Automatic control and robotics

Automatic control and robotics

27.11.2024

Automatic control and robotics – Politechnika Poznańska

Automatic control and robotics to anglojęzyczna wersja Automatyki i robotyki. Studia pozwalają zdobyć szczegółową wiedzę w zakresie eksploatacji i integracji przemysłowych systemów sterowania oraz systemów kontrolno- pomiarowych, jak również modelowania, programowania i obsługi przemysłowych stanowisk zrobotyzowanych. Kierunek realizowany jest na pierwszym i drugim stopniu, i w ramach studiów magisterskich oferuje specjalność - Smart Aerospace and Autonomous Systems, skoncentrowaną na modelowaniu, symulacji i prowadzeniu badań eksperymentalnych w zakresie systemów sterowania, nawigacji, nadzoru i podejmowania decyzji dla autonomicznych systemów bezzałogowych, pojazdów naziemnych i systemów poruszających się w przestrzeni powietrznej.

Studia na kierunku automatic control and robotics w PUT; PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia I stopnia

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Politechnice Poznańskiej na kierunku automatic control and robotics wymagane są następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny, matematyka.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

Studia II stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Automatic control and robotics - opis kierunku

Kształcenie na kierunku Automatic control and robotics w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: zasadami modelowania i konstruowania systemów mechanicznych, technologiami wytwarzania elementów maszyn, metod przetwarzania sygnałów w dziedzinie czasu i częstotliwości, teorią obwodów elektrycznych, teorią elektrotechniki prądu stałego i przemiennego, metodami sztucznej inteligencji i systemów decyzyjnych, technikami programowania proceduralnego i obiektowego, systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego, narzędziami informatycznymi przeznaczonymi do szybkiego prototypowania, metodami pomiaru wielkości elektrycznych i nieelektrycznych.

Ponadto poznają teorię i metody w zakresie architektury i programowania systemów mikroprocesorowych, języki wysokiego i niskiego poziomu programowania mikroprocesorów, zasady działania i programowania robotów manipulacyjnych, struktury i zasady działania analogowych i dyskretnych systemów sterowania, kryteria syntezy i metody strojenia regulatorów, budowę i zasady działania programowalnych sterowników przemysłowych, jak również procesy zachodzące w cyklu życia urządzeń.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Automatic control and robotics poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie automatykę, elektronikę, elektrotechnikę oraz technologie kosmiczne. Uczestniczą w zajęciach, które prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, projektów oraz laboratoriów, a realizowany program nauczania złożony jest między innymi z takich przedmiotów jak:

  • mechanika i wytrzymałość materiałów,
  • modelowanie i sterowanie robotów,
  • metody numeryczne i symulacja,
  • systemy mikroprocesorowe,
  • przetwarzanie sygnałów,
  • identyfikacja systemów,
  • technika cyfrowa,
  • metrologia

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci anglojęzycznego kierunku Automatic control and robotics zdobywają szeroką, złożoną z wielu zagadnień wiedzę. Co warto zaznaczyć, rozwijają także jasno określone umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. Jakie umiejętności rozwijają studenci? Między innymi w zakresie: odczytywania projektowej dokumentacji technicznej, korzystania z metod przetwarzania i analizy sygnałów w dziedzinie czasu i częstotliwości, planowania i przeprowadzania symulacji działania układów automatyki i robotyki, posługiwania się modelami układów elektromechanicznych i procesów przemysłowych, korzystania z narzędzi szybkiego prototypowania, posługiwania się metodami i przyrządami pomiarowymi, integrowania i programowania specjalizowanych systemów zrobotyzowanych, projektowania układów sterowania.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Automatic control and robotics w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się obszerną wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: narzędzi i oprogramowania dla przemysłowych systemów sterowania, automatyki w budynkach inteligentnych, automatyki układów napędowych czy projektowania układów regulacji. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: jednostkach badawczych i rozwojowych, przemyśle motoryzacyjnym, organizacjach stosujących nowoczesne technologie, przedsiębiorstwach branży telekomunikacyjnej, energetyce, sektorze ochrony zdrowia.

 

Opinie

Automatyka i robotyka jest jednym z najpopularniejszych kierunków technicznego kształcenia. Chcąc zdobywać wiedzę i umiejętności, ale w języku angielskim należy wybrać studia w Poznaniu i zdecydować się na ofertę omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Michał, student kierunku Automatic control and robotics mówi:

„Politechnika Poznańska ma bardzo dużo do zaoferowania. Ja wybrałem studia w języku angielskim, ponieważ dobra znajomość specjalistycznego języka obcego daje sporą przewagę na rynku. Poza tym jest wiele ciekawych zajęć, a wszystkie pozwalają zdobyć praktyczną wiedzę.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując kierunek Automatic control and robotics:

Absolwent anglojęzycznego kierunku Automatic control and robotics w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • formułowania i projektowania algorytmów sterowania i przetwarzania danych jednowymiarowych i wielowymiarowych,
  • modelowania i sterowania robotów,
  • projektowania układów sensorycznych robotów,
  • sterowania procesami ciągłymi i dyskretnymi,
  • nowoczesnych sensorów w robotyce,
  • metod i algorytmów planowania ruchu,
  • autonomicznych robotów mobilnych,
  • inżynierii oprogramowania w pojazdach autonomicznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Automatic control and robotics:

Absolwent studiów na kierunku Automatic control and robotics w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • jednostkach badawczych i rozwojowych,
  • przemyśle motoryzacyjnym,
  • organizacjach stosujących nowoczesne technologie,
  • przedsiębiorstwach branży telekomunikacyjnej,
  • energetyce,
  • sektorze ochrony zdrowia.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)