Informatyka

Informatyka

Informatyka

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Informatyka stosowana – Politechnika Bydgoska

Politechnika Bydgoska to uczelnia oferująca kandydatom szeroką paletę kierunków kształcenia z obszaru nauk technicznych i przyrodniczych. Jednym z nich jest Informatyka stosowana, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Celem nauczania jest wykształcenie specjalisty, przygotowanego do rozwiązywania zagadnień technicznych w firmie z  wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych. Studenci poznają praktyczną stronę wykorzystania systemów Windows, Linux i Unix, uczą się tworzenia aplikacji mobilnych, zgłębiają zasady programowania współbieżnego i zespołowego. Informatyka stosowana na Politechnice Bydgoskiej to także przybliżenie zagadnień sztucznej inteligencji i metod przetwarzania sygnałów jedno i wielowymiarowych.

Lista przedmiotów do zaliczenia w toku nauki nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi, takie zagadnienia jak: układy cyfrowe i mikroprocesory, algorytmy i struktury danych, sieci komputerowe, narzędzia programistyczne, inżynieria oprogramowania, sztuczna inteligencja, technologie multimedialne, bezpieczeństwo w środowisku sieciowym. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Informatyki stosowanej na UTP mogą wykorzystać w przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem i rozwojem oprogramowania, firmach tworzących aplikacje mobilne, działach IT dowolnego przedsiębiorstwa.

Rekrutacja na studia to okres, w którym kandydaci zadają wiele pytań i porównują oferty edukacyjne. Jakie ma Politechnika Bydgoska opinie? Dominik, student Informatyki stosowanej mówi:

„Politechnika Bydgoska to uczelnia nakierowana na praktyczną stronę działania. Wiedza, którą otrzymujemy ma nam posłużyć do rozwiązywania najtrudniejszych problemów z okręgu naszych specjalizacji. Właśnie dlatego studiuję Informatykę stosowaną na PB. Tutaj uczę się jak wiedzę teoretyczną wykorzystać w działaniach praktycznych.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Informatykę stosowaną:

Absolwent Informatyki stosowanej na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • tworzenia rozwiązań bazodanowych,
 • administrowania systemami klasy Enterprise,
 • analizy złożoności algorytmów,
 • budowania aplikacji internetowych i aplikacji mobilnych,
 • programowania systemów wbudowanych,
 • technik przetwarzania sygnałów,
 • układów cyfrowych,
 • zarządzania konfiguracją oprogramowania,
 • metod przetwarzania sygnałów jedno i wielowymiarowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Informatyka stosowana:

Absolwent kierunku Informatyka stosowana na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:

 • przedsiębiorstwach i instytucjach eksploatujących sieci i systemy komputerowe: np. banki, operatorzy telekomunikacyjni,
 • firmach i korporacjach wytwarzających oprogramowanie systemowe i aplikacyjne,
 • firmach konsultingowych,
 • firmach projektujących i tworzących oprogramowanie.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Komentarze (5)

TELEINFORMATYKA TO DNO odpowiedz

Ciśnijcie w ankietach tych pseudowykławodców z TELEINFORMATYKI i WTIE- zawsze pod koniec 7 semestru jest ankieta ogólna (dotycząca całych studiów) i warto tam ich opisać, bo tak to warunków w ogóle nie można oceniać w ankietach. Jak jakiś wykładowca dezorganizuje zajęcia i/lub celowo nabija sobie grupy osobami powtarzającymi to opisujcie to w ankietach, jak nie macie możliwości to czekajcie na tą ankietę, która jest pod koniec 7. semestru (można ją wypełnić z poziomu USOS nawet będąc na niższym semestrze) i tam opiszcie nawet jeśli coś było nie tak pół roku temu na poprzednim semestrze. Warto też w ankietach sugerować, żeby wprowadzili ankiety do przedmiotów z warunków. Może w końcu ktoś sięgnie po rozum i uda się skończyć ten syf. Co do osób, które są na 1 roku to uciekać stąd! Na początku wydaje się być ok, ale dalej wykładowcy pokazują swoją prawdziwą twarz i niektórzy robią już prawie 10 lat inżynierkę!

Byle nie wydział informatyczny odpowiedz

Na UTP nie opłaca się iść na teleinformatykę. Wykładowcy oblewają na siłę dezorganizując zajęcia - w tej sposób za rok mają dodatkowe grupy i dodatkowe pensje. Teraz na ostatnim semestrze będą już 3 roczniki. Inżynierkę na UTP robi się co najmniej 7 lat - to jest chory wydział. Ostrzegam przed wybraniem na UTP kierunków informatycznych.

Nie warto studiować teleinformatyki na UTP odpowiedz

Na teleinformatykę na UTP lepiej nie iść, materiał na studiach jest nieaktualny. Z większości przedmiotów, które były przez całe studia są po 1-2 oferty pracy na całą Polskę. Po studiach trzeba się douczać nowych technologii, żeby znaleźć pracę. Duża część osób pół roku po przejściu ostatniego semestru (większość musi powtarzać, bo wykładowcy zatrzymują na siłę studentów, żeby podbić sobie ilość grup za rok) nie pracuje w zawodzie. Na wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki nie warto studiować. Lepiej wybrać inną uczelnie, chyba, że chcecie robić kilka lat dłużej studia, bo wykładowcy muszą sobie podbić pensję powtarzającymi.

Ipo odpowiedz

ODRADZAM teleinformatykę na UTP, na 7 semestrze już 2. roczniki leżą i kolejny rocznik też już się szykuje do powtarzania. Ten syf tak siada studentom na psychikę, że mało kto te studia kończy, studenci myślą o rezygnacji nawet po przejściu wszystkich semestrów, kiedy zostały "ostatnie" poprawki. Wykładowcy stwarzają taką atmosferę, że większość studentów na części przedmiotach po pierwszych zajęciach rezygnuje z udziału w nich i bierze warunek - wykładowcom jest to na rękę, bo mają mniej pracy, a płacone mają i tak od ilości grup.

Piotr odpowiedz

UWAGA NIE STUDIUJCIE NA UTP - DLATEGO ŻE ZMIENIA SIĘ PRAWO O SZKOLNICTWIE WYŻSZYM OD PAŹDZIERNIKA 2018 R. NOWA REFORMA SPOWODUJE ŻE UTP STANIE SIĘ SZKOŁĄ ZAWODOWĄ, KIERUNKI STUDIÓW NA UTP JUŻ NIE BĘDĄ O PROFILU OGÓLNOAKADEMICKIM TYLKO ZOSTANĄ ZASTĄPIONE PROFILEM PRAKTYCZNYM. WASZ DYPLOM BĘDZIE GORSZY, PRACODAWCY NIE BĘDĄ WAS CHCIELI ZATRUDNIĆ. NA PROFILU PRAKTYCZNYM BĘDĄ POMIJANE PRZEDMIOTY ŚCISŁE, BĘDĄ WAS KSZTAŁCIĆ NA ZWYKŁYCH BARANÓW. JAK MACIE SŁABE WYNIKI Z MATURY TO LEPIEJ UDERZAJCIE NA STUDIA ZAOCZNE DO LEPSZYCH UCZELNI ANIŻELI NA UTP !!!!