Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

02.07.2025

Ratownictwo medyczne – Uniwersytet Vizja

Ratownictwo medyczne to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych szeroko rozumianą medycyną, które chcą nieść pomoc innym. To zawód wyjątkowy, w którym trudno o rutynę i w którym każdy dzień wygląda inaczej. Studia oferowane przez Uniwersytet Vizja mają profil praktyczny, co oznacza, że szczególny nacisk położony jest na rozwijanie kompetencji i zdobywanie doświadczenia ratowniczego podczas licznych warsztatów, symulacji sytuacji kryzysowych czy praktyk w terenie i renomowanych placówkach medycznych.

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w UV
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia I stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

Studia II stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Ratownictwo medyczne - opis kierunku

Kształcenie na kierunku Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Vizja umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Studenci zaznajamiają się między innymi z: budową ciała ludzkiego w podejściu topograficznym i czynnościowym, fizjologią narządów i układów organizmu, funkcjami życiowymi dziecka i osoby dorosłej, zasadami postępowania przeciwepidemicznego, zasadami dezynfekcji oraz sterylizacji i postępowania antyseptycznego, podstawowymi zasadami farmakoterapii, wpływem procesów chorobowych na metabolizm i eliminację leków, mechanizmami prowadzącymi do nagłych zagrożeń zdrowia i życia.

Ponadto poruszają się po zagadnieniach: medycznych czynności ratunkowych, podstawowych psychologicznych mechanizmów funkcjonowania człowieka w zdrowiu i chorobie, postępowania w najczęstszych chorobach dzieci, zasad diagnozowania objawów najczęstszych chorób psychicznych, postępowania ratunkowego w przypadku pacjenta w stanie terminalnym, udzielania pierwszej pomocy pacjentom nieurazowym, udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, transportu pacjentów z obrażeniami ciała.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Ratownictwa medycznego na Uniwersytecie Vizja poruszają się po licznych zagadnieniach, a bogaty program realizowany jest według standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Prowadzone zajęcia poświęcone są treściom odnoszącym się do nauk podstawowych, nauk behawioralnych i społecznych oraz nauk klinicznych, a zatem w programie nie brakuje przedmiotów dotyczących anatomii, psychologii, farmakologii z toksykologią, medycyny katastrof, podstawowych zabiegów medycznych czy medycyny ratunkowej.

 

Nabywane umiejętności

Ratownictwo medyczne jest kierunkiem, którego program kładzie duży nacisk na rozwijanie umiejętności. Ratownik medyczny musi być przygotowany na każdy scenariusz i pod presją czasu umiejętnie wykorzystać zdobytą wiedzę. Oznacza to, że lista nabywanych umiejętności jest długa, a znajdują się na niej umiejętności między innymi w zakresie: rozpoznawania stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, lokalizowania poszczególnych okolic ciała i znajdujących się w nich narządów, rozpoznawania patofizjologicznych podstaw niewydolności układu krążenia, stosowania zasad ochrony radiologicznej, dobierania leków w odpowiednich dawkach w celu korygowania zjawisk patologicznych w organizmie i poszczególnych narządach, przeprowadzania badania przedmiotowego, przeprowadzania badania fizykalnego, monitorowania czynności układu oddechowego.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Vizja wyróżniają się wiedzą, wieloma umiejętnościami, a także bardzo istotnymi kompetencjami społecznymi. szpitalach, stacjach pogotowia ratunkowego, Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Centrum Zarządzania Kryzysowego, specjalistycznych służbach ratunkowych, ośrodkach szkoleniowych, służbach mundurowych.

 

Opinie

Kierunki studiów w Warszawie tworzą długą listę propozycji kształcenia. Co oczywiste, można na niej odnaleźć Ratownictwo medyczne. Pytanie brzmi: którą uczelnię wybrać? Czy warto rozpocząć naukę w Vizji? Jakie ma Uniwersytet Vizja opinie? Magda, studentka Ratownictwa medycznego mówi:

„Zawód ratownika medycznego jest trudny, wymagający i stresujący. Oznacza to, że trzeba przygotować się do jego wykonywania jak najlepiej, od każdej strony. Studia na Uniwersytecie Vizji nie są najłatwiejsze, ale w przypadku każdego kierunku medycznego to komplement i najlepsza rekomendacja.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Vizja:

Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Vizja posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • mianownictwa anatomicznego,
  • budowy ciała ludzkiego w ujęciu topograficznym i czynnościowym,
  • fizjologii narządów i układów organizmu,
  • mechanizmu działania układu odpornościowego,
  • mechanizmów funkcjonowania człowieka w sytuacjach trudnych,
  • zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków,
  • przyczyn i objawów nagłego zatrzymania krążenia,
  • technik przyjęcia porodu nagłego w warunkach pozaszpitalnych,
  • zasad transportu pacjentów z obrażeniami ciała.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Ratownictwo medyczne:

Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Vizja znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • szpitalach,
  • stacjach pogotowia ratunkowego,
  • Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym,
  • Centrum Powiadamiania Ratunkowego,
  • Centrum Zarządzania Kryzysowego,
  • specjalistycznych służbach ratunkowych,
  • ośrodkach szkoleniowych,
  • służbach mundurowych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet VIZJA

Komentarze (0)