Kolejna edycja studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim
Hydrogeologia w procedurach administracyjnych to kierunek studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego. Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 potrwa do 16 września 2024 r. Studia te dedykowane są osobom związanym zawodowo, bądź wykazującym zainteresowanie hydrogeologią, a w szczególności zagadnieniami związanymi z zarządzaniem i ochroną wód podziemnych na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej.
O hydrogeologii słów kilka
Woda, czyli związek chemiczny H20, jest źródłem życia na Ziemi. To ona zasila większość procesów zachodzących na naszej planecie i to jej zawdzięczamy życie. Niestety na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy intensyfikację zmian klimatycznych i wzrost zanieczyszczenia środowiska, co skutkuje w narastaniu trudności ze zdobyciem zdobyciem dobrej jakościowo wody.
Podziemne zasoby wód stanowią unikalny i bezcenny jej rezerwuar, dlatego tak istotna jest ich ochrona. Zrównoważone korzystanie z nich stanowi jeden z kluczowych elementów obecnej polityki krajowej i europejskiej. Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, uruchamiając nowy kierunek studiów podyplomowych, wychodzi naprzeciw obecnemu zapotrzebowaniu na kompetentnych pracowników administracji, posiadających wiedzę z zakresu hydrogeologii.
Hydrogeologia w procedurach administracyjnych
Celem studiów podyplomowych na kierunku hydrogeologia w procedurach administracyjnych jest podniesienie kwalifikacji osób, zajmujących się opiniowaniem lub zatwierdzaniem projektów i dokumentacji hydrogeologicznych, raportów środowiskowych itp. Program kształcenia przewiduje realizację różnorodnych zajęć z zakresu hydrogeologii i najnowszych metod geofizycznych i informatycznych. Istotnym elementem studiów będzie również nauka podstaw prawnych związanych z tą dziedziną.
W skład kadry wykładowczej Wydziału Geologii UW wchodzą uznani badacze, specjaliści oraz eksperci. Co istotne, program studiów został zaprojektowany w oparciu zarówno o zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne — np. zajęcia laboratoryjne. To właśnie dzięki nim uczestnicy studiów rozwiną swoje umiejętności bezpośrednio związane z pracą zawodową i zainteresowaniami przyrodniczymi. Ponadto, ułatwią współpracę ze specjalistami z innych dziedzin nauk: z ekonomistami, prawnikami, dziennikarzami i politykami. Studia zaoczne prowadzone są w trybie hybrydowym, uczestnicy studiów spotykają się dwa razy na miesiąc, naprzemiennie online oraz stacjonarnie.
Kompetencje absolwenta kierunku
Absolwent studiów dyplomowych na kierunku Hydrogeologia w procedurach administracyjnych posiada interdyscyplinarną wiedzę geologiczną i przyrodniczą, obejmująca szeroko pojęte zagadnienia hydrogeologiczne, z uwzględnieniem procedur prawnych i administracyjnych. Podczas studiów nabył umiejętności pozwalające mu na realizację zadań dotyczących zasobów i jakości wód podziemnych na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej.
Specjaliści tej dziedziny potrafią wskazać słabe i mocne strony standardowych działań podejmowanych dla rozwiązania problemów hydrogeologicznych i środowiskowych. Potrafią sprostać zadaniu dobrania właściwej metodologii do rozwiązania problemu badawczego lub projektowego oraz wykorzystywać posiadaną wiedzę w celu formułowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów. Po ukończeniu kształcenia absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.