Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie, większość polskich uczelni oferuje możliwość wyboru trybu kształcenia, dzięki czemu każdy ma szansę podjąć decyzję zgodną ze swoimi oczekiwaniami i codziennym trybem życia. Jednak, aby decyzja była w pełni przemyślana, należy wcześniej zapoznać się ze szczegółowym opisem wszystkich dostępnych form nauczania.
Studia stacjonarne będą idealnym wyborem dla osób, którym zależy na pełnym poświęceniu się nauce i zdobywaniu wykształcenia. W tym przypadku zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Codzienny tryb kształcenia umożliwia zachowanie regularności, co przekłada się także na efektywniejsze przyswajanie nauczanych treści. Jednak to często uniemożliwia podjęcie pracy zawodowej na pełen etat. Studenci jednak nadal mogą znaleźć pracę dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin, której grafik dopasują do zajęć uczelnianych.
Zaletą studiów dziennych jest możliwość pobierania darmowej nauki na uczelniach publicznych. W przypadku uczelni niepublicznych trzeba być przygotowanym na poniesienie dodatkowych kosztów. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy ma dostęp do nauki bez względu na swój status materialny.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych, które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy, są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Na uwagę zasługują także studia online, odbywające się za pomocą specjalnej platformy e-learningowej. Jednak niektóre zajęcia wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek informatyka w Szczecinie należy zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Zaletą studiów zaocznych jest możliwość pogodzenia nauki z rozwojem zawodowym w pełnym wymiarze godzin, dzięki czemu studenci mają szansę szybciej uzyskać pełną niezależność finansową i samodzielność. Ponadto możliwa jest realizacje dwóch kierunków studiów jednocześnie, co przekłada się także na szansę uzyskanie wszechstronnego wykształcenia z zakresu różnorodnych dyscyplin. Co więcej weekendowy tryb nauczania zazwyczaj nie wymaga przeprowadzki do innego miasta, co pozwala studentom zachować większą mobilność. Warto zaznaczyć, że zarówno studia zaoczne, jak i online wymagają poświęcenia większej ilości czasu na samodzielną naukę i powtarzanie materiału.
Jednak studia niestacjonarne mają także wady. Główną z nich jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni. Warto mieć na uwadze, że uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw studentom wprowadzając szereg atrakcyjnych promocji oraz możliwość płatności ratalnej.
Decyzja dotycząca wyboru formy nauczania wymaga dogłębnej analizy i rozważenia wszystkich za i przeciw. Przyszli studenci powinni wziąć pod uwagę swój codzienny tryb życia oraz oczekiwania wobec studiów. Nie bez znaczenia jest także chęć podjęcia pracy zawodowej na pełen etat oraz realizacji drugiego kierunku kształcenia. Warto, aby maturzyści rozważyli także swoją sytuację finansową, która wpłynie na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru trybu kształcenia. Tylko dokładna analiza dostępnych opcji da nam pewność, że podejmiemy przemyślaną decyzję, tym samym zyskując satysfakcję ze studiowania.
Sprawdź