Fizjoterapia studia Wrocław 2023 | woj. dolnośląskie
Studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku fizjoterapia w mieście Wrocławiu
|
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia jednolite magisterskie |
Czas trwania |
5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
We Wrocławiu fizjoterapię możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznych: Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (AWF), Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (UMW) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym.
Opis kierunku
Studenci kierunku fizjoterapia rozwiną wszechstronną wiedzę z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób udzielać świadczeń zdrowotnych oraz diagnozować choroby narządów ruchu. W ramach kształcenia nauczą się wykorzystywania technik fizjoterapii oraz masażu w praktyce zawodowej.
Absolwenci znajdą zatrudnienie w gabinetach fizjoterapii i masażu. Ponadto mogą podjąć pracę w ośrodkach spa i wellness, ośrodkach odnowy biologicznej, klubach sportowych oraz siłowniach. Dobrym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej.
Fizjoterapia należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 10,6 tys. kandydatów (o 1654 więcej niż rok wcześniej).
Wśród wrocławskich uczelni publicznych fizjoterapia znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (ponad 700 zgłoszeń - 8 osób na miejsce).
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia we Wrocławiu na kierunku fizjoterapia w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Ceny
Fizjoterapia należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych jednolitych magisterskich wybrana była przez ponad 10 tys. kandydatów.
Studia stacjonarne na kierunku fizjoterapia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wynosi około 10000 zł za pierwszy rok studiów. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek fizjoterapia we Wrocławiu?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku fizjoterapia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
-
biologia
-
chemia
-
fizyka
-
fizyka i astronomia
-
język polski
-
matematyka
Wszystkie osoby, które chciałyby podjąć studia medyczne na kierunku fizjoterapia, powinny jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. To on jako jedyny otwiera drogę do rozpoczęcia kształcenia na wymarzonym kierunku. Jeżeli poważnie myślisz zatem o rozpoczęciu studiów fizjoterapeutycznych, to swoje przygotowania powinieneś zacząć od intensywnej nauki biologii, ponieważ to w oparciu o tę dziedzinę nauki będziesz rozwijać swoje przyszłe kompetencje.
Możesz także część swojej uwagi skupić na nauce chemii,fizykii oraz języka obcego nowożytniego, gdyż te przedmioty także ułatwią ci naukę na tym kierunku. Określ także swoje predyspozycje fizyczne – nie są one uwzględniane w procesie rekrutacji, ale każdego fizjoterapeutę powinna cechować wysoka sprawność fizyczna.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu?
Fizjoterapia to jeden z najważniejszych kierunków studiów medycznych. Studia w tym zakresie uważane są za szczególnie rozwojowe, a na rynku pracy nieustannie istnieje zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Warto podkreślić, że wykwalifikowani specjaliści są doceniani zarówno w kraju, jak i za granicą.
Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie, które obejmuje wiedzę i umiejętności odnoszące się do kinezyterapii, fizykoterapii, masażu. Zgłębiają także treści z zakresu wiedzy klinicznej, która obejmuje ortopedię, pediatrię, neurologię, reumatologię, kardiologię, ginekologię i wiele innych.
Zawód fizjoterapeuty związany jest z procesem diagnostyczno-terapeutycznym. Oznacza to, że studenci muszą opanować umiejętności wykonywania i interpretacji tekstów klinicznych, a także poszczególnych procedur, w tym terapii manualnej oraz zabiegów, w których wykorzystuje się czynniki naturalne (fizykalne).
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student fizjoterapii ma okazję zdobyć rzetelne wykształcenie. Poznaje budowę anatomiczną poszczególnych układów organizmu ludzkiego i podstawowe zależności pomiędzy ich budową i funkcją w warunkach zdrowia i choroby. Zapoznaje się także z rodzajami metod obrazowania, z zasadami ich przeprowadzania, jak również z wartością diagnostyczną.
Studenci mają okazję poznać mianownictwo anatomiczne, które jest niezwykle istotne w przypadku opisu stanu zdrowia. Zgłębiają również podstawowe właściwości fizyczne, budowę i funkcje komórek i tkanek organizmu człowieka oraz metody oceny czynności poszczególnych narządów i układów wraz z możliwościami ich wykorzystania do oceny stanu funkcjonalnego pacjenta w różnych obszarach klinicznych. Dowiesz się także, jak wyglądają modele komunikowania się w opiece zdrowotnej.
Umiejętności
Studenci fizjoterapii potrafią dokonać pomiaru i prawidłowo zinterpretować wyniki analiz podstawowych wskaźników czynności układu krążenia, składu krwi oraz statycznych i dynamicznych wskaźników układu oddechowego. Umiejętnie sprawdzają zdolność wysiłkową, tolerancję wysiłkową, poziom zmęczenia i przetrenowania. Oceniają wpływ czynników fizycznych na organizm człowieka, odróżniają przy tym reakcje prawidłowe i zaburzone.
W trakcie realizowanych zajęć nauczysz się przewidywać skutki stosowania różnego typu obciążeń mechanicznych na zmienione patologicznie struktury ciała człowieka. Studenci potrafią rozpoznać sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu człowieka, a także w odpowiedni sposób udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Studenci potrafią oszacować koszt postępowania fizjoterapeutycznego, a także uczą się rozmawiać z pacjentem dorosłym, dzieckiem i rodziną pacjenta; stosują przy tym techniki aktywnego słuchania i wyrażania empatii.
Kompetencje społeczne
Absolwenci fizjoterapii mają świadomość, że studia medyczne wymagają nieustannego dokształcania się oraz dbania o sprawność fizyczną. Wypełniają swoje służbowe obowiązki, przestrzegając etycznych zasad i reguł prawnych. Potrafią uszanować człowieka pod względem przekonań religijnych i kulturowych, co niejednokrotnie ma znaczenie w postępowaniu procesów rehabilitacyjnych. Okazują szacunek pacjentowi oraz mają świadomość wpływu sytuacji życiowych pacjentów na ich stan zdrowia.
Studenci nabywają umiejętności sprowadzające się do działania w warunkach niepewności i stresu. Identyfikują zagrożenie bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno na indywidualnych, jak i zespołowych stanowiskach pracy.
3. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
4. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia ustalany jest w indywidualny sposób przez poszczególne uczelnie wyższe. Może różnić się doborem przedmiotów oraz końcowymi efektami kształcenia. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, pracowniach komputerowych, pracowniach laboratoryjnych, ale także w szpitalach, między innymi w prosektorium.
Propozycja kształcenia tego typu łączy nauki biomedyczne, społeczne i pedagogiczne z naukami obejmującymi wiedzę z zakresu fizjoterapii. W interdyscyplinarnie opracowanym programie zajęć znajdziemy przedmioty ogólne i kierunkowe. Na studentów czekają także specjalizacje, które mają znaczenie dla dalszej ścieżki zawodowej. Wybrane specjalności również mają realny wpływ na siatkę zajęć.
W programie studiów na kierunku Fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
biochemia
-
medycyna fizykalna
-
fizjoterapia ogólna
-
komunikacja interpersonalna
-
masaż
-
kształtowanie ruchu
-
kinezyterapia
-
historia rehabilitacji
-
pierwsza pomoc przedmedyczna
-
genetyka
5. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Jeśli chodzi Ci po głowie studiowanie fizjoterapii, pamiętaj, że kandydaci na tego typu kierunek powinni spełnić określone wymagania. Przede wszystkim są to studia dla osób lubiących pracę z ludźmi. Powinieneś/powinnaś interesować się zdrowiem i jakością życia. Promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia to swego rodzaju zawodowy obowiązek.
Przyszli studenci powinni być cierpliwi, empatyczni, obowiązkowi. Zasady w tym zawodzie są istotne, zwłaszcza że mogą pomóc dojść do postawionego celu. Powinieneś/powinnaś być wnikliwa i mieć predyspozycje do motywowania innych. Optymizm, ale i racjonalność myślenia to w tym zawodzie podstawa. Przydatne okażą się predyspozycje manualne. Kandydaci powinni być sprawni fizycznie.

Jaka praca po studiach na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu?
Absolwenci fizjoterapii mają bardzo wiele możliwości rozwoju zawodowego i naukowego. Zajmują się rozpoznawaniem urazów, przeprowadzają diagnostykę dla potrzeb fizjoterapii, a także planują, przeprowadzają oraz kontrolują procesy fizjoterapii. Zatrudniani są w placówkach służby zdrowia, ośrodkach sportowych i gabinetach odnowy biologicznej. Mogą również prowadzić własną działalność fizjoterapeutyczną.
Podejmują działania profilaktyczne, opracowują programy usprawniania ruchowego, oceniają stan pacjenta, prowadzą kinezyterapię. Zajmują się leczeniem lub nadzorowaniem leczenia pacjentów z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, mięśniowo-szkieletowymi i oddechowymi.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Fizjoterapia:
-
szpitale kliniczne, wojewódzkie, miejskie i uzdrowiskowe
-
gabinety fizjoterapeutyczne
-
uzdrowiska i sanatoria rehabilitacyjne
-
specjalistyczne ośrodki szkoleniowo-rehabilitacyjne i opiekuńczo-wychowawcze
-
poradnie i zakłady pracy chronionej oraz aktywizacji zawodowej
-
hospicja
-
domy dziecka i domy opieki
-
przychodnie sportowo-lekarskie i kluby sportowe
-
gabinety odnowy biologicznej, masażu oraz terapii manualnej
-
kliniki zdrowia i urody, gdzie troszczą się o kondycję oraz dobre samopoczucie gości
Stanowiska pracy, które obejmują absolwenci studiów medycznych w zakresie fizjoterapii, uzależnione jest od ukończonej specjalności oraz dodatkowych kursów.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Fizjoterapia:
-
fizjoterapeuta
-
doradca zawodowy
-
menedżer
-
specjalista ds. promocji zdrowia
Ile zarabiają studenci kierunku studiów Fizjoterapia?
Absolwenci kierunku studiów Fizjoterapia, po zdaniu egzaminu zawodowego najczęściej podejmują pracę fizjoterapeuty m.in. w poradniach lub szpitalach. Bardzo często postanawiają otworzyć własną praktykę. Innymi najpopularniejszymi zawodami są rehabilitant oraz masażysta. Ile zarabiają i jakie obowiązki do nich należą?
Fizjoterapeuta
Fizjoterapeuta musi wykazać się sporą empatią i zrozumieniem w stosunku do pacjentów. Do jego obowiązków należy prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych i opracowywanie planu terapii dla osób chorych luz z kontuzjami. Może zajmować się także prowadzeniem działań profilaktycznych. Mediana zarobków fizjoterapeuty wynosi 3530 zł brutto miesięcznie.
Rehabilitant
Podobnie jak fizjoterapeuta zajmuje się prowadzeniem rehabilitacji i działań profilaktycznych wśród swoich klientów. Opracowuje plan oraz zestaw ćwiczeń dla poszczególnych pacjentów, a także prowadzi ich dokumentację medyczną. Mediana zarobków rehabilitanta wynosi 3180 zł brutto miesięcznie.
Masażysta
Masażysta na co dzień zajmuje się wykonywaniem masaży rehabilitacyjnych, ale także tych relaksacyjnych i sportowych, które są dopasowane do potrzeb poszczególnych klientów. Niektórzy z nich zajmują się zabiegami przeciwobrzękowymi. Mediana zarobków wynosi około 3120 zł brutto miesięcznie.
Źródła: wynagrodzenia.pl/ praca.pl (sierpień 2021)
Pamiętaj, że podane kwoty są orientacyjne i mogą się różnić między sobą, na co wpływa wiele czynników. Zróżnicowanie w stawkach uzależnione jest m.in. od wykształcenia, ukończonych dodatkowych kursów i szkoleń, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków obcych, wielkości firmy czy miejsca pracy – wynagrodzenia mogą być uzależnione od danego województwa lub miasta.
Gdzie studiować na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu.
W rekrutacji na studia jednolite na kierunku fizjoterapia, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oferuje 90 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Bezpłatne studia oferuje również Akademia Wychowania Fizycznego. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UMED we Wrocławiu, AWF oraz uczelni niepublicznej. Ceny wynosi około 10000 zł za pierwszy rok studiów.
Uczelnie na których można studiować kierunek fizjoterapia we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Limity miejsc
Kandydaci na poszczególne kierunki studiów obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa. Na podstawie wyników zdobytych przez kandydatów uczelnie przyjmują te osoby, które zdobyły największą liczbę punktów.
Limity miejsc na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu: 90
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Ile kosztują studia
Nauka na studiach nie musi być płatna – dotyczy to w szczególności studiów prowadzonych w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych. Studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są z kolei płatne.
-
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – 10000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w indywidualnym dla każdej uczelni terminie w systemie IRK lub ERK. Kandydaci otrzymują informację o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu na wybrane kierunki w prywatnym profilu, dzięki czemu mogą oni nie tylko poznać swoje miejsce na liście rankingowej, ale również dowiedzieć się, ile punktów zdobyli oni w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – 14.07.2022
-
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – 15.07.2022
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Preferowana forma doręczenia dokumentów rekrutacyjnych może być inna w każdej szkole wyższej, dlatego warto wcześniej zapoznać się z wymogami konkretnej instytucji. Najczęściej kandydaci dostarczają zestawy osobiście do siedziby uczelni, niekiedy jednak dopuszczalna jest możliwość wysłania pliku za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Niedługo po ogłoszeniu listy rankingowej oraz wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na wybrane studia, mogą składać dokumenty rekrutacyjne. Zazwyczaj mają oni na to kilka dni, a spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – od 15.07.2022 do 18.07.2022
-
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – od 18.07.2022 do 20.07.2022
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu - zaoczne (niestacjonarne)
Studia we Wrocławiu na kierunku fizjoterapia możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto rozważyć studia zaoczne, które w zależności od wybranej uczelni odbywają się od poniedziałku do piątku, jak w przypadku studiów dziennych, lub od piątku do niedzieli, czyli w trybie weekendowym.
W zależności od wybranej uczelni studenci mają okazję rozwijać się w ramach dodatkowych kursów, na przykład z masażu czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oferty kursowe i specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci mają okazję zdobyć najwyższej jakości kształcenie, które obejmuje ogólną wiedzę medyczną i szczegółowe treści odnoszące się do fizjoterapii. Studenci uczą się jak przeprowadzić poprawną diagnozę i prognozowanie funkcjonalne, prowadzić odpowiednią terapię, wspomagać procesy leczenia z dysfunkcjami układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Studenci zdobywają umiejętności odnoszące się do rozpoznawania dysfunkcji, planowania, przeprowadzania, kontrolowania efektywności procesu rehabilitacji medycznej. Rozwijają także zdolności komunikacyjne, które ułatwiają kontakt z pacjentem.
dowiedz się więcej na temat kierunku fizjoterapia studia zaoczne we Wrocławiu