Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Artykuł archiwalny
Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024 na Politechnice Wrocławskiej. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2023.
Warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2023/2024.
Przyjęcie na studia następuje przez:
Niniejszy dokument określa warunki przyjęć na studia przez rekrutację.
1.2.Warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej (zwanej dalej również „Uczelnią") na rok akademicki 2023/2024, zwane dalej „Warunkami rekrutacji", dotyczą przyjęć na studia stacjonarne i niestacjonarne na dwóch poziomach:
1.3. Kandydat na studia może ubiegać się o przyjęcie na więcej niż jeden kierunek studiów z zastrzeżeniem pkt 1.9 podając dla danego zgłoszenia stopień studiów (pierwszy (1) albo drugi (II)). W przypadku gdy kandydat rejestruje:
Kandydat w zgłoszeniu może podać maksymalnie 6 preferencji.
1.4. Postępowanie w sprawie przyjęcia na studia prowadzi Rektor Politechniki Wrocławskiej poprzez działające z jego upoważnienia osoby, będące przedstawicielami wydziałów wskazanymi przez dziekanów oraz przedstawicielami filii wskazanymi przez dyrektorów filii. Osoby upoważnione przez Rektora tworzą Międzywydziałową Komisję Rekrutacyjną (zwaną dalej również „MKR") będącą ciałem pomocniczym osób działających na podstawie upoważnienia Rektora.
1.5. Przyjęcie na studia następuje w drodze wpisu na listę studentów. Odmowa przyjęcia na studia następuje w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji administracyjnej wydawanej przez Rektora przysługuje wniosek ❑ ponowne rozpatrzenie sprawy.
1.6. Szczególne, dodatkowe warunki rekrutacji kandydatów:
i. cudzoziemców na studia II stopnia podlegających procedurze rekrutacyjnej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
- zostały określone w załączniku nr 1 do niniejszych Warunków rekrutacji.
1.7. Uprawnienia laureatów i finalistów olimpiad określa odrębny dokument.
1.8. Uprawnienia laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich określa odrębny dokument.
1.9. Kandydat na studia zobowiązany jest do rejestracji internetowej - zgodnie z terminarzem rekrutacji ogłoszonym na stronie internetowej Uczelni - w systemie rejestracji internetowej na studia na Politechnice Wrocławskiej
(zwanym dalej systemem rejestracji internetowej). Rejestrację internetową uznaje się za wiążącą po:
Kolejność podanych preferencji (w trybie opisanym w pkt 1.3) w systemie rejestracji internetowej kandydatów jest wiążąca zarówno dla kandydata jak i dla Uczelni. Kandydat może być przyjęty w ramach danej tury — tylko według jednej z podanych w niej preferencji. Osoby zamierzające studiować równocześnie na więcej niż jednym kierunku studiów mogą złożyć stosowne podanie do Rektora, w którym zwrócą się o wyrażenie zgody na zarejestrowanie dodatkowego zgłoszenia. Podanie należy dostarczyć do Działu Rekrutacji (bud. C-13, pok. 1.14) niezwłocznie, jednak nie później niż na 4 dni robocze przed datą wyznaczającą ostatni dzień rejestracji internetowej zgłoszeń.
1.10. Kandydat ponosi wszelkie konsekwencje, w tym ❑trzymania decyzji o odmowie przyjęcia na studia, błędnego dokonania rejestracji w systemie rejestracji internetowej, błędnego wypełnienia pól formularzy internet❑wych, ich nie wypełnienia lub podania informacji nieprawdziwych.
1.11. Kandydata na studia obowiązuje terminarz rekrutacji. Szczegółowy terminarz rekrutacji letniej (maj — październik 2023 r. - termin rozpoczęcia: 16 maja 2023 r., termin zakończenia tej rekrutacji: 31 października 2023 r.,) zostanie ogłoszony na stronie internetowej Uczelni do 30 kwietnia 2023 roku. Szczegółowy terminarz rekrutacji zimowej (grudzień 2023 r. - luty 2024 r. - termin rozpoczęcia: 15 grudnia 2023 r., termin zakończenia tej rekrutacji: 29 lutego 2024 r.) zostanie ogłoszony na stronie internetowej Uczelni do 30 listopada 2023 roku.
1.12. Niezłożenie przez kandydata dokumentów, zgodnie z terminarzem ogłoszonym na stronie internetowej Uczelni lub wycofanie przez kandydata dokumentów nie powoduje powstania roszczenia ❑ zwrot opłaty za przeprowadzenie rekrutacji, o której mowa w pkt 1.9 lit. b.
1.13. Niezłożenie przez kandydata dokumentów, których mowa w pkt 2.1 lit. a-e albo 3.1 lit. a-e odpowiednio dla pierwszego i drugiego stopnia studiów, jest podstawą wydania decyzji o odmowie przyjęcia na studia.
1.14. Kandydat, który nie uzyskał na egzaminie maturalnym z każdego z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z danego przedmiotu oraz kandydat, który nie dokonał wiążącej rejestracji internetowej, o której mowa w pkt 1.9 nie zostanie przyjęty na studia.
1.15. Do rejestracji zgłoszenia w systemie rejestracji internetowej wymagane jest wskazanie przez kandydata konta poczty elektronicznej do kontaktów z kandydatem do momentu założenia mu skrzynki e-mail przez Uczelnię.
1.16. Studia niestacjonarne są odpłatne. Szczegółowe zasady odpłatności zostaną określone w odrębnych
regulacjach Politechniki Wrocławskiej.
1.17. Uczelnia może podjąć decyzję o nieuruchomieniu studiów na określonym kierunku, poziomie, profilu i formie w przypadku mniejszej liczby kandydatów niż liczba określona w Zarządzeniu Wewnętrznym Rektora Politechniki Wrocławskiej dotyczącym planowanej liczby miejsc na dany rok akademicki dla tego kierunku, poziomu, profilu i formie studiów.
1.18. Osobę przyjętą na studia przez rekrutację, która złożyła rezygnację z podjęcia studiów lub nie złożyła ślubowania do dnia poprzedzającego rozpoczęcie semestru, w którym powinna rozpocząć studia i tym samym nie nabyła praw studenta, skreśla się z listy studentów
1.19. Uczelnia może prowadzić kształcenie częściowo z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Kandydat na studia powinien posiadać kompetencje cyfrowe pozwalające na odpowiednie dobieranie i posługiwanie się narzędziami cyfrowymi. Uczelnia bezpłatnie udostępnia studentom wybrane oprogramowanie na zasadach licencji akademickiej.
2. Rekrutacja na studia I stopnia
andydat na studia I stopnia składa, zgodnie z terminarzem rekrutacji, ogłoszonym na stronie internetowej Uczelni, następujące dokumenty:
ponadto:
zaświadczenie lekarskie ❑ braku przeciwwskazań do studiowania jako dokument warunkujący dopuszczenie do zajęć na: Wydziale Chemicznym oraz Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
Kandydat przedkłada do wglądu dokument potwierdzający jego tożsamość (dowód osobisty [ub paszport].
) Podstawą przyjęcia na studia I stopnia jest wskaźnik rekrutacyjny (W1). O wartości wskaźnika decydują wyniki egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów lub wyniki egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów i wyniki egzaminów zawodowych, a dla kandydata na kierunek Architektura (studia stacjonarne I stopnia) dodatkowo wynik obowiązkowego egzaminu wstępnego z dwóch zadań rysunkowych.
procent wyniku = liczba punktów.
= M + PD + 0,110 + 0,1JP + RA jeśli M = O i PD = 0, to JO i JP przyjmują wartość 0,
gdzie:
M — jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie P — liczba punktów odpowiadających wynikowi egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym, R — liczba punktów odpowiadających wynikowi egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
PD — jest równy większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R albo 0,5 WEZ, gdzie
(1)wynik egzaminu maturalnego z fizyki może zostać zastąpiony korzystniejszym wynikiem egzaminu maturalnego z innego przedmiotu (dla danego kandydata liczba P oraz R z tego samego przedmiotu) na następujących kierunkach:
PRZEDMIOT MATURALNY |
|
KIERUNKI |
BIOLOGIA |
- inżynieria biomedyczna - gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu |
|
CHEMIA |
- biotechnologia - chemia i analityka przemysłowa - chemia i inżynieria materiałów - górnictwo i geologia |
- inżynieria biomedyczna - inżynieria chemiczna i procesowa - inżynieria surowców mineralnych - technologia chemiczna - gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu |
GEOGRAFIA |
- geodezja i kartografia -geoenergetyka - geoinformatyka |
- górnictwo i geologia - inżynieria surowców mineralnych |
INFORMATYKA |
- cyberbezpieczeństwo - geodezja i kartografia - geoenergetyka - geoinformatyka - informatyczne systemy automatyki - informatyka algorytmiczna - informatyka stosowana - informatyka techniczna |
- inżynieria zarządzania - matematyka - matematyka stosowana - teleinformatyka - telekomunikacja - zarządzanie |
Tabela 1
NAZWA ZAWODU |
KIERUNKI |
Technik analityk |
chemia i analityka przemysłowa,-gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, |
Technik architektury krajobrazu |
górnictwo i geologia, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, |
Technik automatyk |
elektronika, informatyczne systemy automatyki, automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, inżynieria środowiska, biomechanika inżynierska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, elektronika i telekomunikacja, inżynieria elektroniczna i komputerowa, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, inteligentna elektronika, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym |
automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, biomechanika inżynierska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik automatyki i robotyki— eksperyment pedagogiczny |
elektronika; automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, biomechanika inżynierska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik awionik |
lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport, |
Technik budownictwa |
budownictwo, górnictwo i geologia, geodezja i kartografia, inżynieria środowiska, rgospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, |
Technik budownictwa kolejowego |
budownictwo, górnictwo i geologia, geodezja i kartografia, transport, |
Technik budownictwa wodnego |
budownictwo, górnictwo i geologia, geodezja i kartografia, |
Technik budowy dróg |
budownictwo, górnictwo i geologia, geodezja i kartografia, |
Technik budowy jednostek pływających |
mechanika i budowa maszyn, transport, |
Technik ceramik |
technologia chemiczna, chemia i inżynieria materiałów, |
Technik chłodnictwa i klimatyzacji |
górnictwo i geologia, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, energetyka, mechanika i budowa maszyn energetycznych, odnawialne źródła energii, mechanika i budowa maszyn, |
Technik ekonomista |
zarządzanie, inżynieria zarządzania, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik eksploatacji portów i terminali |
transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik elektroenergetyk transportu szynowego |
automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, transport, |
Technik elektromobliności — eksperyment pedagogiczny |
automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, |
Technik elektronik |
cyberbezpieczeńsłwo, teleinformatyka, telekomunikacja, elektronika, automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria elektroniczna i komputerowa, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik elektryk |
automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, energetyka, mechanika i budowa maszyn energetycznych, lotnictwo i kosmonautyka, odnawialne źródła energii, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik energetyk |
automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, energetyka, mechanika i |
Technik gazownictwa |
inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, energetyka, mechanika i budowa maszyn energetycznych, odnawialne źródła energii, |
Technik geodeta |
geodezja i kartografia, inżynieria środowiska„ gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, |
Technik geolog |
górnictwa i geologia, inżynieria środowiska, , gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, |
Technik górnictwa odkrywkowego |
górnictwa i geologia, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, mechanika i budowa maszyn, |
Technik górnictwa otworowego |
górnictwo i geologia, mechanika i budowa maszyn, |
Technik górnictwa podziemnego |
górnictwo i geologia, mechanika i budowa maszyn, |
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej |
informatyczne systemy automatyki, |
Technik handlowiec |
zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik informatyk |
cyberbezpieczeństwo, informałyka techniczna, inżynieria elektroniczna i komputerowa w j. angielskim, elektronika, informatyczne systemy automatyki, teleinformatyka, telekomunikacja, inżynieria zarządzania, geoinformatyka, górnictwo i geologia, geodezja i kartografia, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, biomechanika inżynierska, |
Technik inżynierii sanitarnej |
inżynieria środowiska„ gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, energetyka, mechanika i budowa maszyn energetycznych, odnawialne żródła energii, mechanika i budowa maszyn, |
Technik inżynierii środowiska i melioracji |
geodezja i kartografia, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, mechanika i budowa maszyn, |
Technik leśnik |
geodezja i kartografia„ gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, |
Technik logistyk |
transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik lotniskowych służb operacyjnych |
lotnictwo i kosmonautyka, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik masażysta |
biomechanika inżynierska, |
Technik mechanik |
górnictwo i geologia, mechanika i budowa maszyn energetycznych, lotnictwo i kosmonautyka, biomechanika inżynierska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik mechanik lotniczy |
lotnictwo i kosmonautyka, biomechanika inżynierska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik mechanik okrętowy |
biomechanika inżynierska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki |
mechanika i budowa maszyn, |
Technik mechatronik |
elektronika, automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn energetycznych, lotnictwo i kosmonautyka, biomechanika inżynierka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria elektroniczna i komputerowa, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik ochrony środowiska |
górnictwo i geologia, inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, energetyka, mechanika i budowa maszyn energetycznych, odnawialne źródła energii, |
Technik odlewnik |
mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik optyk |
biomechanika inżynierska, |
Technik ortopeda |
biomechanika inżynierska, |
Technik papiernictwa |
mechanika i budowa maszyn, |
Technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny |
górnictwo i geologia, mechanika i budowa maszyn, transport, |
Technik pojazdów kolejowych |
mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji |
Technik pojazdów samochodowych |
automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik procesów drukowania |
mechanika i budowa maszyn, |
Technik programista |
cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka, telekomunikacja, geoinformatyka, geodezja i kartografia, elektronika, informatyczne systemy automatyki, inżynieria zarządzania, inżynieria środowiska, o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, biomechanika inżynierka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria elektroniczna i komputerowa, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik przemysłu metalurgicznego |
technologia chemiczna, mechanika i budowa maszyn, |
Technik przeróbki kopalin stałych |
technologia chemiczna, górnictwo i geologia, mechanika i budowa maszyn, |
Technik przetwórstwa mleczarskiego |
biotechnologia, mechanika i budowa maszyn, |
Technik rachunkowości |
zarządzanie, |
Technik realizacji nagłośnień |
elektronika, |
Technik robotyk |
elektronika, automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, geoinformatyka, górnictwo i geologia, geodezja i kartografia, inżynieria środowiska, gospodarka o |
Technik robót wykończeniowych w budownictwie |
budownictwo, |
Technik spawalnictwa |
mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik spawalnictwa — eksperyment pedagogiczny |
mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik spedytor |
transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej |
Cyberbezpieczeństwo„ teleinformatyka, telekomunikacja, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik technologii chemicznej |
technologia chemiczna, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, |
Technik technologii drewna |
technologia chemiczna, chemia i inżynieria materiałów, |
Technik technologii szkła |
technologia chemiczna, chemia i inżynieria materiałów, |
Technik technologii żywności 01,02,03,04,05 |
biotechnologia, |
Technik teleinformatyk |
cyberbezpieczeństwo, informatyka techniczna, elektronika, inżynieria elektroniczna i komputerowa w j. angielskim, elektronika, teleinformatyka, telekomunikacja, mechatronika, robotyka i automatyzacja procesów, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria elektroniczna i komputerowa, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik telekomunikacji |
cyberbezpieczeństwo, inżynieria elektroniczna i komputerowa w j. angielskim, teleinformatyka, telekomunikacja, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik transportu drogowego |
budownictwo, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik transportu kolejowego |
budownictwo, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, |
Technik tyfloinformatyk |
informatyczne systemy automatyki, |
Technik urządzeń dźwigowych |
mechanika i budowa maszyn, |
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej |
automatyka przemysłowa, elektromechatronika, elektromobilność, elektrotechnika, inżynieria środowiskar, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, energetyka, mechanika i budowa maszyn energetycznych, odnawialne źródła energii, mechanika i budowa maszyn, elektronika i telekomunikacja, inteligentna elektronika, inżynieria mikrosystemów mechatronicznych, |
Technik wiertnik |
mechanika i budowa maszyn, |
Technik żeglugi śródlądowej |
budownictwo, transport, mechanika i budowa maszyn, |
JD — jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie P — liczba punktów odpowiadających wynikowi pisemnego egzaminu maturalnego z języka obcego na poziomie podstawowym, R — liczba punktów odpowiadających wynikowi pisemnego egzaminu maturalnego z języka obcego na poziomie rozszerzonym lub na poziomie dwujęzycznym,
JP — jest równa większej z liczb: P albo R, gdzie P — liczba punktów odpowiadających wynikowi pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym, R liczba punktów odpowiadających wynikowi pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
RA — wynik zdanego obowiązkowego egzaminu wstępnego z dwóch zadań rysunkowych — dotyczy tylko kandydatów na kierunek Architektura (studia stacjonarne I stopnia).
2.3. Egzaminy dobrowolne na studia I stopnia.
2.4. Egzamin obowiązkowy z rysunku na studia I stopnia
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Politechnika Wrocławska
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych
informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Politechnika Wrocławska