Prawo to niezwykle prestiżowy kierunek, którym interesuje się wielu studentów. Wybierają go osoby, które marzą o zawodzie sędziego, adwokata, prokuratora, notariusza czy radcy prawnego. W trakcie zdobywanej edukacji zgłębiają nauki prawne, teorii i filozofii prawa, mają podstawową wiedzę z zakresu nauk społecznych.
Będziesz miał/a szansę zgłębiać zagadnienia metodologiczne i historyczno-prawne, a także poznasz prawo karne, cywilne, administracyjne, pracy, handlowe, podatkowe i finansów publicznych; zrozumiesz i będziesz stosować akty prawne. Studenci mogą poszczycić się znajomością regulacji, które określają status prawny jednostki w prawie państwowym, unijnym i międzynarodowym. Absolwenci zdobywają umiejętności istotne w przypadku podejmowania decyzji prawnych oraz podczas wykonywania zawodu negocjatora lub mediatora.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Prawo możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Prawo możesz studiować przede wszystkim w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów.
Kierunek realizowany jest w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Zajęcia na studiach dziennych prowadzone są od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie wieczorowej, co oznacza, że zajęcia prowadzone są przede wszystkim od poniedziałku do piątku, ale cały proces edukacji podlega opłacie. Tryb niestacjonarny może mieć także formę zaoczną, która realizowana jest w weekendy od piątku/soboty do niedzieli. Sprawdź, w jaki sposób możesz studiować prawo niestacjonarnie.
Studia stacjonarne i niestacjonarne na uczelniach niepublicznych zazwyczaj podlegają opłacie.
3. Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studenci kierunku prawo w Bydgoszczy zgłębiają nauki prawne, poznają ich miejsce w systemie nauk oraz uczą się o ich relacjach w stosunku do innych nauk społecznych i politycznych. Poznają istotę prawa, opisują funkcje prawa i jego relacje z innymi systemami normatywnymi, poznają pojęcie, budowę i rodzaje norm i przepisów prawnych oraz metody i zasady ich wykładni.
W trakcie zdobywanego kształcenia poznasz terminologię, której używa się w naukach prawnych. Zyskasz uporządkowaną wiedzę o systemie źródeł prawa polskiego i Unii Europejskiej i o procesie tworzenia prawa. Nabędziesz wiedzę o funkcjach państwa, strukturze i zadaniach organów państwa, również pod względem samorządu terytorialnego, struktury i zadań organów ochrony prawnej w państwie polskim oraz organów Unii Europejskiej. Studenci są w stanie rozróżniać i charakteryzować rodzaje podmiotów prawa i rodzaje stosunków prawnych. Opisują prawidłowości, które rządzą poszczególnymi rodzajami stosunków prawnych.
Umiejętności
Studia prawnicze w Bydgoszczy umożliwią Ci zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności, które będą niezbędne w pracy w zawodzie. Studenci prawa uczą się przeprowadzać wykładnię tekstu prawnego w odniesieniu do typowych sytuacji, w zakresie wybranych dziedzin prawa. Interpretują relacje między treścią norm prawnych a sytuacją społeczną i ekonomiczną, a także zjawiskami kulturowymi w odniesieniu do typowych stanów faktycznych.
Nauczysz się sporządzać umowy i pisma obowiązujące w postępowaniach sądowych i administracyjnych, a także podejmować podstawowe czynności w tych postępowaniach. Znajdziesz i przeanalizujesz orzecznictwo i piśmiennictwo prawnicze, które odnosi się do określonych stanów faktycznych i prawnych. Na podstawie analizy przepisów prawnych i orzecznictwa będziesz w stanie określić skutki prawne określonych działań, które są podejmowane przez podmioty prawa.
Kompetencje społeczne
Absolwenci prawa mogą poszczycić się kompetencjami społecznymi istotnymi w pracy zawodowej. Mają świadomość swojej wiedzy i czują potrzebę rozwoju osobistego i zawodowego. Potrafią pracować w grupie, ale również jako jednostki. Są gotowi działać w sposób użyteczny dla społeczeństwa.
Studia prawnicze uczą brania odpowiedzialności za przygotowanie do pracy, podejmowane decyzje i działania, a także skutki tych działań. Absolwenci wiedzą, czym są normy prawne i system organów ochrony prawnej dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Są wrażliwi na potrzebę ochrony praw człowieka i wolności obywatelskich. Rozumieją, że w pracy ważne jest postępowanie etyczne. Rozwiązują dylematy moralne, które odnoszą się do prawa i wykonywanego zawodu prawniczego.
4. Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć i program kształcenia ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie w Bydgoszczy. Studenci nabywają wiedzę w zakresie nauk prawa, teorii i filozofii prawa, a także nauk społecznych. Zapoznają się z regulacjami, które określają status prawny jednostki w prawie państwowym, unijnym i międzynarodowym. Poznają zasady i regulacje, które określają funkcjonowanie organów państwa i instytucji międzynarodowych.
Studenci nabywają potrzebne umiejętności, które sprawdzą się w zawodzie negocjatora lub mediatora. Mają okazję obserwować przeobrażenia systemów prawnych państw europejskich i pozaeuropejskich. Obserwują przyczyny i konsekwencje, które zachodzą w procesach społecznych, politycznych, ekonomicznych.
W programie studiów na kierunku Prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
prawo konstytucyjne
-
prawo administracyjne
-
postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne
-
teoria i filozofia prawa
-
doktryny polityczno-prawne
-
prawo finansów publicznych
-
prawo rzymskie
-
prawo karne gospodarcze
-
prawo międzynarodowe prywatne
-
prawo ochrony środowiska
5. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studia w Bydgoszczy na kierunku prawo są przeznaczone dla osób, które w przyszłości chcą wykonywać zawód sędziego, adwokata, prokuratora, notariusza, radcy prawnego i tym podobne. Kandydaci powinni wykazywać się zorganizowaniem, odpornością na stres, powinni czuć powołanie do zaprowadzania porządku i dbania o bezpieczeństwo państwa i społeczeństwa.
Osoby wybierające się na prawo powinny być komunikatywne i otwarte, gotowe do pracy w zespole. Studia tego typu są dla osób, które dążą do harmonii i pragną bronić tych, którzy nie mogą bronić się sami.