O uczelni - Akademia Kujawsko- Pomorska

O uczelni – Akademia Kujawsko- Pomorska

Akademia Kujawsko-Pomorska (wcześniej Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy) została założona w 2000 roku. Obecnie należy do grona najprężniej rozwijających się szkół wyższych w kraju. Świadczą o tym wysokie miejsca w rankingach, dostosowywane do wymagań rynku programy kształcenia, a przede wszystkim absolwenci, doskonale radzący sobie po zakończeniu nauki. AKP po ponad dwóch dekadach istnienia na rynku szkolnictwa wyższego w Polsce z uczelni zawodowej (jest to kategoria, która ma uprawnienia do prowadzenia tylko kierunków o profilu praktycznym) zmieniła status na Uczelnię Akademicką. Ta kategoria Uczelni uprawnia AKP nie tylko do prowadzenia kierunków studiów o profilu ogólnoakademickim i praktycznym, ale również do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego.

Permanentny rozwój naukowy AKP to jeden z priorytetów działalności Uczelni. W ostatnich wynikach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021, AKP otrzymała dwa uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, uzyskując kategorie B+ w dyscyplinie nauk prawnych oraz nauk o kulturze i religii. W konsekwencji tego faktu, na Uczelni uruchomione zostało Kolegium Doktorskie.

Wysoką jakość kształcenia potwierdzają wysokie noty w rankingach: 1 miejsce w Bydgoszczy w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 w kategorii Najlepsze Uczelnie Niepubliczne; w 2022 r. 3 miejsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce w rankingu Wydziałów Prawa organizowanym przez „Gazetę Prawną”.

„Jedna Uczelnia – wiele inicjatyw” to motto towarzyszy AKP od początku działalności. Oprócz kształcenia studentów Akademia Kujawsko-Pomorska realizuje wiele przedsięwzięć międzynarodowych, wśród których wymienić można konferencje, sympozja, czy fora dyskusyjne. Flagową naukową inicjatywą uczelni jest Kongres „Jeden świat – wiele kultur”, organizowany nieprzerwanie od 2010 roku.

 

STUDIA

Akademia Kujawsko- Pomorska zyskała opinię stabilnej, solidnej, a przede wszystkim przyjaznej studentom. Obecnie Uczelnia kształci na trzech wydziałach: Wydziale Nauk Prawnych, Społecznych i Humanistycznych, Wydziale Nauk Inżynieryjno-Technicznym, Wydziale Nauk Medycznych, oraz w Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego i w Kolegium Doktorskim. AKP prowadzi studia licencjackie, inżynierskie magisterskie, jednolite magisterskie, a także studia podyplomowych, nie tylko w Bydgoszczy, ale także w 11 punktach zamiejscowych.

Na Uczelni funkcjonuje system studiów równoległych, dzięki którym studenci mogą otrzymać kilka dyplomów w tym samym cyklu edukacyjnym. Atutem AKP jest konkurencyjna wysokość czesnego. Opłaty za kształcenie należą do najniższych w regionie, a najlepsi i najaktywniejsi otrzymują możliwość bezpłatnej nauki. Uczelnia zajęła 1 miejsce w kraju w konkursie na najlepsze stypendia. Prócz stypendiów AKP oferuje zapomogi, stypendia na wyjazdy za granicę w ramach nauki, praktyk i staży.

Międzynarodowy charakter uczelni daje studentom możliwość kształcenia w dowolnym miejscu na świecie, a wszystko to za sprawą uczestnictwa w programie ERASMUS +. Dzięki temu ułatwiona jest współpraca z zagranicznymi ośrodkami akademickimi oraz udział w programach wymiany studenckiej.  

Poszerzaniu horyzontów i rozwijaniu umiejętności służy także aktywność w kołach naukowych, a tych w AKP jest bardzo wiele. Na szczególną uwagę zasługuje Klinika Prawa, w której młodzi adepci nauk prawnych nabywają kompetencji pod okiem doświadczonych sędziów, radców prawnych, czy prokuratorów. Studenci należący do Kliniki Prawa odbywają dyżury nie tylko w budynku Uczelni, ale także w gmachu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

 

WYKŁADOWCY

Nad realizacją programów kształcenia w Akademii Kujawsko- Pomorskiej czuwa grono wykładowców, złożone z doświadczonych praktyków i ekspertów swoich dziedzinach. Wyróżniają się oni nie tylko olbrzymim dorobkiem naukowym, ale także podejściem do kształcenia studentów, tworząc tym samym przyjazną i komfortową atmosferę nauki.

 

INFRASTRUKTURA

Obiekty Akademii Kujawsko-Pomorskiej mieszczą się przy ulicy Toruńskiej 55/57, ulicy Piotrowskiego 12/14 oraz ulicy Bełzy 2. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia spełniają najwyższe wymogi Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która w tej materii przyznała uczelni ocenę wyróżniającą.

Na infrastrukturę AKP składają się między innymi: sale wykładowe, sale laboratoryjne, sale ćwiczeniowe, aule, czy nowoczesne pracownie komputerowe i multimedialne.

Studenci mogą korzystać z sali sportowej, biblioteki, czytelni, czy pokoju matki i dziecka. Uczelnia posiada także Centrum Medialne, w którym działają Akademickie Radio Internetowe „Megafon” oraz Akademicka Internetowa TV AKP.  

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Kujawsko-Pomorska

Komentarze (0)