Dziedzictwo kultury materialnej - Wrocław

Dziedzictwo kultury materialnej - Wrocław

Dziedzictwo kultury materialnej - Wrocław

Studia we Wrocławiu

na kierunku dziedzictwo kultury materialnej

Odkryj kierunek dziedzictwo kultury materialnej we Wrocławiu i sprawdź, gdzie możesz studiować

01.02.2024

Dziedzictwo kultury materialnej studia Wrocław 2024 | woj. dolnośląskie

Studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

Opis kierunku

Studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej pozwolą Ci m.in. na zgłębienie historii architektury europejskiej oraz polskiej, a także na poznanie dziejów ochrony i gospodarowania dziedzictwem kultury materialnej w Polsce i Europie. Decydując się na ten kierunek, zdobędziesz też szeroką wiedzę o różnorodnych wytworach kultury materialnej człowieka oraz budowaniu lokalnej tożsamości.

 

Praca po studiach

Absolwenci powyższego kierunku studiów będą mogli związać swoją karierę zawodową m.in. z pracą w muzeach, biurach turystycznych, galeriach sztuki, izbach pamięci, domach aukcyjnych czy ośrodkach kultury.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek dziedzictwo kultury materialnej we Wrocławiu?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia 2024/2025 na kierunku dziedzictwo kultury materialnej:

  • dowolny przedmiot,
  • język obcy,
  • język polski.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Jak wyglądają studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej we Wrocławiu?

Historia decyduje zarówno o naszej teraźniejszości, jak i o tożsamości, a wszelkie ślady działalności człowieka są cennymi i nieodnawialnymi zasobami kulturowymi. Gospodarowanie nimi wymaga szczególnego profesjonalizmu i fachowej wiedzy, którą możesz zdobyć, wybierając studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej. W czasie kształcenia zdobędziesz kompleksową wiedzę o różnorodnych wytworach kultury materialnej człowieka, formach i metodach ich ochrony, jak również o sposobach wykorzystywania dla celów turystycznych i budowania lokalnej tożsamości. Co więcej, poznasz też podstawowe zagadnienia z zakresu ekologii oraz ochrony środowiska.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia I stopnia (licencjackie)

2. Tryb

  • studia stacjonarne

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Dziedzictwo kultury materialnej to kierunek dzielący się na dwie ścieżki specjalizacyjne: Gospodarowanie dziedzictwem kultury materialnej oraz Turystykę historyczną. Wybierając pierwszą z nich, poznasz strategie i formy ochrony dziedzictwa kultury materialnej we współpracy z różnymi podmiotami, a także pogłębisz swoją wiedzę na temat różnorodnych elementów składających się na krajobraz kulturowy, jak np. zabytki przemysłu oraz techniki.

Dodatkowo zapoznasz się z najważniejszymi rozwiązaniami legislacyjnymi w zakresie ochrony zabytków zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Z kolei decydując się na drugą ścieżkę kształcenia, będziesz mieć okazję do zapoznania się z historią turystyki i poznania jej rodzajów. Dowiesz się również, w jaki sposób wykorzystywać dziedzictwo kulturowe do celów turystycznych, zwłaszcza przy organizowaniu rekonstrukcji historycznych czy turystyki kwalifikowanej. Co więcej, zostaniesz też wyposażony w podstawową wiedzę z zakresu pedagogiki czasu wolnego.

Ile trwają studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej we Wrocławiu?

Studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej trwają 3 lata (studia I stopnia).

Jaka praca po studiach na kierunku dziedzictwo kultury materialnej we Wrocławiu?

Ukończenie studiów na kierunku dziedzictwo kultury materialnej da Ci solidne podstawy do profesjonalnego gospodarowania dziedzictwem kultury materialnej oraz turystyki historycznej. Dzięki posiadanej wiedzy z łatwością będziesz mógł znaleźć zatrudnienie m.in. w biurach turystycznych, muzeach, galeriach sztuki, izbach pamięci, domach aukcyjnych, a także w strukturach samorządowych i pozarządowych zajmujących się gospodarowaniem dziedzictwa kulturowego.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku dziedzictwo kultury materialnej:

  • struktury samorządowe i pozarządowe zajmujące się gospodarowaniem dziedzictwa kulturowego,
  • biura turystyczne,
  • muzea,
  • galerie sztuki,
  • izby pamięci,
  • domy aukcyjne,
  • ośrodki kultury.

Komentarze (0)