1. Dla kogo ten kierunek?
Leonardo da Vinci stwierdził: „Doktorzy, którzy zajmują się chorymi, powinni koniecznie zrozumieć, czym jest człowiek, czym jest życie i czym jest zdrowie, i w jaki sposób równowaga i harmonia tych elementów je podtrzymuje”. Specjaliści w zakresie nauk medycznych zajmują się osobami chorymi, umierającymi, zdrowymi i pragną ratować życie i zdrowie swoich pacjentów, a także służyć poradą odnoszącą się do tego, jak o to zdrowie zadbać.
Idealni kandydaci na studia medyczne we Wrocławiu nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza biologią i chemią. Kandydaci powinni być odporni na stres i odznaczać się cierpliwością. Jeśli jesteś osobą komunikatywną i potrafisz pracować w zespole, kierunek lekarski we Wrocławiu jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Program studiów i gdzie studiować
Studia we Wrocławiu na kierunku lekarskim możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Uczelnie we Wrocławiu zapewniają najwyższy poziom kształcenia w zakresie studiów stacjonarnych i studiów niestacjonarnych realizowanych w formie wieczorowej lub zaocznej.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza na biologii, chemii czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: mikrobiologia, pediatria, radiologia, patomorfologia, immunologia, farmakologia, medycyna sądowa, otolaryngologia, choroby zakaźne dorosłych, pulmonologia i wiele innych. Siatka programowa dzieli się na grupy przedmiotów przedklinicznych i klinicznych, dzięki czemu studenci mogą kształcić się w zakresie najbardziej interesujących ich dziedzin medycyny.
4. Praca po studiach
Studia we Wrocławiu na kierunku lekarskim umożliwiają podjęcie pracy w klinikach i oddziałach szpitalnych na działach pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, interny, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej, a także w przychodniach, zakładach diagnostyki laboratoryjnej, patomorfologicznej lub radiologicznej, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, na pogotowiu ratunkowym.
Absolwenci zatrudniani są w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej, w klinikach prywatnych i publicznych, w administracji państwowej i samorządowej.
Studia medyczne we Wrocławiu możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia wieczorowe, które podobnie jak studia stacjonarne odbywają się w ramach spotkań w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Edukacja w tej formie jest jednak płatna.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza na biologii, chemii czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
mikrobiologia,
-
pediatria,
-
radiologia,
-
patomorfologia,
-
immunologia,
-
farmakologia,
-
medycyna sądowa,
-
radiologia,
-
genetyka,
-
fizjologia,
-
higiena,
-
biochemia,
-
otolaryngologia,
-
choroby zakaźne dorosłych,
-
pulmonologia
-
i wiele innych.
Po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim studenci mogą podjąć dalszą edukację w ramach wybranej specjalności, na przykład w zakresie chirurgii, urologii, dermatologii, medycyny rodzinnej, anestezjologii z intensywną terapią. Specjalizacja trwa od czterech do sześciu lat, większość jednak kończy się po pięciu latach, a jej absolwenci zdobywają tytuł specjalisty w danej dziedzinie.
Po każdym roku studenci odbywają obowiązkowe praktyki, na przykład w ramach chirurgii, pediatrii, ginekologii, chorób wewnętrznych i intensywnej terapii.
Studenci kierunku lekarskiego zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie przedkliniczne i kliniczne. Rozwijają zdolności komunikacyjne, ćwiczą cierpliwość i empatię. Zdobywane zdolności pozwalają stawiać wstępne diagnozy, prowadzić leczenie, udzielać niezbędnej pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Po ukończeniu kierunku studenci zdają Lekarski Egzamin Końcowy, a następnie wybierają specjalizację.