Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Finanse publiczne dzielą się na: finanse państwa, finanse jednostek samorządu terytorialnego, finanse systemu ubezpieczeń społecznych. Środki te pochodzą głównie z danin publicznych, majątku publicznego oraz przychodów zwrotnych, czyli na przykład kredytów, bądź emisji papierów wartościowych. Znacznie bliżej poznają ten temat studenci Finansów i rachunkowości, bowiem Finanse publiczne to także przedmiot, na dodatek należący do grupy realizowanych obowiązkowo na studiach.
Studenci zaznajamiają się z zagadnieniem finansów publicznych teoretycznie i praktycznie. W toku zajęć omawiają definicje finansów publicznych, ekonomię sektora publicznego, funkcje finansów publicznych, dochody publiczne, wydatki publiczne. Oprócz tego, zaznajamiają się z budżetem państwa, deficytem budżetowym i długiem publicznym oraz polityką fiskalną i systemem podatkowym.
Dzięki temu przedmiotowi studenci nabywają umiejętności w zakresie analizowania procesów ekonomicznych zachodzących we współczesnych systemach finansów publicznych, jak również pozyskiwania informacji i danych statystycznych.
idź do kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ STUDIA POZNAŃ