Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
29.11.2024
Studia w Poznaniu oferują bardzo wiele interesujących i przyszłościowych kierunków, a jednym z nich jest Energetyka przemysłowa i odnawialna, którą można odnaleźć w katalogu dydaktycznym Politechniki Poznańskiej. To propozycja kształcenia, prowadzona w ramach studiów drugiego stopnia, stanowiąca odpowiedź na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijającej się branży oraz postępującą transformację energetyczną, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Studia na kierunku energetyka przemysłowa i odnawialna w PUT; PP | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia II stopnia
Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest: pozytywny wynik egzaminu wstępnego oraz średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Kształcenie na kierunku Energetyka przemysłowa i odnawialna w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: procesami zachodzącymi w cyklu życia urządzeń oraz obiektów i systemów technicznych stosowanych w energetyce, kierunkami rozwoju technologii bazujących na odnawialnych źródłach energii, kształtowaniem polityki energetycznej kraju, negatywnym oddziaływaniem technologii energetycznych na środowisko naturalne, kwestiami prawnymi związanymi z projektowaniem i użytkowaniem systemów energetycznych, procesami zarządzania przedsiębiorstwami energetycznymi.
Ponadto poznają budowę, metody konstruowania, metody wytwarzania i eksploatacji, systemy bezpieczeństwa, a także wpływ na gospodarkę oraz społeczeństwo i środowisko w zakresie energetyki przemysłowej i odnawialnej.
Studenci Energetyki przemysłowej i odnawialnej w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących w szczególności inżynierię środowiska, górnictwo i energetykę. Realizowany program nauczania opracowany jest w taki sposób, aby spełniał wymagania rynku pracy w obszarze zero emisyjnej energetyki opartej na wysokoefektywnych systemach energetycznych zasilanych paliwami gazowymi oraz odnawialnych źródłami energii. Jakie przedmioty znajdują się w programie? Między innymi:
Kierunek oferuje studentom dwie ścieżki specjalizacyjne, na bazie których mogą nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również przygotowywać się do wykonywania określonych obowiązków zawodowych. Specjalnościami są Energetyka cieplna i odnawialna oraz Technologie gazowe i energetyka odnawialna i pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: systemów magazynowania i alternatywnych źródeł energii, procesów spalania paliw, modelowania procesów cieplnych, modelowania przepływów reaktywnych czy energetyki konwencjonalnej.
Wiemy już, że studenci Energetyki przemysłowej i odnawialnej zdobywają szczegółową, specjalistyczną wiedzę, ale istotnym elementem kształcenia jest także rozwijanie konkretnych umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: stosowania właściwych metod i narzędzi do rozwiązywania problemów i wykonywania zadań związanych z działalnością inżynierską, tworzenia nowych metod i narzędzi wspomagających rozwiązywanie nietypowych problemów inżynierskich w przemyśle energetycznym, wykorzystywania metod analitycznych oraz symulacyjnych i eksperymentalnych do formułowania i rozwiązywania zadań inżynierskich w obszarze energetyki przemysłowej i odnawialnej, projektowania i wykonywania urządzeń oraz obiektów i systemów używając odpowiednio dobranych metod badawczych, technik pomiarowych, narzędzi i materiałów.
Co po studiach? Jakie perspektywy rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Energetyka przemysłowa i odnawialna posiadają specjalistyczną wiedzę oraz liczne umiejętności praktyczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: użytkowania paliw gazowych, transportu i magazynowania paliw, turbin parowych i gazowych czy spalania biomasy. Przygotowani są do realizowania rozmaitych działań, w tym przede wszystkim kształtowania polityki energetycznej zgodnie z wymogami Unii Europejskiej oraz prowadzenia projektów w sektorze energetycznym i produkcji paliw. Mogą pracować w: biurach projektowych, przedsiębiorstwach energetycznych, administracji samorządowej i rządowej.
Kierunki studiów w Poznaniu tworzą bogatą i różnorodną przestrzeń, w której odnaleźć można wiele innowacyjnych i perspektywicznych kierunków, do których bez wątpienia należy Energetyka przemysłowa i odnawialna. To propozycja, która widnieje w ofercie dydaktycznej Politechniki Poznańskiej, a zatem chcąc rozwijać się i przygotować do pracy w dynamicznie rozwijającej się branży należy wybrać tę właśnie uczelnię. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Sebastian, student Energetyki przemysłowej i odnawialnej mówi:
„W Politechnice Poznańskiej jest bardzo dużo ciekawych kierunków, a każdy z nich przygotowuje do wykonywania obowiązków specjalisty. Co najważniejsze studia mają praktyczny charakter i wiele zajęć skonstruowanych jest w taki sposób, aby rozwijać konkretne umiejętności, stanowiące przepustkę do zdobycia ciekawej pracy. Każdy, kto wybiera studia w Politechnice Poznańskiej otrzymuje świetne warunki do nauki i warunki do tego, aby po otrzymaniu dyplomu z pewnością siebie i swojego wykształcenia wejść na rynek.”
Absolwent kierunku Energetyka przemysłowa i odnawialna w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent studiów na kierunku Energetyka przemysłowa i odnawialna w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Politechnika Poznańska