Pedagogika specjalna

16.07.2025

Pedagogika specjalna – Uczelnia Korczaka

Pedagogika specjalna w Uczelni Korczaka to propozycja kształcenia, która przygotowuje do wykonywania rozmaitych zawodów, w tym między innymi pedagoga specjalnego, wychowawcy wspierającego czy konsultanta. To kierunek realizowany w ramach jednolitych studiów magisterskich, umożliwiający zdobycie kwalifikacji do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Studia na kierunku pedagogika specjalna w
Forma studiów niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia jednolite magisterskie

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Pedagogika specjalna - opis kierunku

Kształcenie na kierunku Pedagogika specjalna w Uczelni Korczaka umożliwia pozyskanie obszernej wiedzy pedagogicznej oraz kwalifikacji do prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także ze sprzężoną niepełnosprawnością. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: specyfiką głównych środowisk wychowawczych i procesami, jakie w nich zachodzą, klasycznymi i współczesnymi teoriami rozwoju człowieka, teoriami wychowania oraz uczenia się i nauczania, koncepcjami rehabilitacji, koncepcjami edukacji oraz resocjalizacji i terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zasadami i normami etycznymi oraz systemem kształcenia specjalnego w kontekście systemu kształcenia powszechnego.

Ponadto poznają merytoryczne i metodyczne podstawy prowadzenia zajęć, podstawy funkcjonowania i patologie aparatu mowy oraz zasady efektywnego posługiwania się narządem mowy, jak również procesy komunikowania interpersonalnego i społecznego oraz ich prawidłowości i zakłócenia.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Pedagogiki specjalnej w Uczelni Korczaka poruszają się po licznych zagadnieniach. Realizowane zajęcia poświęcone są między innymi: psychologii społecznej, psychologii rozwojowej i wychowawczej, teorii wychowania, psychopedagogice specjalnych potrzeb edukacyjnych, psychologii rehabilitacji, metodyce pracy z uczniem z trudnościami w uczeniu się czy też metodom wspierania i aktywizowania dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Kierunek nastawiony jest przede wszystkim na zdobywanie kwalifikacji w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oznacza to, że nabywane kompetencje dotyczą w szczególności wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zasad stosowania wieloprofilowej terapii.

 

Nabywane umiejętności

Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że proces kształcenia w obszarze pedagogiki specjalnej musi prowadzić nie tylko do pozyskania jasno określonej wiedzy, ale również konkretnych umiejętności. Studenci Uczelni Korczaka rozwijają się między innymi w zakresie: analizy problemów rehabilitacyjnych i edukacyjnych, diagnozowania sytuacji rehabilitacyjnych oraz edukacyjnych i terapeutycznych, planowania oraz realizowania i monitorowania procesu wychowania i nauczania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, prowadzenia zajęć w grupie zróżnicowanej, udzielania pierwszej pomocy.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i uzyskaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Pedagogika specjalna w Uczelni Korczaka wyróżniają się specjalistyczną wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie w: przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych, szkołach integracyjnych, szkołach specjalnych, placówkach rehabilitacyjnych, placówkach wychowawczych, placówkach opiekuńczych.

 

Opinie

Pedagogika specjalna należy do grupy chętnie wybieranych kierunków, jak również do grupy kierunków dość często oferowanych przez uczelnie. Propozycji kształcenia jest wiele, a ilość ofert może sprawiać kłopoty z wyborem. Na którą szkołę wyższą się zdecydować? Która okaże się najlepsza? Która realizuje program odpowiadający zapotrzebowaniu pracodawców? Jeśli interesują nas studia w Warszawie, warto zastanowić się nad wyborem Uczelni Korczaka. Jakie ma Uczelnia Korczaka opinie? Ewelina, studentka Pedagogiki specjalnej mówi:

„Pedagogika specjalna to niełatwy kierunek, przygotowujący do wykonywania wymagającego zawodu. Dlatego tak ważne jest, aby studiować w jak najlepszej uczelni, pod okiem doświadczonych specjalistów. To wszystko można znaleźć w Uczelni Korczaka. Uczelni, która kieruje się określonymi wartościami i realizuje konkretną misję.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Pedagogikę specjalną w Uczelni Korczaka:

Absolwent kierunku Pedagogika specjalna w Uczelni Korczaka w Warszawie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • procesów prawidłowego i zaburzonego rozwoju,
  • psychologii rozwojowej i wychowawczej,
  • historii i teorii wychowania,
  • kompetencji pedagoga specjalnego,
  • metodologii badań społecznych,
  • psychologii rehabilitacji,
  • metodyki kształcenia specjalnego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Pedagogika specjalna:

Absolwent kierunku Pedagogika specjalna w Uczelni Korczaka w Warszawie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • przedszkolach,
  • szkołach ogólnodostępnych,
  • szkołach integracyjnych,
  • szkołach specjalnych,
  • placówkach rehabilitacyjnych,
  • placówkach wychowawczych,
  • placówkach opiekuńczych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uczelnia Korczaka w Warszawie

Komentarze (0)