Projekty unijne

wszop katowowice projekty unijne

Projekty unijne – Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

Unia Europejska od wielu lat udziela wsparcia finansowego oraz dotacji na realizację różnorodnych projektów i programów. Jedną z najważniejszych dziedzin, która otrzymuje takie wsparcie są badania naukowe i innowacje. Aby lepiej zrozumieć same projekty i ich najważniejsze idee, warto przybliżyć także mechanizmy funduszy, które stawiają sobie za cel inwestowanie w ludzi oraz ich rozwój. Takim funduszem jest Europejski Fundusz Społeczny, a trafnym inwestowaniem w ludzi może pochwalić się Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Od 2016 roku górnośląska uczelnia realizuje specjalne projekty w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, który współfinansowany jest przez Unię Europejską, ze wspomnianego wyżej funduszu. Priorytetowym celem prowadzonych projektów jest ułatwienie startu absolwentom na wymagającym rynku pracy, doskonalenie warunków kształcenia studentów, czy też podnoszenie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym. Niezależnie od nazewnictwa i chcąc określić realizowane projekty nieco prostszym językiem możemy powiedzieć, że służą one przede wszystkim powiększaniu możliwości i zwiększaniu szans, zarówno na sukces edukacyjny, jak i zawodowy.

Do najważniejszych projektów już zrealizowanych, jakimi może pochwalić się Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach należą: Program wysokiej jakości staży dla studentów Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, realizowany od 1 marca 2017 do 28 lutego 2019 roku oraz Dobry start na rynku pracy z Akademickim Biurem Karier Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, prowadzony od września 2016 do lutego 2019 roku. Naturalnie, katowicka uczelnia realizowała różnorodne projekty znacznie wcześniej, a ich założeniem było na przykład: utworzenie kompleksu innowacyjnych laboratoriów, organizowanie cyklu szkoleń dla studentów, czy też przeprowadzanie innowacyjnych studiów podyplomowych. A jakie projekty realizowane są obecnie? Na baczną uwagę zasługują trzy projekty: „Strażnik jakości. Zintegrowany program rozwoju Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach”, „Bezpieczni i energiczni na rynku pracy. Program studiów dualnych na kierunkach Bezpieczeństwo wewnętrzne i Energetyka” oraz „Zintegrowany program rozwoju Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach”.

 

Strażnik jakości. Zintegrowany program rozwoju Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

Celem projektu „Strażnik jakości. Zintegrowany program rozwoju Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach” jest stworzenie lepszych warunków do zdobywania wysokiej jakości wiedzy oraz doświadczenia praktycznego przez studentów uczelni, a dokładniej rzecz ujmując osiągnięcie przez nich wysokiego poziomu kompetencji zawodowych w wyniku opracowania programu nowej specjalności Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, jak również realizowania wizyt studyjnych u pracodawców i warsztatów we współpracy z nimi na kierunkach Energetyka, Zarządzanie oraz Inżynieria produkcji, a także zmodyfikowania systemu oceny jakości prowadzonego kształcenia na wszystkich kierunkach studiów.

 

Bezpieczni i energiczni na rynku pracy. Program studiów dualnych na kierunkach Bezpieczeństwo wewnętrzne i Energetyka

Projekt „Bezpieczni i energiczni na rynku pracy. Program studiów dualnych na kierunkach Bezpieczeństwo wewnętrzne i Energetyka” skierowany jest do studentów realizujących studia dualne w trybie stacjonarnym na kierunkach Energetyka o specjalności Zarządzanie energią i środowiskiem w budynkach oraz Bezpieczeństwo wewnętrzne o specjalności Psychokryminalistyka. Zakłada on modernizację programu programów kształcenia tak, aby jak najlepiej odpowiadało ono potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. Projekt zawiera zatrudnienie praktyków i organizację części kształcenia u pracodawców w formie staży zawodowych.

 

Zintegrowany program rozwoju Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

Projekt „Zintegrowany program rozwoju Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach” posiada bardziej złożony charakter, ponieważ skierowany jest nie tylko do studentów, ale także do kadry kierowniczej, dydaktycznej i administracyjnej uczelni. Priorytetami projektu jest wzrost kompetencji odpowiadających potrzebom gospodarki i rynku pracy wśród studentów, jak również wzrost kompetencji 35 osób należących do kadry kierowniczej i administracyjnej oraz 49 nauczycieli akademickich, a także aktualizacja i zakup nowych modułów systemu informatycznego oraz badania zapotrzebowania rynku pracy na absolwentów.

Wspólnym mianownikiem powyższych projektów jest termin ich realizacji- 2022 rok. Ich cele wpisują się w misję katowickiej uczelni oraz w sposób myślenia o kształceniu wyższym. Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach kładzie nacisk na pozyskiwanie doświadczenia poprzez naukę o praktycznym wymiarze. Realizowane projekty mają wzmocnić charakter kształcenia, udoskonalić go, jak również otworzyć znacznie szerzej absolwentom uczelni drzwi do karier zawodowych. A pomaga w tym Europejski Fundusz Społeczny, na podstawie programu operacyjnego – Wiedza Edukacja Rozwój.

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

Komentarze (0)