Jak odpowiedzieć na pytania

Jak odpowiedzieć na pytania

18.06.2021

Na większości rozmów kwalifikacyjnych usłyszysz standardowe pytania: o poprzednie miejsce pracy, wizję swojej kariery za 5 lat, mocne i słabe strony. Co jednak w sytuacji, gdy usłyszysz pytanie, którego całkowicie się nie spodziewałeś? Tak naprawdę nie ma się czego bać. To Twoja szansa na praktyczne zaprezentowanie umiejętności radzenia sobie w trudnej sytuacji.

 

Aby jednak zminimalizować ryzyko niespodziewanego pytania upewnij się, że Twoje CV i list motywacyjny nie zawierają żadnych nieścisłości. Przeczytaj je ponownie. Jeżeli są tam informacje, które uznasz za niepotrzebne i mogą być nieatrakcyjne dla rekrutera, usuń je. Wszystkie nieścisłości zostaną na pewno poruszone podczas spotkania. Dlatego zawczasu przygotuj sobie na nie odpowiedź.

 

Upewnij się, że wiesz dlaczego chciałbyś pracować dla tej konkretnie firmy. A także dlaczego nie pracujesz już w  poprzedniej. Czy naprawdę chcesz przyspieszyć tempo swojej kariery, czy może tak naprawdę chodzi o pieniądze? Jeżeli nie będziesz pewien, nawet proste pytanie na ten temat sprawi Ci kłopot.

 

Im bardziej jesteś szczery sam ze sobą w temacie stanowiska, na które aplikujesz, tym mniej prawdopodobne, że trafisz na pytanie, które sprawi Ci kłopot.

 

Jeżeli nie masz doświadczenia w rozmowach rekrutacyjnych, poproś o pomoc przyjaciela i odegrajcie razem kilka scenek. Tak jak wszystko inne, także i proces rekrutacyjny, wymaga praktyki. Kiedy nabierzesz wprawy w odpowiadaniu na prostsze pytania, będzie Ci łatwiej poradzić sobie także z tymi trudniejszymi.

 

Spokój to podstawa

 

Kluczem do poradzenia sobie z trudnymi pytaniami jest opanowanie. Nie ma nic gorszego niż niespójne i niejasne odpowiedzi.

 

Jak zachować spokój:

  • Przede wszystkim nie spóźnij się  – będziesz zestresowany i już na starcie znajdziesz się na gorszej pozycji.
  • Daj sobie chwilę – usiądź na moment i postaraj zebrać myśli.
  • Weź głęboki oddech – wdech przez nos, wydech ustami. Głębokie wdechy przed odpowiedzią na trudne  pytanie, nie tylko Cię uspokoją, ale także dadzą Ci chwilę na zebranie myśli.

 

Nawet jeżeli wszystko idzie świetnie i wzorowo odpowiadasz na pytania, bądź czujny. Rekruterzy lubią zaskakiwać i pytać o rzeczy wręcz dziwne. Co robić w takiej sytuacji? Pamiętaj, żeby nie śpieszyć się z odpowiedzią. Nie powinieneś też czuć się zagrożony. Pytanie ma na celu sprawdzenie jak radzisz sobie w trudnej sytuacji, nie jest to żaden osobisty atak. Dobrym sposobem jest rozłożenie pytania na czynniki pierwsze. Zastanów się nad wszystkimi jego elementami. Nie bój się także poprosić o powtórzenie pytania. Masz okazję pokazać swój charakter i osobowość. W każdym przypadku szczerość jest najlepszym wyjściem.

 

Jeżeli naprawdę nie wiesz jak odpowiedzieć na pytanie albo go nie rozumiesz, nie bój się poprosić o wyjaśnienie. To zawsze lepsze niż udzielenie błędnej odpowiedzi.

 

Nigdy nie będziesz w stanie odpowiedzieć na każde pytanie, ważne jest to jak się zaprezentujesz w trudnej sytuacji. Dlatego więc przygotuj się jak najlepiej, bądź szczery i przede wszystkim pozostań sobą.

Komentarze (1)

Sgje ejjej odpowiedz

Słabe nie polecam