Filologia angielska

Filologia angielska

Filologia angielska

14.06.2022

Filologia angielska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2022

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego staje się codziennością i niemal czymś oczywistym, a spowodowane jest to między innymi tym, że anglojęzyczne słownictwo stosowane jest w nowoczesnych technologiach, wielu dyscyplinach naukowych, dyplomacji, nie mówiąc już o tym, że język ten stanowi język uniwersalny, w którym można porozumieć się w niemal każdym zakątku świata. Co ciekawe, używanie języka angielskiego stało się tak naturalne, że coraz rzadziej postrzegany jest jako ciekawostka, a przecież można odnaleźć w nim wiele interesujących faktów. Na przykład? Żaden inny język nie posiada więcej synonimów. Co jeszcze? Słownik języka angielskiego zbudowany jest z ponad 800 tysięcy terminów, a udowodniono, że tylko 6 tysięcy z nich jest używanych obecnie na co dzień. Język angielski to bardzo interesujące zagadnienie, któremu warto poświęcić więcej czasu. Przekonają się o tym ci, którzy wybiorą studia filologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Studia na kierunku filologia angielska w UAM
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Filologia angielska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa i kultury angielskiego obszaru językowego, a przede wszystkim rozwijanie praktycznych umiejętności posługiwania się językiem. Studenci uczą się interpretować językowe i  literackie teksty i zjawiska kulturowe, analizować przyczyny i przebieg konkretnych zjawisk językowych, literackich i kulturowych, jak również rozpoznawać i oceniać procesy i zjawiska językowe, literackie i kulturowe.

 

Limity miejsc - rekrutacja 2022/2023

 • studia stacjonarne I stopnia: 230

 

Ceny - rekrutacja 2022/2023 (pierwszy rok studiów)

studia stacjonarne: bezpłatne

studia niestacjonarne: 5200 zł

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Filologia angielska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oparte są na programie nauczania, w którym widnieją między innymi takie przedmioty jak:

 • historia Wysp Brytyjskich,
 • fonetyka i fonologia języka angielskiego,
 • gramatyka opisowa języka angielskiego,
 • historia literatury angielskiej,
 • metodyka nauczania języka angielskiego,
 • antropologia kulturowa,
 • historia literatury amerykańskiej,
 • praktyczna nauka języka angielskiego

Co warto zaznaczyć, Filologia angielska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza jest kierunkiem, który oferuje studentom liczne specjalności. Na studiach pierwszego stopnia są to: Teatr i dramat krajów angielskiego obszaru językowego, Specjalizacja ogólnoakademicka, Specjalizacja nauczycielska, Specjalizacja tłumaczeniowa, Specjalizacja celtycka, Specjalizacja południowo afrykańska. A jakie specjalności dostępne są na studiach drugiego stopnia? Są to: Specjalizacja ogólnoakademicka, Kształcenie nauczycieli, Język i komunikacja w mediach i polityce, Kognitywne językoznawstwo stosowane, Literatura i kultura amerykańska, Tłumaczenie pisemne, Tłumaczenie konferencyjne, Kanada anglojęzyczna: literatura, język, kultura, Australia i Nowa Zelandia.

 

Praca po studiach

Jak przedstawiają się perspektywy zawodowe? Absolwenci studiów na kierunku Filologia angielska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w mediach, wydawnictwach, szkolnictwie, biznesie, polityce.

 

Opinie

Filologia angielska należy do grona najpopularniejszych i najchętniej wybieranych kierunków. Ofert edukacyjnych jest bardzo wiele, co może powodować problemy z podjęciem decyzji i wyborem tej jednej, właściwej. Czy warto zdecydować się na opisywaną przez nas propozycję? Jakie ma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opinie? Klaudia, studentka Filologii angielskiej mówi:

„UAM to jedna z najlepszych uczelni w kraju i kiedy myśli się o studiach w Poznaniu, to od razu przychodzi na myśl właśnie to miejsce. Dlaczego warto wybrać UAM? Przede wszystkim dlatego, że kształci praktycznie, przygotowując do wejścia na rynek pracy, a poza tym oferuje mnóstwo ciekawych specjalności, więc każdy może rozwijać swoje zainteresowania.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza:

Absolwent kierunku Filologia angielska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • fonetyki i fonologii języka angielskiego,
 • badań językoznawczych, literaturoznawczych i kulturowych z obszaru kulturowego języka angielskiego,
 • zasad tłumaczeń,
 • historii Wysp Brytyjskich,
 • komunikowania politycznego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologia angielska:

Absolwent kierunku Filologia angielska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • szkolnictwie,
 • mediach,
 • biznesie,
 • polityce,
 • wydawnictwach.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)