Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
29.11.2024
Matematyka nowoczesnych technologii to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych zdobyciem szerokiej wiedzy matematycznej, między innymi z zakresu metod analizy statystycznej i programowania oraz zastosowania narzędzi matematycznych do wspomagania i rozwoju nowoczesnych technologii, wykorzystywanych w naukach inżynieryjno- technicznych. Studia pozwalają przygotować się zarówno do pracy w przemyśle jak i do uczestnictwa w badaniach naukowych w obszarach nauk inżynieryjno- technicznych i ścisłych.
Studia na kierunku matematyka nowoczesnych technologii w PUT; PP | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia I stopnia
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Politechnice Poznańskiej na kierunku matematyka nowoczesnych technologii wymagane są następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny, matematyka.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Studia II stopnia
Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Kształcenie na kierunku Matematyka nowoczesnych technologii w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk inżynieryjno- technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: zastosowaniem metod i narzędzi matematycznych w naukach inżynieryjno- technicznych, twierdzeniami i metodami służącymi do modelowania matematycznego, zależnościami między matematyką a nowoczesnymi technologiami, metodami numerycznymi, technikami wykonywania pomiarów, narzędziami grafiki inżynierskiej.
Ponadto poznają podstawy projektowania, budowy, zasady działania i eksploatacji urządzeń, maszyn i układów, zasady ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również społeczne, etyczne, ekonomiczne, prawne i inne pozatechniczne uwarunkowania działalności inżynierskiej.
Studenci Matematyki nowoczesnych technologii poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentując głównie automatykę, elektronikę, elektrotechnikę, technologie kosmiczne i matematykę. Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów i poświęcone są między innymi: logice obliczeniowej, modelowaniu i analizowaniu problemów inżynierii niezawodności obiektów technicznych czy statystyce wielowymiarowej. W programie odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:
Program oferuje także wiele przedmiotów do wyboru. Należą do nich między innymi: teoria grafów, programowanie liniowe i kwadratowe, teoria sygnałów dyskretnych, metody kompresji czy systemy mikroprocesorowe.
Studenci Matematyki nowoczesnych technologii zagłębiają się w wybrane działy z obszaru automatyki, robotyki i elektrotechniki, wybrane działy matematyki, w szczególności przedmioty statystyczne, jak również języki programowania, głównie Python oraz R. Oprócz tego rozwijają określone umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: planowania i przeprowadzania badań i eksperymentów, wyprowadzania wniosków stosując metody analityczne i doświadczalne, posługiwania się aparaturą pomiarową, dokonywania wstępnej oceny ekonomicznej proponowanych rozwiązań i podejmowanych działań inżynierskich, rozwiązywania nieliniowych układów równań, pomiaru podstawowych wielkości elektrycznych.
Co po studiach? W jakich sposób wykorzystać zdobytą wiedzę? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Matematyka nowoczesnych technologii w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się konkretną wiedzą, określonymi umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Posiadają solidne wykształcenie matematyczne pozwalające na precyzyjne formułowanie wniosków na podstawie logicznego rozumowania z wykorzystaniem narzędzi matematycznych i informatycznych, jak również podstawowy warsztat inżynierski. Na tej podstawie mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach, instytucjach naukowych, jednostkach badawczo- rozwojowych.
Matematyka nowoczesnych technologii to kierunek wyjątkowy, nie tylko z powodu oferowanego programu kształcenia, ale również dlatego, że rzadko występuje w katalogach dydaktycznych. Planując studia w Poznaniu należy wybrać omawianą przez nas uczelnię, aby móc zagłębić się w tę tematykę. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Szymon, student Matematyki nowoczesnych technologii mówi:
„Politechnika Poznańska oferuje bardzo dużo ciekawych kierunków, także takich, których nie ma w ofertach innych uczelni. Programy studiów, wykładowcy, a także samo miasto przyciągają wielu ludzi i absolutnie się temu nie dziwię. Warto tutaj studiować, warto mieszkać i realizować plany w Poznaniu.”
Absolwent kierunku Matematyka nowoczesnych technologii w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent studiów na kierunku Matematyka nowoczesnych technologii w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Politechnika Poznańska