Studia na kierunku lekarskim w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku lekarskim w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku lekarskim w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku lekarskim w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku lekarskim w Warszawie można rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Co charakteryzuje każdy z tych trybów? Warto przyjrzeć się im bliżej, by wybrać opcję dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Uczelnie w Warszawie coraz częściej przygotowują dla studentów takie propozycje kształcenia, które będą atrakcyjne zarówno pod kątem formalnym, jak i organizacyjnym. Przedstawiamy najważniejsze informacje ułatwiające podjęcie tej ważnej decyzji.

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne cieszą się wciąż największą popularnością. Dlaczego? Kształcenie dzienne na publicznej uczelni jest bowiem bezpłatne – studenci nie muszą uiszczać opłat za czesne. To szczególnie ważna rzecz u progu dorosłości. Na studia w Warszawie na kierunku lekarskim aplikują maturzyści z całej Polski. Najlepsi kandydaci, którzy znaleźli się na listach osób przyjętych muszą więc często liczyć się z wyprowadzką z rodzinnego miasta i domu. A to generuje z kolei nowe koszty – samodzielne utrzymanie czy uiszczanie opłat za wynajmowane mieszkanie lub pokój w akademiku. Bezpłatne studia medyczne nie będą więc dodatkowym obciążeniem finansowym. Należy pamiętać jednak, że niepubliczne szkoły wyższe nie oferują już bezpłatnej nauki w trybie niestacjonarnym – ich studenci muszą liczyć się z uiszczaniem opłat za czesne.

Co więcej, studia stacjonarne pozwalają na regularne zdobywanie kwalifikacji, zajęcia odbywają się bowiem od poniedziałku do piątku. Studenci kształcą się w siedzibie uczelni i dzięki takiej formie organizacyjnej mogą nauczyć się również systematycznej zaplanowanej nauki. Wolne weekendy dają z kolei szasnę na opanowanie poznanego materiału oraz po prostu na relaks, którego potrzebuje każdy student.

 

Studia niestacjonarne

Uczelnie w Warszawie pozwalają również kształcić się studentom kierunku lekarskiego w trybie niestacjonarnym. Zajęcia odbywają się wtedy zazwyczaj w tzw. formie wieczorowej, czyli program kształcenia realizowany jest podobnie do studiów stacjonarnych czyli od poniedziałku do piątku.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że sama nazwa trybu może być nieco myląca! Wykłady i ćwiczenia praktyczne są w nim bowiem organizowane często już w godzinach przedpołudniowych. Trzeba to więc uwzględnić podczas planowania swoich codziennych aktywności.

Popularną formą kształcenia są także studia niestacjonarne organizowane podczas weekendowych zjazdów. Studenci kształcą się wtedy w siedzibie uczelni od piątku/soboty do niedzieli. Zajęcia odbywają się wtedy niejednokrotnie przez całe dnie. Taka organizacja pozwala jednak na znacznie większą elastyczność i pogodzenie ze sobą różnorodnych aktywności.

Najważniejsze informacje na temat dostępnych form studiowania znajdują się na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich.

Przy wyborze studiów niestacjonarnych nie można zapominać również o jednej, najistotniejszej rzeczy – są one odpłatne. Warto pamiętać o tym podczas planowania swojego akademickiego budżetu!

Jak podjąć decyzję?

Studia stacjonarne czy niestacjonarne – które z nich wybrać? Jak podjąć decyzję? Na początku warto zacząć od analizy swojej sytuacji finansowej. Studia niestacjonarne są bowiem odpłatne i dotyczy to uczelni zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Świadomość własnego budżetu pomoże określić więc, która forma kształcenia będzie dogodniejsza i bardziej dostosowana do indywidualnych potrzeb.  Studia stacjonarne będą również najlepszym wyborem dla tych osób, które chciałyby w pełni poświęcić się nauce.

Sprawdź

Kierunki studiów w Warszawie

Studia medyczne w Warszawie

 

WSZYSTKO O KIERUNKU KIERUNEK LEKARSKI - WARSZAWA

Komentarze (0)