Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i biochemiczna to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Uczelnie
Osoby, które zastanawiają się nad wyborem kierunku inżynieria chemiczna i biochemiczna, aby przystąpić do procesu rekrutacji, muszą zdać maturę na poziomie podstawowym i złożyć komplet wymaganych dokumentów.
Przedmioty maturalne wymagane w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria chemiczna i biochemiczna:
matematyka,
język obcy,
fizyka, chemia, biologia – do wyboru.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Studia w Łodzi na kierunku inżynieria chemiczna i biochemiczna przygotowują studentów do rozwiązywania problemów badawczych oraz produkcyjnych w sposób innowacyjny i prorynkowy.
Studenci uczą się stosować wiedzę z zakresu chemii, biologii i inżynierii prowadzenia procesów i wytwarzania produktów metodami biotechnologicznymi co umożliwia prowadzenie procesów między innymi w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym oraz biorafineryjnym.
Kierunek ten łączy różne dyscypliny naukowe, opanowanie wiedzy z zakresu tych działów nauki pozwala studentom rozwinąć się w kierunku zaawansowanych technologii, które umożliwiają przekształcanie surowców oraz materiałów w użyteczne produkty na przykład dla przemysłu chemicznego i petrochemicznego.
Studia na kierunku Inżynieria chemiczna i biochemiczna możemy podzielić na:
Typ
Tryb:
Studia dostarczają wiedzy między innymi z dziedziny biotechnologii, nanotechnologii, technologii chemicznej, inżynierii mechanicznej, a także elementarnej wiedzy z obszarów biologii, chemii i inżynierii prowadzenia procesów i wytwarzania produktów w wykorzystaniu metod biotechnologii.
Student nauczy się również podstaw, które pozwolą mu na rozwój w kierunku zaawansowanych technologii, które umożliwiają przekształcanie materiałów w produkty użytkowe. Program studiów dostarcza także wiedzy dotyczącej procesu usuwania zanieczyszczeń, nowych technologii energetycznych, mechaniki, automatyki i informatyki.
Zdobyta wiedza oraz umiejętności pozwalają studentom na prowadzenie procesów między innymi w przemyśle spożywczy, kosmetycznym czy farmaceutycznym. Absolwenci inżynierii chemicznej i biochemicznej będą odpowiedzialni za procesy wdrażania zasad ekonomii cyrkulacji w gospodarce i będą pracować w jednym z najbardziej dynamicznych sektorów przemysłu i (bio)gospodarki, nanotechnologii oraz nowych gałęzi inżynierii.
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i biochemiczna trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Uczelnie w Łodzi kładą nacisk na rozwijanie kompetencji i praktycznych umiejętności, dzięki czemu studenci po ukończeniu studiów gotowi są do podjęcia pracy w zawodzie. Absolwenci studiów na kierunku inżynieria chemiczna i biochemiczna posiadając szeroką wiedzę z obszaru chemii, mechaniki, informatyki oraz automatyki mają wiele możliwości zawodowych, między innymi mogą rozpocząć pracę w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, farmaceutycznym czy biorafineryjnym.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku inżynieria chemiczna i biochemiczna:
przemysł medyczny
przemysł farmaceutyczny
centra badawczo-rozwojowe
przemysł spożywczy
przemysł biotechnologiczny
tworzenie własnych zespołów badawczych i start up’ów
przemysł energetyczny OZE
rozwój naukowy
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechncie Łódzkiej.
Inżynieria chemiczna i biochemiczna studia w Łodzi - uczelnie:
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
STUDIA W ŁODZI - ważne informacje
Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.