Pedagogika

Pedagogika

07.12.2024

Pedagogika – Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi

Pedagogika jest jednym z tych kierunków, które dostosowują się do panujących realiów, powiększają zakres zainteresowań, aby jak najlepiej odpowiadać potrzebom i wymaganiom współczesnego świata. Wybierając studia w Łodzi i decydując się na ten właśnie kierunek warto zapoznać się z ofertą dydaktyczną Uczelni Nauk Społecznych. Studia adresowane są do osób chcących zdobyć wszechstronną wiedzę, szczególnie o edukacji- nauczaniu i kształceniu, a także zmianach mechanizmów wychowania oraz uczenia się w toku życia człowieka.

Studia na kierunku pedagogika w UNS
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Pedagogika w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: terminologią stosowaną w pedagogice, rozmaitymi kontekstami edukacji oraz uczenia się i wychowania, różnymi ujęciami funkcjonowania człowieka, medycznymi i biologicznymi oraz społeczno- kulturowymi koncepcjami rozwoju człowieka, rodzajami i sposobami tworzenia relacji społecznych, koncepcjami wychowania i edukacji, procesami tworzenia się i oddziaływania głównych środowisk wychowawczych, jak również tradycyjnymi i współczesnymi systemami pedagogicznymi.

Studia pozwalają zdobyć wiedzę wszechstronną i interdyscyplinarną, czyli z zakresu zagadnień reprezentujących liczne dziedziny. Poznają elementy systemu edukacji, problemy oraz potrzeby i oczekiwania wszystkich podmiotów procesów edukacji, jak również zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych i wychowawczych.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Pedagogiki w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi poruszają się po licznych zagadnieniach. Tematyka zajęć obejmuje między innymi filozofię, psychologię, naukę o komunikacji społecznej czy socjologię, a wszystko za sprawą bogatego programu kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • psychologia ogólna z elementami psychologii różnic indywidualnych,
  • prawa dziecka,
  • prawo i polityka oświatowa,
  • współczesne koncepcje i systemy edukacyjne,
  • diagnostyka psychopedagogiczna,
  • biomedyczna podstawy rozwoju i wychowania,
  • metody badań pedagogicznych,
  • metodyka pracy opiekuńczo- wychowawczej

Pedagogika w Uczelni Nauk Społecznych to kierunek oferujący liczne specjalności, dzięki którym studenci mogą nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również przygotowywać się do realizowania określonych zadań zawodowych. Zestaw specjalności tworzą: Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza i praca z rodziną, Edukacja zdrowotna i profilaktyka społeczna, Terapia pedagogiczna i wczesne wspomaganie rozwoju, Trening interpersonalny i mediacje, Resocjalizacja i socjoterapia, Metodyka kształcenia zdalnego i hybrydowego, Animacja kultury i wypoczynku (na I stopniu) oraz Edukacja dorosłych z tutoringiem, Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza i praca z rodziną, Pedagogika zdrowia z psychodietetyką, Resocjalizacja i socjoterapia, Terapia pedagogiczna i wczesne wspomaganie rozwoju, Zarządzanie w usługach społecznych i edukacyjnych (na II stopniu).

Dzięki specjalnościom studenci poszerzają wiedzę o zagadnienia dotyczące wiedzę między innymi: zaburzeń rozwojowych i trudności wychowawczych, organizowania i wspierania procesu kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów przy pomocy negocjacji i mediacji czy podstaw socjoterapii.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Pedagogiki w UNS zdobywają obszerną, interdyscyplinarną wiedzę, ale nie wolno zapominać o tym, że realizowany program nastawiony jest także na rozwijanie jasno określonych umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: interpretowania motywów oraz sposobów zachowania wychowanków, diagnozowania problemów pedagogicznych czy też opracowywania narzędzi diagnostycznych oraz prowadzenia w oparciu o nie procesu badawczego.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Pedagogika w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: psychopedagogiki twórczości, wspomagania rozwoju dziecka z zaburzeniami funkcji ruchowych, metod terapii pedagogicznej czy konstruowania i ewaluacji indywidualnych i grupowych planów korekcyjno- kompensacyjnych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: ośrodkach socjoterapii, pogotowiach opiekuńczych, schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych, zakładach karnych, aresztach śledczych, ośrodkach kuratorskich, ośrodkach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej, placówkach interwencji kryzysowej, świetlicach środowiskowych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ogniskach wychowawczych.

 

Opinie

Pedagogika jest kierunkiem niezwykle popularnym, a duże zainteresowanie kształceniem przekłada się na rosnącą ilość ofert dydaktycznych. Na którą się zdecydować? Która najlepiej przygotuje do wejścia na rynek pracy i realizowania zadań zawodowych? Czy warto postawić na omawianą przez nas szkołę wyższą? Jakie ma Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi opinie? Kasia, studentka Pedagogiki mówi:

„Studia w UNS są bardzo bogate, oferują wiele ciekawych specjalności i pozwalają rozwinąć liczne kompetencje. Nauki jest sporo, ale ma ona praktyczny charakter, więc każdy ma gwarancję, że rzetelnie przygotowuje się do pracy.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Pedagogikę w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi:

Absolwent kierunku Pedagogika w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • diagnostyki psychopedagogicznej,
  • metodyki pracy opiekuńczo- wychowawczej,
  • prawa rodzinnego i opiekuńczego,
  • podstaw edukacji zdrowotnej,
  • pedagogiki specjalnej,
  • edukacji dorosłych,
  • prawa oświatowego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Pedagogika:

Absolwent kierunku Pedagogika w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • ośrodkach socjoterapii,
  • pogotowiach opiekuńczych,
  • schroniskach dla nieletnich,
  • zakładach poprawczych,
  • zakładach karnych,
  • aresztach śledczych,
  • ośrodkach kuratorskich,
  • ośrodkach pomocy rodzinie,
  • domach pomocy społecznej,
  • placówkach interwencji kryzysowej,
  • świetlicach środowiskowych,
  • młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
  • ogniskach wychowawczych,
  • ośrodkach kultury.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi

Komentarze (0)