umk w Toruniu

Aktywność studencka w UMK

Dobre studia to nie tylko możliwość uczestnictwa w ciekawych wykładach, pozwalających poznać najnowsze osiągnięcia nauki oraz udział w innych zajęciach dydaktycznych, stojących na wysokim poziomie. Dobry uniwersytet musi w równej mierze dbać o stworzenie swoim studentom warunków dla rozwijania ich indywidualnych, zróżnicowanych zainteresowań i realizacji twórczych pasji.
UMK zdecydowanie sprzyja aktywnym postawom swoich studentów. Na szeroką skalę wykorzystywana jest możliwość indywidualizacji programu nauki. Na wydziałach funkcjonuje ok. 220 kół naukowych, z tego 70 w Collegium Medicum. Praca w kołach naukowych to m.in. organizacja obozów i konferencji naukowych czy uczestnictwo w studenckich konkursach. Uczelnia zachęca swoich studentów do wolontariatu i uczestnictwa w organizacji różnego rodzaju imprez charytatywnych. 
Z każdym rokiem przybywa też sekcji sportowych. Studenci mają możliwość wyboru spośród kilkunastu dyscyplin: od aikido judo i pływania, przez futsal, koszykówkę, piłkę ręczną i siatkówkę, po badminton, wspinaczkę sportową i lekkoatletykę. 
Inny rodzaj doświadczeń można zebrać, włączając się w działalność Samorządu Studenckiego lub organizacji studenckich, takich jak: AIESEC (studenci kierunków ekonomicznych), ELSA (studenci prawa), AEGEE (stowarzyszenie interdyscyplinarne) czy IFMSA (studenci medycyny).
Na UMK istnieje jeden z najstarszych i najlepszych klubów studenckich w Polsce – założony w 1958 r. klub Od Nowa. W Od Nowie – rozbudowanej w 2012 r. – działa kino studenckie „Niebieski Kocyk” i Galerie „011” oraz „Dworzec Zachodni”, organizowane są tu znane w kraju festiwale: Toruń Blues Meeting, Afryka Reggae Festival, Jazz Od Nowa Festival, ale także Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra” i Majowy Buum Poetycki. Warto wspomnieć, że w Od Nowie rozpoczynał karierę znany polski zespół rockowy Republika.
Inne pasje studenci realizują m.in. w działających na UMK teatrach studenckich i chórach. Szlify dziennikarskie można zdobywać nie tylko na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ale także w Radiu „Sfera” i uniwersyteckiej telewizji UMK TV, których programy (serwisy informacyjne, dokumenty, relacje i transmisje) współtworzone są przez studentów.  
Ochroną praw i interesów studentów zajmuje się Samorząd Studencki, którego działalność obejmuje także sprawy pomocy materialnej oraz inicjowanie życia kulturalno-rozrywkowego. Sztandarową imprezą przygotowywaną przez Samorząd są Juwenalia – coroczne święto żaków. Do wydarzeń cyklicznie organizowanych przez studentów-samorządowców należą również Toruńskie Spotkania Kultury Studenckiej oraz akcje honorowego krwiodawstwa.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Komentarze (0)