filologia koreańska poznań studia UAM

Kierunek Korea – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Czy kierunki studiów mogą stać się przebojami? Jak pokazuje rekrutacja na Uniwersytecie Adama im. Mickiewicza w Poznaniu nie tylko chwytliwe piosenki zasługują na takie miano i gdybyśmy chcieli stworzyć notowanie edukacyjnych szlagierów, to jedno z najwyższych miejsc zajęłaby Filologia koreańska.

Kierunek Filologia koreańska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu realizowany jest na Wydziale Neofilologii. W ofercie dydaktycznej poznańskiej uczelni pojawił się w roku akademickim 2003/2004 i niemal z miejsca dołączył do grona najpopularniejszych. Co sprawia, że jest to kierunek wyjątkowy? Nie tylko program kształcenia i zespół wykładowców, lecz także fakt, iż jest to dyscyplina, którą można studiować tylko w stolicy Wielkopolski; tylko w omawianej przez nas szkole wyższej. Największy nacisk kładziony jest na naukę języka. Studenci uczą się pisać, mówić, a także zagłębiają się w jego gramatykę, historię i literaturę. Co ważne, zajęcia związane z życiem i obyczajami prowadzą wykładowcy pochodzący z Korei, zatem wiadomości w tym zakresie przekazywane są z najlepszego źródła.

Studia na kierunku Filologia koreańska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2007 roku, prowadzone są wedle podziału na trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie studia magisterskie. Jakie przedmioty znajdują się w programie nauczania? Na przykład: praktyczna nauka języka koreańskiego, wstęp do językoznawstwa, filozofia, wprowadzenie do sinogramów, historia literatury koreańskiej, gramatyka opisowa języka koreańskiego, historia Korei, realioznawstwo koreańskie, akwizycja języka, kultura obszaru językowego, podstawy języków specjalistycznych. Ale nie tylko realizowane w harmonogramie zajęcia rozwijają umiejętności i pogłębiają wiedzę. Służą temu również koła zainteresowań, a także wydarzenia specjalne, na czele z organizowanymi corocznie Dniami Kultury Koreańskiej. Gdyby tego było mało, każdy student Filologii koreańskiej otrzymuje możliwość wyjazdu na semestralny lub roczny kurs języka koreańskiego w ramach wymiany do Republiki Korei w czasie studiów. Może także podjąć badania lub studia na koreańskich uniwersytetach, z którymi współpracuje poznańska uczelnia. Gama możliwości jest niezwykle szeroka: Hanguk University of Foreign Studies, Seoul Digital University, Busan University of Foreign Studies oraz wiele innych placówek, które czekają na wszystkich zainteresowanych.

Wspomnieliśmy o tym, że poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu pasji nie służą wyłącznie umieszczone w planie przedmioty, lecz także koła zainteresowań. Studenci Filologii koreańskiej mają ich szeroki wybór, a dokładniej rzecz ujmując wachlarz. Składa się on z pięciu propozycji: Sogo, Bębny, TOPIK, Hwangsae oraz wspomniane wyżej Wachlarze. Dlaczego są one tak ważne? Od 2008 roku istnieje zespół „Buchaechum”, który przybliża zainteresowanym tradycyjny koreański taniec z wachlarzami, rozwinięty poprzez połączenie tańca szamańskiego oraz tradycyjnego dworskiego tańca z czasów dynastii Joseon. Pozostałe koła zainteresowań skupiają się wokół tańca „sogo”, odwzorowującego sceny walk i polowań, a także ukazującego elementy dnia codziennego, muzyki „samulnori”, przedstawiającej dźwięki żywiołu natury, a także innych zagadnień, takich jak język, kultura i polityka. Dodać należy, że członkowie kół charakteryzują się spakowanymi plecakami i gotowością do wyjazdów, ponieważ wyznają prostą, aczkolwiek mądrą zasadę mówiącą o tym, że podróże kształcą.

Studia na Filologii koreańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu można porównać do pasjonującej wyprawy i procesu odkrywania interesującej kultury, która ma bardzo wiele do zaoferowania. Co równie ważne, uzyskane wykształcenie wiąże się z ciekawym życiem zawodowym, ponieważ absolwenci kierunku zostają dyplomatami, tłumaczami, pracownikami ośrodków kultury, szefami międzynarodowych firm, czy wykładowcami na uniwersytetach lub w szkołach językowych. W jaki sposób dołączyć do tej wyprawy? Przedmiotami branymi pod uwagę w procesie rekrutacji są: język obcy nowożytny, geografia, historia, język mniejszości narodowej, matematyka. Potem już tylko pozostanie nam powiedzieć „Joh- eun achim”, czyli „dzień dobry” i oddać się nauce.

 

dowiedz się więcej

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)