Matura 2019 starcie drugie

Matura 2019 starcie drugie

matura matematyka

Matura 2019 matematyka

Dziś maturzyści o godzinie 9:00 rozpoczęli starcie z królową nauk – matematyką. Powróciła ona na listę obowiązkowych egzaminów dojrzałości w 2010 roku i od tamtego czasu spędza sen z powiek nie jednemu uczniowi szkoły średniej. Zakres materiału, który obejmuje egzamin jest wyjątkowo rozległy. 

Do matury z matematyki przystąpili wszyscy abiturienci szkół średnich, niezależnie od tego, czy wybierają się oni na studia humanistyczne, czy ścisłe. Zatem bez wątpienia można powiedzieć, że jest to jeden z tych egzaminów, któremu towarzyszy zawsze najwięcej stresu i emocji. Na korytarz panowała bardzo napięta atmosfera zarówno przed, jak i po egzaminie z matematyki.

Patryk, który planuje studia na kierunku automatyka i robotyka w Łodzi, mówi:

„Do części podstawowej podchodzę z zupełnym spokojem. Chodziłem do klasy matematyczno-fizycznej, więc mieliśmy bardzo dużo czasu, by dobrze przygotować się do matury. Jednak nawet nie chcę myśleć, ile zadań rozwiązywałem samodzielnie w domu. Myślę, że systematyczne ćwiczenia są jedynym rozwiązaniem, które pozwoli przejść względnie bezstresowo przez ten egzamin”.

Jednak nie wszyscy maturzyści podchodzą z tak dużym spokojem do egzaminu z matematyki. Dla większości uczniów dobre przygotowanie z tego przedmiotu jest nie lada wyzwaniem, wymaga cierpliwości i zaangażowania.

Dominika, uczennica klasy humanistycznej jednej z warszawskich szkół, mówi:

„W trzeciej klasie zdecydowałam się na korepetycje z matematyki, ponieważ muszę przyznać, że nigdy nie była ona moją mocną stroną. Marzę o tym, by dostać się filologię włoską, matematyka na maturze nie jest mi do niczego potrzebna, nigdy też specjalnie nie przykładałam się do jej nauki. Natomiast pozytywne wyniki z trzech obowiązkowych przedmiotów są po prostu podstawą, by móc wziąć udział w rekrutacji na studia. Dlatego mam nadzieję, że dzięki korepetycjom jakoś sobie z tym egzaminem poradzę”.

Uczniowie, zdający matematykę na poziomie rozszerzonym, przystąpią do tego egzaminu w czwartek 9 maja o godzinie 9:00. W tym przypadku maturzyści będą się mierzyć z dużo bardziej skomplikowanymi zadaniami, zarówno zamkniętymi, jak i otwartymi. Uzyskanie pozytywnych wyników z poziomu rozszerzonego sprawi, że abiturienci szkół średnich będą mogli rozpocząć z powodzeniem studia na kierunkach politechnicznych i medycznych.

Przygotowując się do matury z matematyki, trzeba uwzględnić między innymi takie działy jak: trygonometria, ciągi, czy algebra. Uczniowie w trakcie egzaminu mają co prawda do dyspozycji kalkulatory, jak i tablice ze wzorami, jednak to zbyt mało, by na świadectwie maturalnym widniał pozytywny wynik. Każdy, kto ma za sobą egzamin dojrzałości z matematyki wie, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczna nauka.

Aktualnie matura z matematyki na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Pierwsza z nich obejmuje zadania zamknięte – uczniowie mają do wyboru cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Druga część ma charakter zadań otwartych o średnim stopniu skomplikowania. Z kolei ostatnia, trzecia część zawiera polecenia otwarte. Maturzyści muszą wykonać odpowiednie obliczenia, które będą obrazować ich tok myślenia. Wszyscy uczniowie, którzy przystępują do egzaminu z matematyki mają 170 minut na uporanie się z tymi różnorodnymi zadaniami. Warto przypomnieć, że aby zdać, trzeba zdobyć minimum 30 % punktów.

matetmatyka roszerzona przed nami zobacz co musisz wiedzieć przed egazminem: matura z matematyki 2019

Komentarze (0)