Studenci grafiki na krakowskich uczelniach mogą liczyć na wiele możliwości rozwoju. Poza tradycyjnymi technikami związanymi z tworzeniem podstawowej grafiki zapoznają się oni także z tajnikami m.in. fotografii, filmu animowanego, komiksu, wszelkich form rysunku czy malarstwa. Przyszli graficy zyskują kompetencje niezbędne do prowadzenia twórczych działań w zakresie projektowania grafiki z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych narzędzi.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na grafika w Krakowie realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich), lub studiów jednolitych magisterskich.
Studia I stopnia na tym kierunku trwają 3 lata. Program studiów magisterskich przewiduje 2 lata nauki. Niektórzy studenci swoje kompetencje mogą rozwijać przez 5 lat podczas studiów jednolitych magisterskich.
Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku tylko w trybie stacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Ten tryb może utrudnić lub nawet uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studenci stacjonarni mają szansę rozwijać się pod okiem doświadczonych specjalistów. W trakcie zajęć uczestnicy częściej pracują w grupach i realizują zespołowe projekty. Studia stacjonarne to także doskonała okazja do aktywnego udziału w życiu uczelnianym – studenci mogą dołączać do kół naukowych i organizacji studenckich, a także sprawdzać swoje zdolności w konkursach akademickich.
Stacjonarna nauka może znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie. Tryb ten skierowany jest zatem do tych studentów, którzy chcą w szczególności uzyskać wykształcenie wyższe.
Program studiów i przedmioty
Grafika to kierunek, który kompleksowo przygotowuje młodych artystów do podjęcia samodzielnej pracy twórczej na różnorodnych płaszczyznach. Program tych studiów przewiduje liczne zajęcia poświęcone najbardziej znanym dziedzinom pokrewnym grafice. Studenci rozwijają swoje zdolności oraz wiedzę w zakresie m.in.: malarstwa, rysunku, projektowania, komiksu, fotografii, animacji czy gier komputerowych.
W programie studiów na kierunku grafika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Część przedmiotów na kierunku grafika pozwala studentom nie tylko poznać techniki oraz narzędzia stosowane w środowisku artystycznym, ale także funkcje sztuki oraz możliwe sposoby jej dystrybucji. Dzięki temu absolwenci grafiki bez problemu odnajdują się zarówno w tradycyjnych, jak i cyfrowych środowiskach artystycznych.
Oznacza to, że studenci będą uczestniczyć w takich zajęciach i wykładach jak:
-
historia i teoria sztuki;
-
historia projektowania graficznego;
-
liternictwo i typografia;
-
podstawy grafiki warsztatowej;
-
filozofia sztuki;
-
czy autopromocja i marketing sztuki.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na grafikę muszą być przede wszystkim kreatywni i twórczy. Ważne jest to, by przyszli graficy wykazywali się odwagą i pewnością siebie, a przy tym innowacyjnością. Studenci tego kierunku powinni mieć wyczucie estetyczne oraz zdolności artystyczne. Graficy muszą umiejętnie pracować zarówno samodzielnie, jak i w zespole. Kandydaci na te studia powinni być zorganizowani, bardzo ważne jest też to, by wywiązywali się oni z ustalonych terminów realizacji zleceń.
Grafika wymaga od studentów otwartości, wrażliwości i zdolności do obserwacji środowiska. Mile widziane jest to, by kandydaci na ten kierunek mieli styczność z niektórymi dziedzinami pokrewnymi grafice i umiejętnie wykorzystywali narzędzia cyfrowe.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek grafika w Krakowie:
-
kreatywność, twórczość
-
odwaga, pewność siebie
-
innowacyjność
-
wyczucie estetyczne, zdolności artystyczne
-
umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej
-
zorganizowanie, terminowość
-
otwartość, wrażliwość
-
zdolność do obserwacji środowiska
-
znajomość podstawowych narzędzi cyfrowych stosowanych w grafice oraz dziedzinach pokrewnych
Wiedza i umiejętności:
Studenci grafiki rozwijają wiedzę i umiejętności z zakresu różnorodnych dziedzin artystycznych. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do posługiwania się nowoczesnymi środkami przekazu artystycznego w twórczości graficznej i projektowaniu graficznym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wykształceni artyści kształtują swoje zdolności kreacyjne oraz sprawność warsztatową.
Wiedza
Studenci grafiki uczą się tego, w jaki sposób wnikliwie obserwować i analizować ich najbliższe otoczenie. Uczestnicy zajęć poznają różnorodne narzędzia oraz media, które służą rozpowszechnianiu sztuki i kreacji artystycznej. Przyszli graficy poznają bogate tradycje i poszukują inspiracji w istniejących już dziełach. Mają oni okazję zbadać liczne typy graficznych technik analogowych, a także procedury techniczne stosowane w środowisku artystycznym.
Grafika pozwala studentom zrozumieć, czym jest graficzne myślenie oraz na czym polegają wydawnicze i reklamowe aspekty współczesnej grafiki. Absolwenci tego kierunku wiedzą, czym jest identyfikacja wizualna, na czym polega projektowanie fotonów, a także jak funkcjonują wydawnictwa drukowane oraz wirtualna przestrzeń artystyczna.
Wiedza, którą nabywają studenci grafiki:
-
wnikliwie obserwują i analizują otoczenie
-
znają narzędzia oraz media służące rozpowszechnianiu sztuki i kreacji artystycznej
-
znają tradycje artystyczne, poszukują inspiracji w różnorodnych formach
-
wykorzystują różnorodne techniki i procedury w działaniach twórczych
-
wiedzą, czym jest graficzne myślenie
-
wiedzą, na czym polegają wydawnicze i reklamowe aspekty grafiki
-
wiedzą, czym jest identyfikacja wizualna
-
znają proces projektowania fotonów
-
rozumieją funkcjonowanie wydawnictw drukowanych oraz wirtualnej przestrzeni artystycznej
Umiejętności
Studenci kierunku grafika szkolą się w zakresie różnorodnych dziedzin artystycznych – w tym m.in. rysunku, malarstwa, wizualnej narracji czy komiksu. Absolwenci tych studiów stosują techniki charakterystyczne dla pokrewnych grafice dziedzin i umiejętnie łączą różnorodne style. Studenci poznają podstawowe typy druku (np. drzeworyt, linoryt, sucha igła, akwatinta, sitodruk itp.), a także rozwijają swoje zdolności twórcze.
Graficy kształceni są w zakresie m.in. tworzenia unikatowych książek artystycznych czy projektowania indywidualnych i grupowych wystaw. Studenci zdobywają umiejętności związane także z fotografią – poznają jej funkcje i wykorzystują różne jej rodzaje w praktyce. Ponadto uczestnicy zajęć uczą się tworzenia filmów animowanych oraz grafik gier komputerowych.
Umiejętności, które nabywają studenci grafiki:
-
mają praktyczne zdolności z zakresu m.in. rysunku, malarstwa, wizualnej narracji, komiksu
-
stosują różnorodne techniki i narzędzia artystyczne
-
wykorzystują liczne typy druku
-
tworzą indywidualne prace artystyczne
-
łączą różne style artystyczne zgodnie z zasadami etyki
-
tworzą unikatowe książki artystyczne
-
projektują indywidualne i grupowe wystawy
-
wykorzystują różne rodzaje fotografii
-
tworzą filmy animowane i grafiki gier komputerowych