Przełomowy sukces SUM – pierwszy w Polsce symulator wad wzroku

Przełomowy sukces SUM – pierwszy w Polsce symulator wad wzroku

Studia Katowice i woj. śląskie - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

28.02.2025

Przełomowy sukces SUM – pierwszy w Polsce symulator wad wzroku

Zespół informatyków, grafików komputerowych i okulistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stworzył pierwszy w Polsce symulator wad wzroku. To innowacyjne narzędzie, które dzięki technologii VR pozwala zobaczyć świat oczami pacjentów, otwierając nowe możliwości w diagnostyce, edukacji oraz zwiększaniu świadomości społecznej.

Innowacyjna aplikacja za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości pozwala spojrzeć na świat oczami pacjenta - umożliwia więc realne i interaktywne z pełną immersją odczucie sposobu widzenia świata i przedmiotów jako osoba posiadająca poszczególne schorzenia. Symulator przedstawia szereg wad wzroku między innymi:

  • widzenie tunelowe,
  • zaćma,
  • krótko i dalekowzroczność,
  • astygmatyzm.

Interaktywny Symulator Wad Wzroku VR to nie tylko przełomowe narzędzie edukacyjne, ale także wsparcie w procesie diagnostyki. Dzięki realistycznej wizualizacji różnych schorzeń oczu, pomaga studentom medycyny i specjalistom lepiej zrozumieć mechanizmy zaburzeń widzenia oraz ich wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjentów.

Co więcej, symulator odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu świadomości społecznej.

Możemy regulować poziom intensywności każdej wady, zatem prewencyjnie pacjent może się przekonać, jak będzie wyglądać postęp konkretnej jednostki chorobowej - wyjaśnia Przemysław Jędrusik, kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

To narzędzie może okazać się cennym wsparciem dla pacjentów obawiających się zabiegu, pomagając im zrozumieć, jak kluczowa jest interwencja medyczna i jak istotne dla jakości życia jest odzyskanie pełnej sprawności widzenia. Dzięki realistycznej symulacji schorzeń oczu, innowacyjne rozwiązanie pozwala pacjentom lepiej zrozumieć swoją diagnozę, co sprzyja bardziej świadomej i efektywnej współpracy z lekarzami w procesie leczenia.

Stworzenie pierwszego w Polsce symulatora wad wzroku to ogromny sukces Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który po raz kolejny udowadnia swoją innowacyjność i zaangażowanie w rozwój medycyny oraz edukacji.

Komentarze (0)