Fizyka techniczna

Fizyka techniczna

29.11.2024

Fizyka techniczna – Politechnika Poznańska

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą długą listę ciekawych propozycji kształcenia. Jedną z nich jest Fizyka techniczna, czyli kierunek wprowadzający w liczne zagadnienia fizyki oraz technicznych jej zastosowań. Studia kładą szczególny nacisk na zapoznanie się z projektowaniem, budową oraz eksploatacją różnorodnej aparatury badawczej oraz pomiarowej dla zastosowań inżynierskich i naukowych, jak również na zdobycie kompetencji informatycznych związanych z symulowaniem i modelowaniem złożonych systemów badawczych oraz ich adaptacji do nowych warunków.

Studia na kierunku fizyka techniczna w PUT; PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia I stopnia

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Politechnice Poznańskiej na kierunku fizyka techniczna wymagane są następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny, matematyka.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

Studia II stopnia

Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest: pozytywny wynik egzaminu wstępnego oraz średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Fizyka techniczna - opis kierunku

Kształcenie na kierunku Fizyka techniczna w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: aparatem matematycznym niezbędnym do opisu podstawowych praw fizyki, zagadnieniami fizyki doświadczalnej, strukturą kwantowego opisu i interpretacji zjawisk fizycznych, podstawami mechaniki technicznej, zasadami działania oraz eksploatacji i cyklem życia urządzeń pomiarowych i aparatury badawczej, procesem konstruowania i wytwarzania urządzeń mechanicznych oraz elektronicznych i optycznych.

Ponadto poznają podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii oraz tworzenia i rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości, zasady sporządzania harmonogramu działań technicznych i eksperymentalnych czy też pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i intelektualnej.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Fizyki technicznej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie inżynierię materiałową oraz nauki fizyczne. Uczestniczą w zajęciach, które prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, projektów i laboratoriów, a wśród realizowanych przedmiotów wymienić można między innymi takie pozycje jak:

  • matematyka,
  • optyka laserowa,
  • fizyka kwantowa,
  • fizyka molekularna,
  • materiałoznawstwo,
  • podstawy metrologii,
  • mechanika techniczna,
  • fizyka atomowa i jądrowa,
  • metody analityczne w fizyce,
  • elektrotechnika i elektronika stosowana

Program zawiera także szeroki zestaw przedmiotów obieralnych. Należą do niego między innymi: fizyka środowiska, metody fizyczne w medycynie, wybrane zastosowania komputerów kwantowych czy modelowanie i symulacje molekularne.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Fizyki technicznej zdobywają szeroką, złożoną z wielu zagadnień wiedzę, ale oprócz tego rozwijają jasno określone umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie jej w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: projektowania oraz wymiarowania i wykonywania konstrukcji inżynierskich, stosowania metod eksperymentalnych przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań inżynierskich, dokonywania wstępnej analizy ekonomicznej podejmowanych działań inżynierskich, obsługiwania urządzeń infrastruktury badawczej, budowy baz danych wspierających działania inżynierskie, sporządzania specyfikacji technicznej systemów badawczych, konfigurowania układów pomiarowych i technicznych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Fizyka techniczna w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się obszerną wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: projektowania inżynierskiego, zastosowania nowoczesnych materiałów, technologii ich wytwarzania oraz charakteryzacji układów funkcjonalnych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: jednostkach badawczych i technicznych, jednostkach wdrożeniowych, przemyśle, sektorze medycznym.

 

Opinie

Studia w Poznaniu to bardzo złożone zagadnienie, ponieważ w stolicy województwa wielkopolskiego funkcjonuje wiele uczelni. Gdzie można studiować Fizykę techniczną? W omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Mariusz, student Fizyki technicznej mówi:

„Studia w Politechnice Poznańskiej pozwalają rozwijać zainteresowania, podnosić kwalifikacje, przygotować się do wejścia na wymagający rynek pracy. Jeśli raz jeszcze miałbym wybierać uczelnię, na pewno postawiłbym na Politechnikę Poznańską.”

 

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Fizykę techniczną w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Fizyka techniczna w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • metod pomiaru wielkości fizycznych,
  • mechaniki technicznej,
  • programów komputerowych wspomagających obliczenia,
  • jakościowej i ilościowej analizy zjawisk kwantowych,
  • technik wysokich częstotliwości,
  • budowy aparatury pomiarowej,
  • dynamiki obiektów sterowania,
  • konstrukcji optycznych,
  • metod wytwarzania i strukturyzacji materiałów magnetycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Fizyka techniczna:

Absolwent studiów na kierunku Fizyka techniczna w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • jednostkach badawczych i technicznych,
  • jednostkach wdrożeniowych,
  • przemyśle,
  • sektorze medycznym.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)