W dzisiejszym świecie nie ma granic. Polska jest w Unii Europejskiej, przez co można wyjechać z kraju tylko z dowodem osobistym, a linie lotnicze gwarantują nam przemieszczanie się po całym świecie w zaledwie kilka godzin. Podobnie jest z językiem. Niemal na całym globie obecny jest język angielski, dzięki czemu możemy porozumiewać się niemal z każdym. Jest to język niemal tak powszechny, jak kiedyś łacina.
Gruntowną znajomość tego języka zagwarantują nam studia na kierunku filologia angielska we Wrocławiu. Należy jednak pamiętać, że filologia to studia typowo humanistyczne, przez co student nauczy się nie tylko języka, ale również jego historii, gramatyki i ortografii, a lektury krajów anglosaskich, będą na pierwszym miejscu w jego bibliotece.
Kierunek ten jest więc dla miłośników dziejów języka, jego zmian na przestrzeni dziejów, a także historii samego kraju. Wiodącym sportem na tych studiach będzie czytanie, zatem doskonale odnajdzie się na nich mol książkowy. Czego jeszcze nauczy się student kończąc anglistykę?
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student na tym kierunku pozna podstawowe tematy, pojęcia i zagadnienia dotyczące językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz kultury języka angielskiego, a także teorię i metodologię nauk filologicznych w języku angielskim. Będzie znał również funkcje jego terminologii, a także formę. Student tego kierunku dowie się, jak anglistyka jest powiązana z innymi naukami filologicznymi, humanistycznymi oraz społecznymi.
Pozna, główne kierunki rozwoju tego języka, jego złożoności i zmienności jego znaczeń, a także jego powiązania z innymi językami. Dowie się, jak badać i interpretować literaturę angielską i anglosaską, pozna główne nurty pisarskie, a także zachodzące w języku trendy.
Umiejętności
W trakcie nauki, student powinien posiadać umiejętności językowe na poziomie co najmniej C1, według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Ułatwi mu to poznanie literatury angielskiej i związanych z nią zawiłości językowych.
Ponadto, studiując filologię, młody adept anglistyki powinien wykorzystywać słowniki i leksykony zgodnie z ich przeznaczeniem i traktować je jako źródła informacji. W trakcie nauki, słuchacz nauczy się analizować i interpretować poznane teksty źródłowe, a informacje w nich zawarte, oceniać i selekcjonować. Podczas studiów nauczy się także badać, rozpoznawać i nazywać procesy i zjawiska językowe, literackie oraz kulturowe.
Kompetencje społeczne
Absolwent tego kierunku, będzie miał świadomość swoich słabych i mocnych stron. Dostrzeże także możliwości oraz ograniczenia wynikające z uzyskanej na filologii wiedzy oraz kompetencji. Będzie dążył do doskonałości – nie zakończy swojej edukacji na studiach, a raczej będzie próbować ją poszerzyć, biorąc udział w szkoleniach i seminariach. Studia nauczą go pracy w grupie, ale także poradzi sobie jako jednostka. Będzie otwarty na odmienności kulturowe oraz językowe – a społecznie - tolerancyjny na inność.
Program studiów i przedmioty
Wrocławskie uczelnie wyższe zadbały, by program studiów na filologii angielskiej był bardzo atrakcyjny dla przyszłych studentów. W swojej ofercie zadbano o przedmioty językoznawcze, takie jak: gramatyka opisowa, czy ortografia. Ponadto, przyszły adept tego kierunku może odnaleźć przedmioty literaturoznawcze, a także kulturotwórcze.
Wszystko po to, by po opuszczeniu murów uczelni absolwent miał wiedzę kompleksową, a dalsza ewentualna edukacja, nie sprawiała mu problemów. Absolwent tego kierunku musi być pewien swoich kwalifikacji oraz rozumieć niezbędne zagadnienia w kontekście przyszłej pracy.
W programie studiów na kierunku anglistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.
-
Wstęp do językoznawstwa
-
Literatura brytyjska
-
Literatura amerykańska
-
Gramatyka opisowa
-
Fonologia
-
Morfologia
-
Teorie przyswajania języka
-
Filozofia w językoznawstwie
-
Gramatyka historyczna
-
Łacina
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Przyszły student tego kierunku musi odznaczać się chęcią pogłębiania wiedzy w zakresie literatury angielskiej. Musi lubić czytać ?. Jego dociekliwość związana z procesami językowymi i strukturami w języku powinna być na wysokim poziomie. Ponadto, przyszły student nie powinien bać się wyzwać i wystąpień publicznych – bowiem przedstawianie wybranego tematu na forum grupy zajęciowej, jest tutaj na porządku dziennym.
Ćwiczenie to poprawia jakość wypowiedzi oraz wpływa na ogólną pewność siebie. Dobrze byłoby, gdyby przyszły student lubił angielski humor – tak specyficzny, porównując do żartu z innych państw. Nie bez znaczenia będzie także zamiłowanie do brytyjskiego kina – nie mówimy tu tylko o komediach, ale zwracamy uwagę na kino akcji – „I am Bond, James Bond” ?.
Ogólny profil przyszłego studenta anglistyki jest podobny do profilu studenta polonistyki – uwielbiający książki młody człowiek nie bojący się wyzwań. Jedynie jedno jest inne – znajomość języka angielskiego na poziomie C1.