Studia medyczne w Lublinie możesz realizować w trybie stacjonarnym. Jest to bardzo obszerna i skomplikowana dziedzina nauki, dlatego nie sposób jest zrealizować cały przewidziany program kształcenia w trybie zaocznym. Studia stacjonarne oferują także bardzo wiele godzin praktyki zawodowej, która rozwija potrzebne umiejętności i pozwala wykorzystać wiedzę w praktyce.
1. Dla kogo ten kierunek?
Michael Odent mówił: „Najlepszą sytuacją dla łatwego porodu, jaką znam, jest, kiedy nie ma w pobliżu nikogo innego poza doświadczoną, matczyną i cichą położną, która nie zachowuje się jak przewodnik czy obserwator”. Ina May Gaskin uznawała, że najlepsze porody odbywają się w otoczeniu empatycznych kobiet, których wiedza podczas porodu jest niezbędna i ważniejsza od wiedzy chirurgów. Wydaje się, że Odent i Gaskin ujęli sedno nauki, jaką jest położnictwo.
Kandydaci na tego typu studia muszą odznaczać się niezwykłą empatią i cierpliwością, ale również być odporni na stres i szybko działać w sytuacjach ekstremalnych. Jest to kierunek dla osób, które pragną towarzyszyć kobietom i ich rodzinom w najważniejszych momentach ich życia i służyć przy tym niezwykle cenną wiedzą medyczną. Jeśli odnajdujesz w sobie te cechy, tego typu studia z pewnością są dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku położnictwo w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Lublinie na kierunku położnictwo możesz odbywać na Uniwersytecie Medycznym, który stawia na najwyższą jakość kształcenia, a tym samym kreuje najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów. Studia położnicze to dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, która swoich studentów pragnie przygotowywać do wejścia na rynek pracy z zapleczem gruntownego wykształcenia i odpowiednio rozwiniętych umiejętności.
4. Praca po studiach
Studenci kierunku położnictwo w Lublinie sprawują opiekę położniczą, ginekologiczną czy neonatologiczną w odniesieniu do kobiety i jej dziecka, zwłaszcza w okresie ciąży, porodu i połogu. Absolwenci zajmują się promocją zdrowia, profilaktyką, profesjonalną opieką położniczo-ginekologiczną, a także udzielają porad odnośnie do szczepień ochronnych.
Absolwenci podejmują pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w lecznictwie zamkniętym, w specjalistycznej oraz podstawowej opiece zdrowotnej. Zatrudnienie znajdują także w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, w ośrodkach badawczo-rozwojowych, instytucjach zajmujących się poradnictwem i rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu różnych dziedzin nauk medycznych.
5. Program studiów i przedmioty
Program studiów wypełniony jest przedmiotami, których podłoże stanowią biologia i chemia. Odnosi się także do wiedzy z zakresu życia i zdrowia człowieka oraz funkcjonowania jego organizmu. Właśnie dlatego nie zabraknie takich przedmiotów jak anatomia, genetyka czy fizjologia.
W programie studiów na kierunku położnictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy opieki położniczej,
-
psychologię ogólną,
-
psychologię prokreacyjną,
-
filozofię i etykę zawodu położnej,
-
techniki położnicze i prowadzenie porodu,
-
neonatologię i opiekę neonatologiczną
-
i wiele innych.
Kierunek położnictwo w Lublinie nie przewiduje specjalności. Zajęcia realizowane są w trakcie wykładów, seminariów i ćwiczeń, które odbywają się w formie praktycznej w szpitalach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowców.
Studenci w trakcie całego toku kształcenia zdobywają szczegółową wiedzę z zakresu położnictwa i ogólną wiedzę medyczną. Zdobyte umiejętności pozwalają im wykonywać świadczenia zdrowotne na rzecz kobiet i ich rodzin, kobiet ciężarnych, kobiet rodzących czy też noworodków w zakresie profilaktyki i opieki położniczo-ginekologicznej. Absolwenci potrafią rozpoznać i monitorować prawidłową ciążę, przyjmować poród, a także wykrywać stany odbiegające od normy zarówno u matki, jak i dziecka, nie tylko w czasie ciąży, ale i porodu czy połogu. Kształtowane umiejętności pozwalają również na wdrażanie nowych metod, technik i rozwiązań organizacyjnych. Studia medyczne w dziedzinie położnictwa to bardzo wszechstronny kierunek, który przygotowuje przyszłych położnych i przyszłe położne na najwyższym poziomie do pracy w szpitalach, kliniakach czy też placówkach badawczych.