
 • Laboratorium mikroskopii cyfrowej i skaningowej - Miłośników poznawania świata „od wewnątrz” zapraszamy do laboratoriów mikroskopii cyfrowej i skaningowej, czyli wyprawa w nieznane: „Poznaj materiały od środka”. Zainteresowani przeprowadzą obserwacje na mikroskopach nowej generacji. Zobaczą panel fotowoltaiczny od środka, jak wygląda sztuczna kość i wiele innych ciekawych materiałów.
 • Laboratorium przeróbki plastycznej metali- „Przewalcujmy coś” - Odwiedzający przeprowadzą proces walcowania metalu na zimno oraz określają zmiany właściwości badanego metalu w wyniku zastosowanego procesu przeróbki plastycznej. Dodatkowo zostaną zaznajomieni z nowoczesnymi metodami symulacji komputerowych oraz sposobach ich praktycznego wykorzystania w różnych dziedzinach techniki.
 • Laboratorium zarządzani i inż. produkcji - Warsztaty z analizy ryzyka w logistyce.  Zainteresowani przeprowadzą analizę ryzyka dotyczącą  nieterminowej dostawy produktu do klienta. (godz. 10-12) (laboratoria zlokalizowane przy ul. Armii Krajowej 19)


Wydział Elektryczny

 • Laboratorium Techniki Laserowej i Druku 3D – zostaną zaprezentowane interesujące właściwości promieniowania laserowego i jego zastosowania m.in. w mikroskopii optycznej; zaprezentowany zostanie również proces druku 3D w technologii FDM (godz. 9-12.30).
 • Laboratorium Systemów Mikroprocesorowych i Wizyjnych – podczas prezentacji można zapoznać się z przykładami użycia mikroprocesora do różnych zastosowań oraz systemów wizyjnych, np. szybka kamera, kamera termowizyjna, inteligentną kamerą samochodową, sposobami rozpoznawania twarzy, pozycji ciała i innych obiektów (godz. 10-14).
 • Laboratorium Techniki Wysokich Napięć – przeprowadzone doświadczenia związane z występowaniem wysokiego napięcia w elementach systemu elektroenergetycznego, m.in. wyładowanie w powietrzu między elektrodami i wyładowania  ślizgowe; dostępne w godzinach 10-14.
 • Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki – zostaną zaprezentowane wybrane zagadnienia związane z budową obwodów elektrycznych i pomiarami wielkości elektrycznych (godz. 12-14).
 • Laboratorium Modelowania i Sterowania Robotów – modelowanie trajektorii ruchu robotów i prezentacja sterowania ramieniem robota (godz. 11-13) (laboratoria zlokalizowane przy ul. Armii Krajowej 17)

Komentarze (0)