UŚ tańczy i śpiewa

UŚ tańczy i śpiewa

Uniwersytet Śląski tańczy i śpiewa.

Uniwersytet Śląski to bogata oferta dydaktyczna, doświadczeni wykładowcy, ciekawe zajęcia. To także działalność zespołów muzycznych, które od wielu lat pełnią rolę kulturalnej wizytówki uczelni. W pełnej harmonii i na folklorystyczną nutę.

 

CHÓR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO „HARMONIA”.

Historia „Harmonii”, czyli chóru Uniwersytetu Śląskiego sięga początków XX wieku, kiedy to w 1908 roku, w Cieszynie, powołano do życia tzw. Towarzystwo Śpiewacze. Zespół opierał się licznym zawirowaniom historii, w tym działaniom I wojny światowej, jednak w 1968 roku zawiesił działalność. Odrodził się – już jako oficjalny chór śląskiej uczelni- w 1971 roku, zrzeszając studentów kierunku o nazwie Wychowanie muzyczne. Obecnie członkami chóru są studenci i absolwenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, a siedzibą „Harmonii” jest cieszyński Instytut Muzyki przy Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Chór Uniwersytetu Śląskiego koncertował w kraju i poza jego granicami. Występował między innymi we Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Gruzji, Luksemburgu, czy na Filipinach. Na swoim koncie ma jedenaście wydawnictw fonograficznych, jak również liczne, prestiżowe nagrody. Współpracował z wieloma orkiestrami, wśród których wymienić można między innymi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, czy Polską Orkiestrę Muzyki Filmowej. Koncertował z takimi artystami jak: Andrea Bocelli, Krzesimir Dębski, Krzysztof Kolberger, Justyna Steczkowska, Kayah, czy Beata Kozidrak.

więcej: http://www.harmonia.us.edu.pl/

 

STUDENCKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „KATOWICE”.

Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” powstał w 1969 roku i od tamtego czasu dzieli się miłością do folkloru. W swoim programie zespół prezentuje nie tylko tańce pochodzące z regionu śląskiego, lecz także tańce narodowe, takie jak krakowiak, czy polonez, tańce góralskie, jak również tańce innych regionów, od Łowicza po Kaszuby. Aktywność zespołu sprawia, iż trudno odnaleźć na mapie miejsce, do którego „Katowice” nie dotarły. Grupa występowała między innymi w Chinach, Macedonii, Turcji, Indiach, Argentynie, czy Meksyku.

Przez lata zmieniali się choreografowie, tancerze, kierownicy kapeli. Ale zmianie nie uległa pasja, energia i chęć nieustannego rozwoju, dlatego „Katowice” wciąż poszukują nowych, zafascynowanych folklorem członków zespołu. W jaki sposób zapoznać się z jego działalnością? Wystarczy wejść na stronę internetową, bądź odwiedzić siedzibę przy ulicy Bankowej 12 w Katowicach.

więcej: https://www.katowice.us.edu.pl/


 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Komentarze (0)