Bezpieczeństwo wewnętrzne
Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
Pokaż
Studia prawnicze w Bydgoszczy możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy, Akademii Kujawsko-Pomorskiej, Bydgoskiej Szkole Wyższej. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: funkcjonowania systemu prawnego, a także ustroju, strukturach i funkcjonowaniu państwa. Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy w kancelariach adwokackich i notarialnych, administracji państwowej, sądach, działach prawnych przedsiębiorstw, urzędach skarbowych.
Studia prawnicze Bydgoszcz | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia prawnicze w Bydgoszczy w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, historia, wiedza o społeczeństwie, chemia, informatyka, geografia, fizyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Administracja | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne | stacjonarne, niestacjonarne | II stopnia |
Kryminologia | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Prawo | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite |
Prawo międzynarodowe i unii europejskiej w biznesie | stacjonarne, niestacjonarne | II stopnia |
Prawo w biznesie | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Prawo w zarządzaniu | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Kierunki prawnicze i administracja:
ADMINISTRACJA
KRYMINOLOGIA
PRAWO
Pokaż więcej
Kierunki prawnicze i administracja:
ADMINISTRACJA
ADMINISTRACJA I BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE
PRAWO W BIZNESIE
Aby z sukcesem dostać indeks na wymarzone studia prawnicze w Bydgoszczy przede wszystkim należy pozytywnie przejść przez proces rekrutacji. Sama rekrutacja nie wyróżnia się specjalnie od rekrutacji na inne kierunki studiów. Natomiast o czym warto pamiętać, to o corocznym obłożeniu list rekrutacyjnych przez dziesiątki tysięcy osób, czyli średnio przez kilkanaście osób na jedno miejsce.
To sprawia, że na prawo wcale nie jest tak łatwo się dostać i należy się pochwalić bardzo dobrymi wynikami z matury. Uczelnie różnią się od siebie, jeśli chodzi o ustalanie progów i przeliczników na studia prawnicze, natomiast przedmioty maturalne, które są uwzględniane przy rekrutacji, w większości przypadków są ujednolicone.
Dlatego każdy, kto chce dostać się na prawo, na maturze powinien szczególną uwagę przykładać do nauki i zdobycia jak najlepszych wyników z matury pisemnej z języka polskiego i języka obcego, oraz jednego z dodatkowych przedmiotów do wyboru. Przedmiotami opcjonalnymi na są: historia, WOS, matematyka, geografia, chemia, biologia albo fizyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 30 punktów na administrację, 55,2 punktu na prawo oraz 57,7 punktu na kryminologię.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Studia prawnicze w Bydgoszczy należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunek prawo ubiegało się ponad 3 kandydatów na jedno miejsce, a na kryminalogię ponad 4 kandydatów.
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów prawniczych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach prawniczych w Bydgoszczy:
Administracja:
Prawo:
Prawo w biznesie:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Studia prawnicze można podjąć w uczelniach publicznych oraz niepublicznych szkołach wyższych. Oznacza to, że w zależności od miejsca kształcenia, jak również jego trybu nauka może być bezpłatna albo płatna. Bezpłatnym trybem są wyłącznie studia stacjonarne, prowadzone przez uczelnie publiczne. Za niestacjonarną formę już należy zapłacić. A jak to wygląda w uczelniach niepublicznych? W uczelniach niepublicznych każda forma kształcenia jest płatna.
Administracja:
Prawo w biznesie:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Każda uczelnia ustala indywidualnie termin publikowania wyników naboru na studia, jednak wszystkie robią to w lipcu. Dzięki rekrutacjom przeprowadzanym przez Internet nie trzeba zjawiać się w uczelni, aby poznać wyniki. Wystarczy zajrzeć do internetowego systemu rejestracji kandydata.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Każda uczelnia indywidualnie ustala zarówno zestaw dokumentów, jak i formę ich dostarczenia. Niektóre preferują, aby złożyć je osobiście, w siedzibie uczelni, natomiast inne dopuszczają wysyłanie dokumentów pocztą tradycyjną, bądź pocztą elektroniczną. Niezależnie od tego, w jakiej formie będziemy składali dokumenty, musimy dopilnować, aby były kompletne. Braki mogą skutkować nawet wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Dokładny termin składania dokumentów rekrutacyjnych poznamy zaglądając do naszego indywidualnego profilu kandydata. Co ważne, tak jak każdy etap rekrutacji składanie dokumentów również przewidziane jest w określonym czasie. Spóźnienia mogą mieć dla nas przykre konsekwencje.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kandydaci planujący podjąć niestacjonarne studia prawnicze w Bydgoszczy bez kłopotów odnajdą satysfakcjonującą ofertę dydaktyczną. Nie dość, że w mieście funkcjonuje wiele szkół wyższych, to jeszcze proponują szeroki wachlarz kierunków kształcenia. Zagłębiając się w temat łatwo dojść do wniosków, że kierunki prawnicze bez problemów można studiować w formie niestacjonarnej i nie jest niewykonalne, czy karkołomne zadanie.
Należy tylko wiedzieć w jaki sposób podejść do nauki. Dobrze wiemy, że studia stacjonarne polegają na uczęszczaniu na zajęcia w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, od godzin porannych. Studia niestacjonarne zaś dzielą się na wieczorowe i zaoczne. Tryb wieczorowy, jak sama nazwa wskazuje, polega na realizowaniu zajęć od poniedziałku do piątku, od godzin popołudniowych, a studia zaoczne można określić mianem studiów weekendowych, gdyż zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, w ramach tzw. zjazdów.
Przeglądając oferty bydgoskich uczelni warto przyjrzeć się wszelakim opisom, dlatego że w większości przypadków studia niestacjonarne rozumiane są wyłącznie jako studia zaoczne. Pomimo tego, iż są to studia płatne, to cieszą się one niesłabnącą popularnością.
Studenci uczą się w weekendy, a w tygodniu, czyli wtedy kiedy nie muszą stawiać się na uczelni, pracują, zarabiając na swoje utrzymanie, bądź po prostu uzupełniając studencki budżet. Nieprawdą jest, że tak wymagające kierunki jak Prawo są niemożliwe do studiowania w formie innej niż dzienna. Wymagają tylko samodzielności i lepszej organizacji własnej nauki.
czytaj dalej studia prawnicze niestacjonarne (zaoczne) w Bydgoszczy
Studia prawnicze w Bydgoszczy to kierunki studiów, które wprowadzają w przestrzeń klasycznych i nowo wyodrębniających się dyscyplin prawa. Oznacza to, że studenci studiów prawniczych zaznajamiają się między innymi z prawem cywilnym, prawem finansowym, czy prawem karnym, a oprócz tego nabywają umiejętności sporządzania procesowych oraz rozwiazywania konkretnych problemów prawnych.
Najpopularniejsze kierunki prawnicze w Bydgoszczy: Prawo, Prawo w biznesie.
Współczesne studia prawnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach prawniczych
Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy między innymi w instytucjach ochrony prawa i wymiaru sprawiedliwości, urzędach administracji państwowej i samorządowej, różnego typu przedsiębiorstwach.
Zarobki
Średnie zarobki w Bydgoszczy na popularnych stanowiskach wymagających wiedzy z zakresu prawa wahają się od 4400 zł do 11000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stażu pracy, konkretnego stanowiska, miejsca pracy, miejscowości).
Jeśli chcecie znaleźć się na liście przyjętych na studia prawnicze w Bydgoszczy możecie zdecydować się na uczelnie państwowe lub prywatne, stacjonarne lub niestacjonarne, jednak warto zdawać sobie sprawę, że nie da się studiować prawa krótko. To jeden z tych kierunków, który nie został rozbity w systemie bolońskim na studia trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie.
Natomiast w przypadku składania dokumentów na studia prawnicze, należy pamiętać, że zawsze są pięcioletnie. Inaczej wygląda sprawa z administracją, która może być trzyletnia. Wszystkie inne kierunki prawnicze (np. prawo pracy, czy prawo w działalności gospodarczej) są tylko obocznymi głównego nurtu, jakim jest czyste prawo.
I o ile podczas studiowania administracji można już w trakcie nauki wybrać specjalności, o tyle dopiero po skończeniu studiów prawniczych istnieje możliwość podjęcia decyzji, co do dalszej nauki na konkretnej aplikacji. Studia prawnicze w Polsce mogą być zakończone: aplikacją adwokacką, aplikacją komorniczą, aplikacją notarialną, aplikacją prokuratorską, aplikacją radcowską, aplikacją referendarską albo aplikacją sądową.
O studiach prawniczych powiedziano już bardzo wiele. Na pewno każdy z nas słyszał różnorodne opinie o tym obszarze kształcenia, pośród których najczęstszymi były takie słowa jak: „wymagające”, „długie”, „skomplikowane”, „prestiżowe”. Czy to prawda? Tak. Studia prawnicze w Bydgoszczy są trudne, w szczególności gdy mówimy o najważniejszym reprezentancie, czyli kierunku Prawo, którego program kształcenia zakłada pięć lat intensywnej nauki i zagłębiania się w przepisy, ustawy i normy. Oczywiście, na przestrzeń studiów prawniczych w Bydgoszczy składają się także inne kierunki, których programy rozbite są najczęściej na studia licencjackie i magisterskie, co naturalnie nie oznacza, że są znacznie łatwiejsze, a kolejne semestry można pokonywać bez wysiłku i zaangażowania. Nic z tych rzeczy. Studia prawnicze przygotowują do wykonywania zbyt odpowiedzialnych profesji, aby nie wymagały faktycznej, długiej i skrupulatnej nauki.
Na postawione pytanie można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Tak, studia prawnicze w Bydgoszczy to studia z przyszłością. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwalają pozyskać wysokiej jakości wykształcenie, które zawsze będzie potrzebne, a na dodatek – w przypadku kierunku Prawo – prowadzą do podjęcia aplikacji, bez których nie można wykonywać szeregu zawodów, takich jak: adwokat, prokurator czy notariusz. A jak może wyglądać przyszłość po innych kierunkach z tego obszaru? Również może wyglądać interesująco. Absolwenci pozostałych propozycji kształcenia odnajdą swoje miejsce w organach administracji rządowej szczebla centralnego i lokalnego, jednostkach samorządu terytorialnego, czyli gmin oraz powiatów i województw, instytucjach bezpieczeństwa publicznego i wymiaru sprawiedliwości, w tym na stanowiskach urzędniczych w sądach i w prokuraturze.
Gdy ukończy się studia prawnicze w Bydgoszczy można szukać pracy nie tylko w zawodzie prawnika. Absolwenci Prawa i Administracji mogą pracować jako urzędnicy sądowi, sędziowie, prokuratorzy, notariusze, adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi rachunkowi, sprawozdawcy finansowi, urzędnicy skarbowi, doradcy prawni, urzędnicy więzienni, pracownicy kancelarii, urzędnicy służby cywilnej, doradcy inwestycyjni, konsultanci w działach prawnych, referenci ds. windykacji, specjaliści ds. roszczeń, negocjatorzy, agenci celni, specjaliści ds. egzekucji komorniczych lub specjaliści ds. umów.
W Bydgoszczy znajduje się kilka uczelni, na których można studiować prawo. Jedną z nich jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Instytucie Prawa, Administracji i Zarządzania otwarte są kierunki:
UKW w Bydgoszczy prowadzi również zajęcia na studiach prawniczych podyplomowych z: Administracji bezpieczeństwa wewnętrznego, Administracji i zarządzania, Praw dziecka, Prawa pracy, Prawa ubezpieczeń, Prawa zamówień publicznych, Prawa i zarządzania w sporcie, Psychologii sądowej i mediacji oraz Prawa ubezpieczeń z certyfikatem Prezesa Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
Bydgoska Szkoła Wyższa prowadzi zajęcia na kierunku: Administracja na trzyletnich studiach licencjackich. Studenci tego kierunku mają do wyboru specjalności: Administracja w organach wymiaru sprawiedliwości, Ochrona danych osobowych i informacji prawnie chronionych w administracji, E-administracja, Administracja samorządowa z ochroną środowiska, Administracja bezpieczeństwa publicznego oraz Administracja publiczna. W Bydgoskiej Szkole Wyższej można również studiować prawo na kierunku Bezpieczeństwo narodowe na studiach licencjackich i uzupełniających magisterskich. Tutaj specjalności to: Bezpieczeństwo i ochrona lotnisk, Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie, Logistyka i bezpieczeństwo imprez masowych, Bezpieczeństwo w ochronie przeciwpożarowej, Ochrona osób i mienia oraz Zarządzanie kryzysowe. BSW oferuje również możliwość kontynuowania nauki na studiach podyplomowych na kierunkach: Logistyka w służbach mundurowych, Organizacja i zarządzanie w administracji, Administracja celna oraz Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych.
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy prowadzi jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku: Prawo oraz trzyletnie studia licencjackie na kierunkach: Prawo w biznesie (ze specjalizacjami: Prawne regulacje biznesu, Finanse w biznesie, Prawo i biznes międzynarodowy), Administracja (ze specjalizacjami: Administracja publiczna, Administrowanie i obrót nieruchomościami, Administracja gospodarcza, Bezpieczeństwo publiczne, Administracja skarbowa, Administracja w organach wymiaru sprawiedliwości, Administracja i prawo w biznesie, Administracja w służbie zdrowia, Organizacja i zarządzanie w administracji, Administracja samorządowa, E-government oraz nowoczesne formy administracji, Administracja europejska). Studia na drugim stopniu studiów uzupełniających magisterskich można kontynuować na kierunkach: Administracja (ze specjalnościami: Administracja publiczna, Administracja samorządowa, Administracja gospodarcza, Bezpieczeństwo publiczne, Administracja w służbie zdrowia, Administracja skarbowa, Administracja w organach wymiaru sprawiedliwości, Administracja i prawo w biznesie, E-government oraz nowoczesne formy administracji, Organizacja i zarządzanie w administracji, Administrowanie i obrót nieruchomościami oraz Administracja europejska). Kolejnym stopniem kształcenia na uczelni są prawnicze studia podyplomowe na kierunkach: Administracja, Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych oraz Prawo samorządu terytorialnego i administracji.
Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy zaprasza studentów w swoje progi i proponuje studia na kierunkach: Administracja I stopnia (ze specjalnościami: Administracja publiczna, Administracja w wymiarze sprawiedliwości oraz Prawo podatkowe w firmie), Bezpieczeństwo wewnętrzne I stopnia (ze specjalnościami: Bezpieczeństwo militarne i siły zbrojne RP, Kryminologia i kryminalistyka, Pracownik cywilny w służbach mundurowych, Służby specjalne i policyjne oraz Zarządzanie bezpieczeństwem publicznym i sytuacjami kryzysowymi), Finanse i rachunkowość I stopnia (ze specjalnością: Prawo i finanse w praktyce), Prawo w biznesie I stopnia (ze specjalnościami: International business, Prawo i finanse w praktyce, Prawo i zarządzanie w praktyce, Prawo podatkowe w firmie) Zarządzanie I stopnia (ze specjalnościami: Negocjacje i mediacje w biznesie, Prawo i zarządzanie w praktyce) Finansowo-prawnym II stopnia (ze specjalnościami: Doradztwo bankowo - ubezpieczeniowe, Finance and management, Finanse przedsiębiorstw, Prawo finansowe i podatki, Prawo i finanse w administracji publicznej oraz Rachunkowość przedsiębiorstw). WSB w Bydgoszczy prowadzi również zajęcia na studiach podyplomowych na kierunkach: Administracja Samorządowa, Negocjacje i mediacje w biznesie, Ochrona danych osobowych w praktyce, Prawo podatkowe w praktyce oraz Tłumaczenie ekonomiczno-prawne w biznesie.