Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku bankowość to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Bankowość to studia podyplomowe w Łodzi, które skupiają się na przekazaniu słuchaczom informacji z zakresu znaczenia sektora bankowego we współczesnej gospodarce rynkowej. Studenci poznają jego rolę zarówno w odniesieniu do działania banku centralnego, jak i specyfiki funkcjonowania banków komercyjnych.
Studia realizują program kształcenia, który skupia się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale też praktycznych umiejętnościach w zakresie przeprowadzania podstawowych operacji bankowych.
Studia w Łodzi na kierunku bankowość, przeznaczone są dla kandydatów, którzy już pracują w sektorze bankowym, ale także dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć realizować swoje plany zawodowe na rynku produktów bankowych.
Studentami tego kierunku mogą być zarówno absolwenci studiów ekonomicznych, jak i pozaekonomicznych. W procesie rekrutacji biorą udział wyłącznie absolwenci studiów wyższych, którzy mają co najmniej tytuł licencjata.
Liczba miejsc na studiach jest ograniczona, a istotne znaczenie w ramach kwalifikacji ma kolejność dokonanych zgłoszeń.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku bankowość to odpowiedź na zmiany w modelu biznesowym banków, rewolucję technologiczną i wiele uwarunkowań prawnych. Program kształcenia skonstruowano w taki sposób, aby obejmował bieżące i aktualne zagadnienia związane z bankowością.
W ramach zajęć praktycy zawodowi oraz nauczyciele akademiccy przekazują praktyczną wiedzę, która jest oparta na prawdziwych przypadkach ukazujących zmiany w sektorze bankowości.
W programie kształcenia uwzględniono zagadnienia z tematyki ryzyka w działalności banku, bankowego rozliczania pieniężnego, bankowości korporacyjnej, detalicznej czy spółdzielczej.
Studia na kierunku bankowość, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku bankowość mają rozbudowaną wiedzę dotyczącą systemu monetarnego oraz finansowego. Znają także podstawy audytu wewnętrznego, usług czy produktów bankowych. Potrafią je jednocześnie dopasować do potrzeb Klientów.
Wiedzą, jak oszacować ryzyko kredytowe, płynność rynkową czy ryzyko operacyjne. Poza tym mają umiejętności w zakresie planowania oraz wspomagania zarządzania finansami w przedsiębiorstwach.
Wyróżnia ich aktualna wiedza obejmująca tematykę funkcjonowania nowoczesnych banków oraz innych instytucji finansowych. Absolwent wie także, jak przeprowadzić pogłębioną analizę sytuacji ekonomicznej we wskazanym gospodarstwie domowym, a nawet jak skonstruować na jej podstawie indywidualną, dopasowaną strategię finansową, zgodną z potrzebami Klienta.
Kształcenie na tym kierunku pozwala zrozumieć mechanizmy systemu bankowego, znaczenie i funkcję pełnioną przez banki komercyjne. Przybliża również słuchaczom produkty, jakie bank oferuje – zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej.
Absolwent ma także aktualną wiedzę w zakresie systemu bankowego oraz jego rodzaju. Zna regulacje instytucjonalno-prawne w ramach funkcjonowania banków. Rozumie genezę oraz rozwój bankowości elektronicznej.
Potrafi także prowadzić nadzór bankowy, organizować zadania wspierające funkcjonowanie systemu bankowego. Wie, jakie są rodzaje operacji z zakresu bankowości i umie podzielić je na segmenty (pasywne, aktywne, pośredniczące). Stosuje także nowoczesne systemy informatyczne i technologiczne w bankowości.
Absolwenci wiedzą, w jaki sposób ocenić ryzyko stopy procentowej oraz walutowej, znają metodę analizy i jej ograniczenia. Weryfikują ryzyko kredytowe Klienta indywidualnego oraz korporacyjnego.
Studia na kierunku bankowość, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci studiów na kierunku bankowość, są przygotowani do pracy w bankach oraz innych organizacjach z zakresu finansów. Odnajdą się także w firmach konsultingowych czy instytucjach, które współpracują z organami finansowymi.
Zdobyte w ramach studiów kompetencje oraz umiejętności otwierają także przed absolwentami możliwość objęcia stanowiska kierowniczego czy menedżerskiego.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku bankowość
Studia na kierunku bankowość to idealny wybór dla osób, które chcą w praktyce wykorzystać wiedzę z zakresu usług bankowości.