Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie

Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie

07.05.2025

Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie – Lubelska Akademia WSEI

Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie to nowoczesna propozycja kształcenia, odpowiadająca na wzrost zapotrzebowania na specjalistów łączących kompetencje informatyczne z wiedzą logistyczno- transportową. Kierunek, prowadzony w ramach studiów inżynierskich, wyróżnia się praktycznym profilem kształcenia, ponieważ zajęcia realizowane są w nowoczesnych laboratoriach i poświęcone są rzeczywistym problemom logistycznym i transportowym.

Studia na kierunku sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie w AKADEMIA WSEI
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia I stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie - opis kierunku

Kształcenie na kierunku Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie w Lubelskiej Akademii WSEI umożliwia pozyskanie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu informatyki technicznej, telekomunikacji oraz nauk inżynieryjno- technicznych, ze szczególnym nastawieniem na zagadnienia nowoczesnych technologii, automatyzacji procesów i inteligentnych systemów. Studenci zaznajamiają się między innymi z: podstawami działania systemów informatycznych wykorzystywanych w układach autonomicznych, technicznymi i matematycznymi podstawami informatyki, inżynierią oprogramowania i programowaniem systemów informatycznych, a także modelowaniem kluczowych procesów biznesowych przedsiębiorstwa.

Ponadto poznają zasady stosowania i funkcjonowania zintegrowanych systemów informatycznych, zasady analizy i przetwarzania danych oraz systemy zarządzania bazami danych, które umożliwiają efektywne funkcjonowanie procesów logistycznych, jak również budowę rozwiązań systemów złożonych oraz organizację baz transportowych i ich infrastrukturę.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie poruszają się po licznych zagadnieniach, a wszystko na bazie programu, który łączy naukę narzędzi technologicznych z kompetencjami inżynierskimi i biznesowymi. W zestawie prowadzonych przedmiotów wymienić można między innymi takie pozycje jak:

  • algebra liniowa w uczeniu maszynowym,
  • programowanie obiektowe,
  • architektura systemów komputerowych,
  • podstawy sztucznej inteligencji,
  • nowoczesne technologie w logistyce,
  • inżynieria oprogramowania,
  • bazy danych,
  • przetwarzanie i analiza danych

Studenci mogą wybrać jedną z dwóch specjalności, dzięki którym mogą nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również zdobywać specjalistyczną wiedzę, na której będą mogli oprzeć przyszłą działalność zawodową. Specjalnościami są: Sztuczna inteligencja w systemach logistycznych oraz Projektowanie systemów w pojazdach autonomicznych. Pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: automatyzacji procesów magazynowych, algorytmów genetycznych w optymalizacji tras transportu, projektowania systemów wizyjnych czy infrastruktury ładowania pojazdów.

 

Nabywane umiejętności

Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie jest kierunkiem, który dostarcza szerokiej wiedzy, ale bardzo istotnym elementem kształcenia jest rozwijanie umiejętności, które stanowią podstawę realizowania zadań zawodowych. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: wykorzystywania metod matematycznych i symulacji komputerowych do analizy i oceny działania różnych systemów informatycznych, planowania funkcjonowania systemu informatycznego w przedsiębiorstwie, modelowania i optymalizacji procesów, analizy systemów komputerowych oraz teleinformatycznych i telematycznych, projektowania i budowania układów pomiarowych, konfigurowania urządzeń komputerowych i komunikacyjnych w lokalnych sieciach teleinformatycznych, projektowania elementów infrastruktury informatycznej, posługiwania się zintegrowanymi systemami informatycznymi wspierającymi różne obszary działalności przedsiębiorstwa.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie posiadają wiedzę, umiejętności oraz cenne i coraz częściej poszukiwane na rynku kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po licznych zagadnieniach, w tym między innymi: zarządzania systemami logistycznymi i transportowymi, komputerowego wspomagania projektowania, zaawansowanych algorytmów przetwarzania i analizy obrazów czy eksploatacji technicznej i niezawodności pojazdów autonomicznych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach logistycznych, sektorze pojazdów autonomicznych, centrach badawczo- rozwojowych, firmach IT.

 

Opinie

Studia w Lublinie przyciągają mnóstwo chętnych, zwłaszcza tych, którzy zainteresowani są nowoczesnymi technologiami, wykorzystywanymi w różnych branżach. Kierunkiem odpowiadającym na rosnące zapotrzebowanie jest właśnie Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie, dostępny w omawianej przez nas szkole wyższej. Jakie ma Lubelska Akademia WSEI opinie? Tomek, student Sztucznej inteligencji w logistyce i transporcie mówi: 

„Studia powinny być dopasowane do realiów, do wymagań współczesnego świata, bo wtedy faktycznie mają praktyczny charakter i są perspektywiczne. Takie studia oferuje Lubelska Akademia WSEI, gdzie można rozwijać się w wielu nowoczesnych dyscyplinach i dzięki temu nie martwić się, czy znajdzie się pracę czy nie.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Sztuczną inteligencję w logistyce i transporcie:

Absolwent kierunku Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie w Lubelskiej Akademii WSEI posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • systemów operacyjnych,
  • podstaw programowania w języku Python,
  • programowania obiektowego,
  • analizy matematycznej w uczeniu maszynowym,
  • nowoczesnych technologii w logistyce,
  • przetwarzania i analizy obrazów cyfrowych,
  • zarządzania systemami logistycznymi i transportowymi,
  • automatyzacji procesów magazynowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie:

Absolwent kierunku Sztuczna inteligencja w logistyce i transporcie w Lubelskiej Akademii WSEI znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • przedsiębiorstwach logistycznych,
  • sektorze pojazdów autonomicznych,
  • centrach badawczo- rozwojowych,
  • firmach IT.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Lubelska Akademia WSEI

Komentarze (0)